Amerykański stan Maine daje bana na „wieczne chemikalia” w produktach

22.07.2021 11:00 Źródło: Własne
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Amerykański stan Maine daje bana na „wieczne chemikalia” w produktach

Partnerzy portalu

Amerykański stan Maine daje bana na „wieczne chemikalia” w produktach  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Maine jest pierwszym stanem w USA, który wprowadza zakaz stosowania toksycznych chemikaliów do tworzenia prawie wszystkich produktów. Zakaz dotyczy PFAS, czyli fluorowanych związków organicznych znajdujących powszechne zastosowanie w przemyśle, jak i w wielu wyrobach codziennego użytku.

Prawie wszystkie produkty zawierające PFAS będą zakazane do sprzedaży w stanie do 2030 roku. PFAS, znane jako "wieczne chemikalia", nie ulegają rozkładowi i kumulują się w czasie. Co najważniejsze, są związane z negatywnymi skutkami zdrowotnymi. PFAS to wytworzone przez człowieka chemikalia, które są stosowane w przemyśle i produktach konsumenckich na całym świecie od lat pięćdziesiątych XX wieku. 

Jak informuje portal The Hill, ustawa przyjęta w tym tygodniu jako środek nadzwyczajny zakazuje sprzedaży w Maine produktów zawierających celowo dodane chemikalia PFAS, z wyjątkiem przypadków, gdy nie ma sensowniejszych alternatyw. Producenci będą również musieli zgłaszać obecność chemikaliów PFAS w produktach do Departamentu Jakości Środowiska Stanu Maine. Władze stanowe określą, które produkty mieszczą się w kategorii "obecnie niezbędne do użycia", czyli takiej, w której ich użycie jest konieczne ze względu na zdrowie, bezpieczeństwo lub "funkcjonowania społeczeństwa".

Maine jest pierwszym stanem w USA, który przyjął przepisy zakazujące stosowania toksycznych substancji chemicznych znanych jako substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (PFAS). 

Od stycznia 2023 roku producenci będą musieli zgłaszać obecność chemikaliów PFAS w produktach do Departamentu Jakości Środowiska stanu Maine. Środek ten zabrania również sprzedaży w tym czasie dywanów i chodników mieszkalnych zawierających PFAS. 

Podczas gdy ekolodzy i obrońcy zdrowia pochwalili decyzję, American Chemistry Council nazwał ją "błędnym prawem", które może zakazać krytycznych produktów, na których polegają mieszkańcy. 

"Będzie to miało wpływ na każdą ważną branżę w Maine, w tym produkty leśne, opiekę zdrowotną, tekstylia, elektronikę i budownictwo", wskazała organizacja w oświadczeniu. 

"Jednym z krytycznych i aktualnych przykładów jest to, że to prawo może ograniczyć krytyczne materiały, które są niezbędne do testowania COVID, leczenia i dystrybucji szczepionek", powiedziała grupa.

Szkodliwość PFAS

PFAS gromadzą się w czasie i nie ulegają rozkładowi, zostały powiązane z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak niska waga urodzeniowa noworodków, rak czy spadek płodności.

Chemikalia te znajdują się w szerokiej gamie produktów codziennego użytku, takich jak naczynia kuchenne, opakowania żywności, kosmetyki i inne dobra konsumpcyjne, co powoduje powszechne narażenie ludzi i środowiska na ich działanie. W rzeczywistości PFAS są tak szeroko stosowane, że badanie przeprowadzone w 2015 roku przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wykazało, że prawie 97 procent Amerykanów miało PFAS obecne we krwi. 

W jaki sposób jesteśmy najbardziej narażeni na „skażenie” PFAS? Eksperci wyliczają, że wprowadzimy PFAS do organizmu poprzez picie zanieczyszczonej wody miejskiej lub wody ze studni prywatnej, spożywanie ryb złowionych z wody skażonej PFAS (w szczególności PFOS). Przypadkowe połknięcie skażonej gleby lub kurzu jest także szkodliwe, jak spożywanie żywności zapakowanej w materiał zawierający PFAS. Korzystanie z niektórych produktów konsumenckich, takich jak naczynia nieprzywierające, wykładziny plamoodporne i odzież wodoodporna także zwiększa wpływ PFAS na nasz organizm.

W tej chwili naukowcy na całym świecie wciąż dowiadują się o skutkach zdrowotnych ekspozycji na mieszaniny różnych substancji zaliczanych do PFAS. Jednym ze sposobów ustalenia, czy PFAS zaszkodzi ludziom, jest przeprowadzenie badań na zwierzętach laboratoryjnych.

Większość z tych badań przetestowała dawki PFAS, które są wyższe niż poziomy występujące w środowisku. Te badania na zwierzętach wykazały, że PFAS może powodować uszkodzenie wątroby i układu odpornościowego. „Wieczne chemikalia” powodują również wady wrodzone, opóźniony rozwój i zgony noworodków u zwierząt laboratoryjnych. Ludzie i zwierzęta reagują inaczej na PFAS i nie wszystkie efekty obserwowane u zwierząt mogą wystąpić u ludzi. Naukowcy mają jednak sposoby na oszacowanie, jak narażenie i skutki u zwierząt mogą być podobne do tych występujących u ludzi. 

Jak uniknąć kontaktu z PFAS? Jak mogę zmniejszyć ekspozycję?

Im mniej kontaktu PFAS, tym lepiej – wskazują eksperci. O ile jest trudno dziś wykluczyć z dnia na dzień produkty z PFAS, to jednak możemy na co dzień stopniowo wprowadzać wiele zmian. Należy unikać zabiegów czyszczących polegających na usuwanie chemią plam. Wybierz meble i dywany, które nie są sprzedawane jako „plamoodporne” i nie poddawaj tych lub innym przedmiotom obróbki wykończeniowej. Tam, gdzie to możliwe, wybieraj alternatywy dla odzieży zabezpieczonej przed wodą lub plamami, takie jak odzież wierzchnia i sportowa. 

Uważaj na pakowaną żywność. Trzymaj się z dala od tłustych lub tłustych opakowań i fast foodów, ponieważ opakowania często zawierają powłoki odpychające tłuszcz. 

Sprawdź swoje produkty do higieny osobistej. Unikaj produktów do higieny osobistej wykonanych z teflon lub zawierających składniki zawierające słowa „fluoro” lub „perfluoro”. PFAS można znaleźć w nici dentystycznej i różnych kosmetykach, w tym w lakierze do paznokci, kremach nawilżających do twarzy i makijażu oczu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.