Hennig-Kloska: blisko 150 organizacji pozarządowych chce wziąć udział w procesie tworzenia lasów społecznych

Hennig-Kloska: blisko 150 organizacji pozarządowych chce wziąć udział w procesie tworzenia lasów społecznych - ZielonaGospodarka.pl
01.08.2024 09:28
Strona główna Klimat, Edukacja Hennig-Kloska: blisko 150 organizacji pozarządowych chce wziąć udział w procesie tworzenia lasów społecznych

Partnerzy portalu

Hennig-Kloska: blisko 150 organizacji pozarządowych chce wziąć udział w procesie tworzenia lasów społecznych - ZielonaGospodarka.pl

Łącznie blisko 150 organizacji pozarządowych w całym kraju chce wziąć udział w procesie tworzenia lasów społecznych – powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. W samej Wielkopolsce do udziału w tych pracach zgłosiło się 18 organizacji.

W Ośrodku Edukacji Leśnej Dziewicza Góra w Nadleśnictwie Łopuchówko odbyło się w środę robocze spotkanie zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu dotyczące tzw. lasów społecznych wokół Poznania. W spotkaniu wzięła udział także minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska podkreśliła na konferencji prasowej, że "ta funkcja lasów społecznych, zwłaszcza w okolicy dużych aglomeracji, ale także miast średniej wielkości, jest dzisiaj szczególnie poszukiwana i szczególnie ważna". "Sposób wyznaczania tych lasów, które zostaną z uwagi na swoją ważną rolę społeczną objęte większą ochroną, jest ważne żeby wykuwało się właśnie w drodze partycypacji, porozumienia społecznego, by w końcu przejść od sporu wokół lasów do wspólnych decyzji i wspólnych planów" - mówiła.

Minister klimatu zaznaczyła, że proces tworzenia tzw. lasów społecznych dotyczy kilkunastu aglomeracji w kraju. "Dzisiaj jesteśmy na takim etapie, że wyznaczyliśmy obszary na bazy powstawania lasów społecznych. Przykład w Poznaniu jest przykładem idealnym, gdzie zarówno przedstawiciele Lasów Państwowych, jak i strony społecznej odrobili swoje zadania domowe - przygotowali bazy, mają konkretne plany – jak okazuje się, całkiem blisko siebie, i w drodze dalszych rozmów, konsultacji będziemy eliminować rozbieżności" – zaznaczyła.

Minister dodała, że do prac nad tworzeniem tzw. lasów społecznych zgłosiło się łącznie blisko 150 organizacji pozarządowych w całym kraju, zaś w samej Wielkopolsce 18 organizacji pozarządowych, które chcą wziąć udział w tym procesie.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Wiesław Krzewina podkreślił, że "w RDLP w Poznaniu mamy 25 nadleśnictw, i we wszystkich 25 nadleśnictwach taki proces już trwa (...) Spośród tych 25 nadleśnictw w niektórych lasy społeczne są już zaprojektowane, są na etapie konsultacji, na różnym etapie zaawansowania" – mówił.

Dodał, że pewnego rodzaju wyzwaniem jest wypracowanie konsensu w odniesieniu lasów wokół Poznania i aglomeracji poznańskiej. "Tutaj zainteresowanie lasami jest olbrzymie. Liczba osób, które odwiedzają lasy podpoznańskie odpowiada swoim natężeniem lasom, czy obszarom Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy Karkonoskiego Parku Narodowego. To są lasy bardzo chętnie penetrowane, niemal codziennie, a od pandemii ludzie lubią tu spędzać czas. My jako leśnicy musimy wyjść im naprzeciw" – powiedział.

"Mamy bardzo dobre doświadczenia w tym temacie – nadleśnictwo Łopuchówko, w którym się znajdujemy, już zaprojektowało grubo ponad 3 tys. ha lasów społecznych, które chcemy teraz konsultować z partnerami społecznymi, z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z samorządami, z wszystkimi istotnymi graczami, zgodnie z wytycznymi ministerstwa i zarządzeniem dyrektora generalnego LP w tej sprawie" - dodał.

Przedstawiciel RDLP podkreślił, że liczy na to, iż późną jesienią będzie już wypracowany pierwszy projekt lasów społecznych. "Już dzisiaj można śledzić ten proces na stronach internetowych nadleśnictw (...) można zapoznać się z pierwszą wersją projektowanych lasów społecznych dla tych trzech nadleśnictw wokół Poznania, które tworzą taką zieloną otoczkę dla miasta, które zabezpieczają potrzeby odpoczynku dla poznaniaków" - mówił.

Dodał, że w sierpniu rozpoczną się konsultacje w zatwierdzonym przez ministerstwo zespole. Prace planistyczne zaplanowane są na wrzesień i październik, a ich celem jest wytyczenie granic lasów społecznych wokół Poznania, we współpracy z lokalnymi społecznikami, aktywistami, samorządowcami i naukowcami oraz przedsiębiorcami leśnymi. Wstępnie określono, że proponowany obszar takich lasów będzie wynosił około 10 tys. ha.

Wyznaczenie tzw. lasów społecznych – jak informowała wcześniej szefowa MKiŚ - to drugi krok w celu zwiększenia ochrony lasów w Polsce, po styczniowym moratorium, które ograniczyło wycinkę w 10 lokalizacjach.

Lasy społeczne mają powstać w 14 lokalizacjach, to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Poznań, Łódź, Warszawa, Katowice i Bielsko-Biała, Kraków, Wrocław i Kielce.

Lokalizacje te mają stanowić bazę, nad którą mają pracować zespoły konsultacyjne złożone m.in. z przedstawicieli lokalnych społeczności, przedstawicieli Lasów Państwowych, przemysłu drzewnego i organizacji pozarządowych. Zespoły te mają wyznaczyć obszary tzw. lasów społecznych do końca października.

ajw/ mick/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.