Lafarge uzyskał potwierdzenie niskoemisyjności cementów i betonów

zk

15.06.2023 14:11 Źródło: Lafarge
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Lafarge uzyskał potwierdzenie niskoemisyjności cementów i betonów

Partnerzy portalu

Lafarge uzyskał potwierdzenie niskoemisyjności cementów i betonów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Lafarge

Lafarge, producent innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, należący do Grupy Holcim, uzyskał  Deklarację Środowiskową Typu III EPD (ang. Environmental Product Declaration) dla niskoemisyjnych cementów i betonów produkowanych w Polsce. Dokumentacja  została wydana przez Instytut Techniki Budowlanej. To kolejny ważny krok w zielonej transformacji firmy, który zapewnia wykonawcom dostęp do certyfikowanych, niskoemisyjnych materiałów dla zrównoważonego budownictwa.

Uzyskanie deklaracji EPD przez Lafarge na cementy i betony niskoemisyjne jest odpowiedzią na oczekiwania rynkowe związane z bardziej ekologicznym podejściem do budownictwa. Deklaracje EPD zawierają informacje o oddziaływaniu materiałów budowlanych na środowisko, są oparte na normie EN 15804 i zweryfikowane przez zewnętrznego audytora.

Dzięki deklaracji EPD klienci, używający materiałów Lafarge, mają wiedzę o ich śladzie węglowym, wpływie na środowisko oraz o tym, jakie zasoby naturalne zostały zużyte przy ich produkcji. Na tej podstawie mogą m. in. dokonać oceny całego cyklu życia budynku lub budowli (eng. LCA - Life Cycle Assesment). Pozwoli to już na etapie projektu planować w sposób zrównoważony i trwały, z myślą o przyszłych emisjach, które powstaną w fazie eksploatacji. Poza tym wykorzystywanie cementów i betonów z deklaracją środowiskową typu III zwiększa liczbę punktów w procesie zielonej certyfikacji budynków w zakresie certyfikacji BREEAM oraz LEED. Co więcej, wykorzystując materiały z potwierdzoną wartością śladu węglowego, klient może również uzyskać deklaracje EPD na swoje własne produkty – mówi  Dariusz Kuryś, Segment Marketing Manager Lafarge w Polsce.

Wśród produktów Lafarge, dla których przygotowano deklaracje EPD, są cementy z rodziny ECOPlanet, które mają mniejszą emisję  CO2 o co najmniej 40 proc. oraz cementy Dynamik i Dynamik SP, dedykowane dla producentów  prefabrykatów. W procesie produkcji tych cementów nie powstają żadne produkty uboczne, które należy uwzględnić w osobnej deklaracji, a do ich wytwarzania wykorzystywane są surowce pochodzące z recyklingu lub odzysku. Oprócz cementów, deklaracje środowiskowe zostały przygotowane również dla niskoemisyjnych betonów pod marką ECOPact, które zapewniają do ok. 50 proc. mniej emisji  CO2 w porównaniu do betonów tradycyjnych.

Szacuje się, że  40 proc. emisji CO2 powstaje podczas wznoszenia i eksploatacji budynków. Wartość emisji, całkowity wpływ gazów cieplarnianych na środowisko, w tym na globalne ocieplenie, określa współczynnik globalnego ocieplenia (ang. Global Warming Potential - GPW). Informacja o wartości GPW stanowi podstawę deklaracji środowiskowej i jest kluczową dla budownictwa niskoemisyjnego. Daje ona możliwość porównywania wartości GWP dla różnych materiałów, a także pozwala na redukcję emisji w różnych sektorach.

Wprowadzając na rynek materiały budowlane, które z jednej strony są mniej emisyjne, a z drugiej zapewniają konkurencyjne parametry techniczne, Lafarge przyczynia się do rozwoju zrównoważonego budownictwa w Polsce. Firma postawiła sobie ambitny cel - do 2030 roku zmniejszyć poziom emisji CO2 o 55 proc. z każdej tony cementu  porównaniu z 1990 rokiem. Wiąże się to również z wprowadzeniem na rynek niskoemisyjnych rozwiązań budowlanych, które znajdują zastosowanie w ekologicznych projektach deweloperskich.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.