Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych

zk

16.10.2021 10:21 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Prawo, finanse Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych

Partnerzy portalu

Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Marcin Mielewski

Jaka jest filozofia i sens Europejskiego Zielonego Ładu? W jaki sposób wpłynie on na rozwój Pomorza? Jak dokładnie będzie wyglądać zielona transformacja i kogo dotknie w największym stopniu? Te i inne pytania padają na łamach najnowszego numeru Pomorskiego Thinklettera Kongresu Obywatelskiego. W publikacji pt. „Sens i drogi do Zielonego Ładu” głos zabierają również wiceprezydenci Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała i Michał Guć.

Pomorski Thinkletter to publikacja wydawana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w ramach Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego. Na jego łamach pojawiają się teksty poruszające sprawy najważniejsze dla dalszego rozwoju naszego kraju. Publikowane artykuły skupiają przedstawicieli rozmaitych sektorów i branż. Są to zarówno przedstawiciele środowisk naukowych i biznesowych, jak i osoby zaangażowane społecznie.

Właśnie ukazał się kolejny numer wydawnictwa, zatytułowany „Sens i drogi do Zielonego Ładu”. Jego tematem przewodnim jest przyjęty w Europie plan działania, który ma sprostać wyzwaniom takim jak zmiana klimatu, degradacja środowiska czy zanieczyszczenie wód i powietrza.

W publikacji znajdziemy rozmaite podejście do tematu. Były premier, prof. Jerzy Buzek wyjaśnia, skąd wzięła się idea Europejskiego Zielonego Ładu, z kolei przewodniczący Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Jan Szomburg podejmie próbę zrozumienia tego wielkiego wyzwania, przed jakim staje Polska, Europa, ale i cały świat. O łączeniu celi klimatycznych z gospodarczymi opowie Witold Naturski, p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Na łamach najnowszego numeru thinklettera głos zabierają także przedstawiciele gdyńskiego samorządu. „Antyklimatyczność musi przestać się opłacać” to zapis rozmowy Marcina Wandałowskiego - redaktora publikacji Kongresu Obywatelskiego z wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyną Gruszecką-Spychałą oraz wiceprezydentem ds. innowacji Michałem Guciem.

Wśród pytań pojawiają się m.in. te związane z odczuwanymi w Gdyni konsekwencjami zmian klimatu i podejmowanymi przez miasto działaniami, które mają im przeciwdziałać.

- Problemy związane ze zmianami klimatu dotykają wszystkich, niezależnie od szerokości geograficznej. Tyle, że jedni będą mieli większy problem związany z podnoszeniem poziomu wód morskich, a inni chociażby z nadmiarem opadów. Nie mamy wątpliwości, że zmiany te zachodzą i nas dotykają. Mamy je na horyzoncie i uwzględniamy je na poważnie w ramach prowadzonych przez nas przedsięwzięć – przenikają one przez wszelkie działania prowadzone przez miasto. Zmiany klimatu przenikają dziś przez wszystkie działania prowadzone przez Gdynię – mówi na łamach Pomorskiego Thinklettera Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Nie zabrakło także pytań o Europejski Zielony Ład. Gdynia podejmuje już szereg działań, które wpisują się ideę unijnego programu. Miasto traktuje Zielony Ład jako pewnego rodzaju oprzyrządowanie. Pozwala ono podejmować proklimatyczne działania, na które w innych okolicznościach budżet byłby znacznie ograniczony. Jak jednak podkreśla wiceprezydent Michał Guć – kluczowe jest, by inicjatywie towarzyszyło zaangażowanie mieszkańców, przyjęcie nowego nastawienia i świadomość, że to oni stoją za zmianą.

- Możemy sprawić, że budynki w mieście będą zeroemisyjne, że transport publiczny będzie w pełni elektryczny itd., natomiast jeśli mieszkańcy nie zaczną ograniczać swojego śladu węglowego, będziemy mieli problem. Nie ma bowiem wątpliwości, że zmiany klimatu nie są wyłącznie „dziełem” wielkich miast czy fabryk, lecz wynikają także z sumy działań podejmowanych przez „Kowalskich”. Nie wystarczy więc tylko oglądać się na Komisję Europejską i jej Zielony Ład, lecz trzeba też pracować na co dzień z mieszkańcami i przekonywać ich, że zmiany klimatu to realny problem, w którego rozwiązaniu powinni kontrybuować (…) Jako miasto nie mówimy mieszkańcom wprost: „Emitujcie mniej!”, lecz zachęcamy do tego, by zmienili nieco swoje przyzwyczajenia tak, by były one bardziej przyjazne klimatowi – wyjaśnia w rozmowie Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Najnowszy numer Pomorskiego Thinklettera Kongresu Obywatelskiego „Sens i drogi do Zielonego Ładu” wraz dostępny jest w formie bezpłatnego pliku PDF. Poszczególne teksty dostępne są także na stronie www.kongresobywatelski.pl.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25352,00 $ tona -0,76% 28 wrz
 Cynk 2559,00 $ tona 3,90% 28 wrz
 Aluminium 2231,00 $ tona 1,64% 28 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.