Katowicka budowa energooszczędnych biurowców na półmetku

zk

28.11.2022 14:01 Źródło: PAP
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Katowicka budowa energooszczędnych biurowców na półmetku

Partnerzy portalu

Katowicka budowa energooszczędnych biurowców na półmetku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

System skojarzonej produkcji prądu, ciepła i chłodu, fotowoltaika, szklana elewacja z powłoką z jonów srebra, odzyskujące energię windy – to niektóre rozwiązania wykorzystane w powstających w Katowicach energooszczędnych biurowcach. Ich budowa osiągnęła półmetek.

Jak poinformował w poniedziałek inwestor przedsięwzięcia, firma GPP, "inwestycja zyskała najwyższą w Unii Europejskiej ocenę 94 proc. w ramach certyfikacji BREEAM". Certyfikat, którego uzyskanie wymaga spełnienia wielu różnych kryteriów, dotyczy m.in. ekologiczności i efektywności energetycznej budynków.

Obecnie konstrukcja powstających w stolicy woj. śląskiego pierwszych dwóch budynków ECO City Katowice osiągnęła docelową wysokość. Biurowce mają zużywać przeszło połowę mniej energii niż tradycyjne budynki tego typu, co powinno przełożyć się na mniejsze koszty utrzymania i najmu powierzchni.

"Aktualna sytuacja rynkowa i związane z nią drastyczne podwyżki cen nośników energii spowodowały to, że już nikt obojętnie nie przechodzi obok naszych inwestycji. Dzięki ograniczeniu o połowę zapotrzebowania budynków na energię osiągamy dziś od 12 do nawet 20 zł/m kw. oszczędności najmowanej powierzchni w skali jednego miesiąca" - poinformował prezes GPP Mirosław Czarnik, cytowany w informacji prasowej spółki.

Biurowce udostępnią 30 tys. m kw. powierzchni biurowej. Oddanie do użytku pierwszego etapu inwestycji planowane jest na przełomie lat 2023 i 2024. Budynki będą dysponować systemem trigeneracji, czyli skojarzonej produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, a także systemem okienno-fasadowym z wysoką izolacyjnością termiczną.

Inne zastosowane rozwiązania to m.in. pozyskiwanie prądu z paneli fotowoltaicznych, energooszczędne windy zapewniające odzysk energii, instalacja pozyskiwania naturalnego chłodu z otoczenia (tzw. freecooling), gazowe pompy ciepła stosowane do pokrycia szczytowego zapotrzebowania na chłód oraz zintegrowany system zarządzania budynkiem.

System klimatyzacji w pomieszczeniach biurowca będzie oparty na belkach grzewczo-chłodzących oraz regulatorach przepływu (VAV) wraz z systemem wentylacji zapewniającym właściwą jakość powietrza oraz monitoringiem odpowiednich parametrów komfortu cieplnego.

Obecnie w budynkach przy ulicy Konduktorskiej w Katowicach kończy się montaż szklanej elewacji z powłoką z jonów srebra, zapewniającej właściwy dostęp naturalnego światła oraz komfort termiczny w biurach. W suficie holu wejściowego łączącego dwa biurowce rozpoczął się montaż olbrzymiego świetlika o powierzchni 106 m kw. Wewnątrz kompleksu znajdzie się zielona strefa rekreacyjno-wypoczynkowa.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.