EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura

Partnerzy portalu

227 artykuły
Prawo, finanse

BGK: od 1 grudnia wyższe wsparcie na termomodernizację i remonty

Premia termomodernizacyjna od 1 grudnia br. wzrosła z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji - podał Bank Gospodarstwa Krajowego. Mogą się o nią starać np. jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i właściciele domów jednorodzinnych.

01.12.2022, 16:56
EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura

70 proc. odpadów budowlanych będzie musiało być ponownie wykorzystywanych - UE przyspiesza zmiany w sektorze

Budownictwo i nieruchomości są jednym z największych źródeł odpadów w Europie. Zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej materiały budowlane – po renowacji lub upcyklingu – mogą być jednak ponownie wykorzystane w kolejnych projektach nieruchomościowych. W Polsce ten model nie jest jeszcze powszechny, ale w nadchodzących latach wymusi go unijne prawodawstwo.

01.12.2022, 08:34
Klimat, ekologia

Środowisko regenerujące – nowy standard przestrzeni publicznej OECD

Krótsze dni, niższe temperatury i brak słońca powodują, że zaczynamy mocniej tęsknić za słońcem i letnią energią. Nie wszyscy mamy możliwość organizacji choćby krótkich wypadów do ciepłych krajów, warto zatem poszukać rozwiązań, które jesienią i zimą pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie i przywrócą dobrą energię.

30.11.2022, 18:18
Energetyka, OZE

Brytyjski rząd wyda miliard funtów na izolację najmniej energooszczędnych domów

Brytyjski rząd przeznaczy dodatkowy miliard funtów na izolację najmniej energooszczędnych domów - ogłosił w poniedziałek minister biznesu i energii Grant Shapps. To część planu obniżenia zapotrzebowania na energię do 2030 r. o 15 proc.

28.11.2022, 15:54
EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura

Katowicka budowa energooszczędnych biurowców na półmetku

System skojarzonej produkcji prądu, ciepła i chłodu, fotowoltaika, szklana elewacja z powłoką z jonów srebra, odzyskujące energię windy – to niektóre rozwiązania wykorzystane w powstających w Katowicach energooszczędnych biurowcach. Ich budowa osiągnęła półmetek.

28.11.2022, 14:01
EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura

 Wystartował konkurs na budynek o obniżonej energochłonności

Oszczędność energii to dziś jedna z najważniejszych cech dobrego projektu budowlanego. W konkursie skierowanym do architektów, nagrody zdobędzie pięć najlepszych koncepcji wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonym zużyciu energii.

23.11.2022, 10:11
Energetyka, OZE

Mieszkania w Gminie Śrem ogrzeje wodór

W Urzędzie Miejskim w Śremie zaprezentowano pierwsze założenia projektu nowych budynków mieszkaniowych na terenie gminy, które będą ogrzewane wodorem. W ramach nawiązanej współpracy spółka SES Hydrogen należąca do Grupy Sescom ma dostarczyć technologię zeroemisyjnego kotła wodorowego na cele inwestycji.

21.11.2022, 08:36
Energetyka, OZE

RPO interweniuje w Bojanowie w sprawie lamp ulicznych. Burmistrz: szukamy oszczędności

Zastępca rzecznika praw obywatelskich poprosił burmistrza Bojanowa o wyjaśnienia w związku ze skargą mieszkanki gminy w sprawie szybciej wyłączanych lamp ulicznych. Burmistrz Maciej Dubiel powiedział PAP, że gmina szuka oszczędności. Zapowiedział też, że niebawem oświetlenie ulic będzie skromniejsze.

18.11.2022, 14:45
EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura

Architekci i zeroemisyjne budownictwo

Najnowsze analizy pokazują, że branża budowlana odpowiada za 37% emisji gazów cieplarnianych. Trudno się zatem dziwić, że w związku z planem redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2035 roku określonym w Europejskim Nowym Zielonym Ładzie mnożą się obszary pilnych działań pomagających w osiągnięciu tego wyniku.

16.11.2022, 16:33
Energetyka, OZE

Okna generujące energię elektryczną?

Całe, naturalne światło wpadające przez okna może pewnego dnia zrobić znacznie więcej niż tylko poprawić nasz nastrój.

15.11.2022, 15:09

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.