Wymiarowanie działki i potencjał solarny terenu - wystartował darmowy geoportal Na Mapie [WIDEO]

zk

07.04.2022 10:49
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Wymiarowanie działki i potencjał solarny terenu - wystartował darmowy geoportal Na Mapie [WIDEO]

Partnerzy portalu

Wymiarowanie działki i potencjał solarny terenu - wystartował darmowy geoportal Na Mapie [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl

Od początku kwietnia można zupełnie za darmo wykonać automatyczne wymiarowanie działki, na podstawie danych pochodzących z bazy ewidencji gruntów, a także sprawdzić warunki nasłonecznienia z mapy solarnej Polski. Te szerokie możliwości, to efekt pracy nad projektem Na Mapie, w którego rezultacie powstał ogólnodostępny geoportal.

Geoportal Na Mapie zawiera aktualne informacje przestrzenne dla obszaru Polski zgromadzone w postaci gotowych kompozycji mapowych. Portal dostępny jest bezpłatnie w serwisie internetowym pod adresem geoportal-krajowy.pl

Informacje, jakie można otrzymać z geoportalu można podzielić na dwie grupy – dane ewidencyjne działki oraz dane wynikające z analizy solarnej terenu.

W portalu Na Mapie można wyszukać działkę, nie znając jej dokładnego położenia w terenie. Wyszukiwarka działek została wzbogacona o filtr, dzięki któremu automat wskaże 40 działek zlokalizowanych na terenie gminy, które spełniają wskazane kryterium. Nieruchomości gruntowe można filtrować po powierzchni lub kształcie/współczynniku kształtu.


Dodatkowo można automatyczne wymiarować działkę po jej wskazaniu na mapie. Dzięki temu bez wykonywania dodatkowych czynności użytkownik otrzyma zarówno punkty załamania granic działki, jak i wymiar poszczególnych odcinków granic ewidencyjnych nieruchomości.

Portal Na Mapie zawiera też warstwę Atlas Solarny, dzięki któremu można sprawdzić potencjał solarny terenu. Mapa nasłonecznienia terenu Polski umożliwi efektywniejsze zagospodarowanie działki oraz wskaże optymalną lokalizację inwestycji wykorzystujących potencjał słoneczny działki, m.in. inwestycje fotowoltaiczne. Na Mapie można sprawdzić nie tylko lokalizację, ale i zasięg oraz rozmieszczenie roślinności wysokiej w okolicy. Oznacza to, że z pomocą interaktywnych narzędzi będzie możliwy pomiar zasięgu oddziaływania koron drzew na dany teren.Dane o działce można udostępnić w mediach społecznościowych lub skopiować link do schowka. Dzięki temu wystawiając nieruchomość na sprzedaż, można wzbogacić swoje ogłoszenie, stając się bardziej wiarygodnym w oczach przyszłego nabywcy.

Powstanie geoportalu Na Mapie było możliwe dzięki uwolnieniu w 2020 roku danych przestrzennych, zgromadzonych w bazach: EGiB, BDOT10k, numeryczny model terenu oraz numeryczny model pokrycia terenu.Właścicielem serwisu jest portal: OnGeo

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.