CloudFisher, czyli "łapacz mgły". Przyszłość OZE w genialnych, tanich i prostych technologiach?

13.08.2021 06:15 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE CloudFisher, czyli "łapacz mgły". Przyszłość OZE w genialnych, tanich i prostych technologiach?

Partnerzy portalu

CloudFisher, czyli "łapacz mgły". Przyszłość OZE w genialnych, tanich i prostych technologiach? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. kadr z YouTube/Aqualonis GmbH

CloudFisher to największy na świecie kolektor mgielny. Jego zadaniem jest zbieranie wody pitnej z mgły w najbiedniejszym regionie w Maroku. – Obok energii atomowej będącej źródłem czystej i nieinwazyjnej środowiskowo energii, kierunkiem jej pozyskiwania będą odnawialne źródła energii – komentuje dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, ekspert z zakresu nowych technologii.

Ciekawym przykładem wykorzystania technologii w trosce o środowisko naturalne jest CloudFisher, który wykorzystuje atmosferyczną parę wodną jako nowe źródło wody pitnej.

Instalacja ta zbiera wodę pitną z mgły w najbiedniejszym regionie w Maroku. "Łapacz mgły", który ma powierzchnię 54 m2, zbiera średnio 23 litry wody na każdy m2 mgły dziennie. Produkowany jest przez niemiecką firmę Aqualonis GmbH.

– CloudFisher to zasadniczo płot pokryty siatką, na której skrapla się wilgoć, po czym trafia do umieszczonego pod spodem pojemnika. Dostępne są dwa modele – wysoki na 6 metrów i wysoki na 3 metry. Ten pierwszy jest w stanie pozyskiwać ok. 320 litrów wody dziennie, drugi – 100 litrów.Połączenie kilku urządzeń skutkuje odpowiednim wzrostem wydajności – komentuje dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, ekspert m.in. z zakresu nowych technologii.

I jak zaznacza, technologię przetestowano w szeregu nieprzyjaznych miejsc, takich jak pustynia Atacama czy Gobi.

– Niemniej, CloudFisher mógłby działać również w mniej wymagających warunkach, na przykład w regionach dotkniętych suszą – podkreśla naukowiec przypominając, że to znakomity przykład neutralnej przyrodniczo technologii, która ratuje ludzkie życie, a swój udział w jej powstaniu mają także polscy inżynierowie.

CloudFisher. Polscy inżynierowie mieli coś do powiedzenia

Na ile Polacy zaznaczyli się w tym innowacyjnym i genialnym projekcie?

– Nad samym pozyskiwaniem wody z mgły w Polsce od bardzo wielu lat i z wielkim sukcesem pracuje profesor Urszula Stachewicz z AGH University of Science and Technology. Walczy ona o stosowanie nanowłókien w kolektorach wody z mgły – przypomina dr Kawecki. – Uważam, że Polacy są jednym z silniejszych ośrodków tworzenia innowacji w obszarze odnawialnych źródeł energii.

I jak dodaje, wielkim polskim odkryciem z tego obszaru jest pozyskiwanie energii z ognie perowskitowych, a twórcą technologii jest polska naukowczyni Olga Malinkiewicz.

OZE a nowinki technologiczne

Jak rozwój nowoczesnych technologii - i w Polsce, i na świecie - przekłada się rozwój tematyki tzw. odnawialnych źródeł energii (OZE), oraz na ile ważna jest dziś rola nowych rozwiązań technologicznych w ograniczaniu skutków m.in. ocieplenia klimatu czy braku wody?

Dziekan warszawskiej WSB, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, przekonany jest również o tym, że OZE wyznaczają w dużym stopniu kierunek działań w walce z kryzysem klimatycznym.

– Uważam, że obok energii atomowej, będącej źródłem czystej i nieinwazyjnej środowiskowo energii, kierunkiem jej pozyskiwania będą odnawialne źródła energii. Nie mam wątpliwości, że kluczowe będzie tutaj wykorzystanie technologii celem szukania najprostszych i najtańszych rozwiązań – prognozuje dziekan WSB w Warszawie.


Na zdjęciu dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Fot. WSB Warszawa

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.