EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura

Partnerzy portalu

Najnowsze wiadomości

323 artykułów
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Szklane domy coraz bliżej. Czy niskoemisyjne szkło zmieni budownictwo?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem technologie przyjazne środowisku, coraz większa uwaga skupia się na szkle, co nie umknęło uwadze Światowemu Forum Ekonomicznemu (WEF), które w swojej analizie podejmuje temat niskoemisyjnego szkła.

30.06.2024, 09:36
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Szkło budowlane w epoce zrównoważonego rozwoju

W dzisiejszych czasach, kiedy środowisko naturalne znajduje się w centrum uwagi społeczeństwa i decydentów politycznych, branża budowlana musi dostosować się do coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście szkło budowlane odgrywa kluczową rolę, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, stając się jednym z głównych elementów kształtujących współczesną architekturę.

27.05.2024, 13:45
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Zakończono zieloną rewitalizację śródmieścia - posadzono ponad 32 tys. roślin

Zakończono prace związane z zieloną rewitalizacją śródmieścia Kielc. Projekt zakładał m.in. częściowe odbrukowanie Rynku i zasadzenie tam szpalerów drzew. Nową aranżację zieleni zyskały także skwer im. Ireny Sendlerowej, ul. Bodzentyńska i przedpole synagogi przy al. IX Wieków Kielc.

28.04.2024, 15:48
Energetyka, OZE

Podpisano umowę z Bankiem Światowym na 250 mln euro dla programu Czyste Powietrze

Podpisaliśmy umowę z Bankiem Światowym na 250 milionów euro na sfinansowanie programu Czyste Powietrze - poinformował minister finansów Andrzej Domański.

21.04.2024, 20:41
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.

05.03.2024, 14:29
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.

26.02.2024, 11:38
Energetyka, OZE

Ponad 7,6 tysiąca pieców wymieniono z ekodoradcami w gminach Metropolii Krakowskiej

Ponad 7,6 tysiąca pieców niespełniających norm wymieniono przy wsparciu tzw. ekodoradców w gminach zrzeszonych w Metropolii Krakowskiej - poinformowało stowarzyszenie, podsumowując czteroletni projekt "Eko team". Jego celem było wsparcie mieszkańców m.in. wymianie nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków.

17.02.2024, 15:10
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Projektowanie dla ludzi i planety - zrównoważone inspiracje na 2024 rok

Budynki odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2. Tymczasem poprzez podejmowanie bardziej świadomych decyzji projektowych emisję można zmniejszyć nawet o połowę. Co więcej, może przyczynić się to również do wsparcia społeczności oraz wdrażania efektywniejszych rozwiązań. Jak tego dokonać? Na przykład inspirując się przyjaznymi dla otoczenia projektami z całego świata. Wybrane z nich prezentuje Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią. Realizacje te wyznaczają kierunki współczesnej inżynierii i zachęca

01.02.2024, 12:18
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Ekologia i luksus – czy mogą iść w parze? Odpowiadają architekci

Przez lata luksus kojarzony był ze zbytkiem i beztroską. Przykładów na to wciąż nie brakuje – wystarczy wspomnieć hipokryzję liderów latających na pojedyncze spotkania, a nawet konferencje ekologiczne prywatnymi odrzutowcami. Proces zmian myślenia zaszedł już jednak tak daleko, że na obecnym etapie wydaje się nie do odwrócenia. Presja środowiskowa, także w segmencie dóbr luksusowych, powoduje, że brak szacunku do środowiska naturalnego jest i już pozostanie passé.

01.02.2024, 12:12
ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

MRiT: pół miliarda złotych wsparcia z KPO na energooszczędne mieszkania

Od 1 lutego 2024 r. samorządy ponownie mogą składać wnioski o dofinansowanie budowy energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach - poinformował resort rozwoju i technologii. Pula wsparcia wynosi ponad pół miliarda złotych, środki pochodzą z KPO.

29.01.2024, 15:21

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.