Polska innowacja wyróżniona przez Komisję Europejską - modułowe ogrody żaluzjowe!

zk

20.06.2022 07:32 Źródło: pwr.edu.pl
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Polska innowacja wyróżniona przez Komisję Europejską - modułowe ogrody żaluzjowe!

Partnerzy portalu

Polska innowacja wyróżniona przez Komisję Europejską - modułowe ogrody żaluzjowe! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pwr.edu.pl

Znamy laureatów międzynarodowego konkursu New European Bauhaus Prizes organizowanego przez Komisję Europejską. Wśród nagrodzonych projektów jest pomysł „Modular Shutter Gardens” - biologicznej żaluzji - ogrodu,  przygotowany przez doktorantkę Politechniki Wrocławskiej Cansu Iraz Seyrek Şık  i jej męża Metina Şıka.

Doktorantka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiejrazem ze swoim mężem opracowała projekt będący połączeniem biologicznych żaluzji zewnętrznych z systemem docieplenia elewacji i wertykalną przestrzenią do uprawy roślin (w tym produkcji żywności).

Ogródek za oknem na 11. piętrze?

„Modular Shutter Gardens”, czyli modułowe ogrody żaluzjowe, zostały docenione nagrodą drugiego stopnia („Runner-up” w kategorii „Powrót do natury”). Dzięki niej Cansu i Metin zamierzają teraz zbudować prototyp swojego rozwiązania.

- Nasz projekt może dać każdemu szansę posiadania własnego ogródka przy oknie – opowiada Cansu Iraz Seyrek Şık. – System byłby bardzo korzystny zwłaszcza w przypadku mieszkań w wysokich budynkach bez balkonów. Drewniane komórki na żaluzjach będą miały warstwy filcu, stanowiącego grunt dla roślin. Każdą można obsadzić indywidualnie i obracać w obu kierunkach, pod każdym kątem, co pozwalałoby użytkownikom kontrolować światło dzienne.

Rozwiązanie ma też poprawiać izolacyjność termiczną okien, a same rośliny działałyby jako oczyszczacz powietrza i zapewniały lepszą jakość naturalnej wentylacji.

Moduły zostaną wykonane z materiałów nadających się do recyklingu, wielokrotnego użytku i pochodzących ze środowiska europejskiego. Np. rama powstanie z odzyskanego drewna modrzewiowego o wysokiej trwałości, a filc do wypełnienia komórek – z naturalnej wełny (i ma spełniać normy ekologiczne UE).

Cansu Iraz Seyrek Şık jest doktorantką na Wydziale Architektury PWr. Pod opieką prof. Barbary Widery przygotowuje pracę doktorską na temat zielonych fasad kinetycznych.

Pochodzi z Turcji. Licencjat z architektury obroniła na Yıldız Technical University, a pracę magisterską na kierunku Environmental Control and Building Technologies na Istanbul Technical University. Naukowo interesuje się żrównoważonymi technologiami w budownictwie - m.in. wertykalnymi zielonymi fasadami, fasadami kinetycznymi, energooszczędnymi budynkami i oceną oddziaływania na środowisko elementów budowlanych.

Natomiast Metin Erol Şık aktualnie studiuje Digital Business na University of Applied Science Mittelhessen w Gießen w Niemczech. Pracę magisterską przygotowuje wspólnie z firmą COCUS AG na temat metaverse i potencjalnych możliwości dla B2B. Liencjat obronił na kierunku Information Management and Corporate Communication na University of Applied Sciences Neu-Ulm, także w Niemczech. W czasie studiów pracował dla rządowych agencji GIZ i KfW, które aktywnie działają w dziedzinie międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju.

Czym jest New European Bauhaus Prize?

Konkurs jest jednym z elementów inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus (New European Bauhaus – NEB) wspierającej dążenia do neutralności dla klimatu w Europie do 2050 r. Promuje projekty zrównoważone, uwzględniające wiedzę naukową, technologię, kulturę i sztukę, przyjazne dla środowiska oraz dostosowane do lokalnych potrzeb i dostępne dla każdego.


Więcej informacji na temat projektu tutaj.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.