Inteligentne miasta w dobie pandemii

zk

15.10.2021 16:18 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Inteligentne miasta w dobie pandemii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Obraz Gdyni jako inteligentnego miasta przyszłości był tematem jednego z paneli w ramach XIII Smart City Forum, które odbyło się w Warszawie. Nasze miasto reprezentował podczas niego Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Po raz kolejny eksperci oraz specjaliści zajmujący się tematyką smart city spotkali się, by zaakcentować najistotniejsze tematy i przedstawić przykłady praktycznych rozwiązań w Polsce i na świecie.
 
XIII Smart City Forum zainaugurował Szczyt Włodarzy Miast – debata z udziałem prezydentów polskich miast, którzy podsumowali zmiany oraz proces adaptacji w nowej rzeczywistości po półtora roku od rozpoczęcia pandemii. Omówiona została rola samorządów w sprostaniu wyzwaniom współczesnej transformacji technologicznej, społecznej i gospodarczej.

Panel z udziałem wiceprezydenta Gdyni zatytułowano Smart Lighting.

- Dyskutowaliśmy między innymi o roli światła w przestrzeni miejskiej - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - To niezwykle istotne zagadnienie, które ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w mieście, wiąże się też z ekologią, a przede wszystkich wpływem jaki niesie sposób oświetlenie miasta na ślad węglowy. Gdynia jest pionierem we wdrażaniu innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Cieszy nas, że inne samorządy chcą się od nas uczyć.

W Gdyni trwa wielka, energooszczędna akcja wymiany wysłużonych opraw sodowych. Na większości ulic zamontowano już nowoczesne oprawy LED w latarniach. W ramach zawartego porozumienia Gdynia zmodernizuje i doposaży infrastrukturę świetlną na terenie całego miasta.

- Tylko w ubiegłym roku zamontowaliśmy 148 nowoczesnych opraw ledowych na gdyńskich ulicach – wylicza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju - A to jeszcze nie koniec, dzięki kilku tysiącom opraw LED oświetlenie naszych ulic będzie funkcjonować w ekonomicznym trybie. Będzie jaśniej i bezpieczniej, a zmiana ta przyniesie również spore oszczędności dla budżetu miasta.

W kolejnych blokach tematycznych eksperci analizowali perspektywę miast w zakresie płatności cyfrowych. Ważnym tematem było również Smart City 4.0, w ramach którego poruszone zostały kwestie dotyczące zarządzania miastem z użyciem narzędzi cyfrowych, platform i rozwiązań Smart City, modeli biznesowych wykorzystywanych w polskich miastach, a także zastosowania IoT, AI i technologii chmurowej.

Drugiego dnia konferencji dyskusja rozpoczęła się od zestawienia najistotniejszych trendów i potrzeb Smart Village w aspekcie technologicznym, inwestycyjnym, gospodarczym i społecznym. Eksperci skupili się także na kierunkach rozwoju transportu miejskiego. Pojawiły się takie elementy jak m.in. zasady ESG w rozwoju infrastruktury i transportu miejskiego, wpływ technologii na transport miejski, zmiany w zarządzaniu i funkcjonowaniu polskiego transportu miejskiego, wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w transporcie publicznym.  Zakończenie konferencji stanowiła debata w zakresie ekologii polskich miast m.in. dążenia do zeroemisyjności, Gospodarki Obiegu Zamkniętego, gospodarki odpadami, idei Green Cities i jakości powietrza.

Spotkanie odbyło się w formule hybrydowej: stacjonarnie w hotelu Sheraton Grand Warsaw oraz online, w terminie 13-14 października.
 
Smart City Forum tworzy przestrzeń do wymiany opinii i doświadczeń między przedstawicielami samorządów, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką miast inteligentnych w Polsce i na świecie. Hybrydowa formuła kongresu pozwala połączyć tradycyjne spotkanie z aktywnością online na dedykowanej platformie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.