Minister MFiPR o potencjalnych projektach hybrydowych dot. efektywności energetycznej

Minister MFiPR o potencjalnych projektach hybrydowych dot. efektywności energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
19.09.2023 13:58
Strona główna Energetyka, OZE Minister MFiPR o potencjalnych projektach hybrydowych dot. efektywności energetycznej

Partnerzy portalu

Minister MFiPR o potencjalnych projektach hybrydowych dot. efektywności energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Gov.pl

Ponad 90 proc. potencjalnych projektów hybrydowych, zidentyfikowanych przez ministerstwo funduszy i polityki regionalnej, to projekty z zakresu efektywności energetycznej – poinformował we wtorek minister MFiPR Grzegorz Puda na konferencji prasowej.

Zgodnie z informacjami na rządowej stronie ppp.gov.pl, projekt hybrydowy to inwestycja realizowana w formule PPP, w której wykorzystane zostały Fundusze UE.

We wtorek w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej odbyła się konferencja "Efektywność w PPP", poświęcona wzmacnianiu formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w realizacji projektów inwestycyjnych. Jak podkreślił obecny na konferencji minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, formuła PPP "może być z powodzeniem stosowana w sektorze efektywności energetycznej".

"Wynagrodzenie partnera prywatnego zależy od tego, czy realnie zapewni on uzyskanie oszczędności. Dzięki temu podmiot publiczny może liczyć, że część kosztów inwestycji zostanie sfinansowana uzyskanymi oszczędnościami" – powiedział szef MFiPR.

Zaznaczył, że ponad 90 proc. potencjalnych projektów hybrydowych, zidentyfikowanych przez resort, to projekty z zakresu efektywności energetycznej. Dodał, że "pracujemy wspólnie ze stroną samorządową nad tym, aby w ramach Programów Regionalnych, przeprowadzane były nabory z preferencjami dla projektów hybrydowych, np. w postaci niższego oprocentowania pożyczek i wyższego poziomu jej ewentualnego umorzenia". W ocenie Pudy, "dzięki PPP skala realizowanych projektów może stać się większa".

Jak wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Ewelina Owczarska dla dalszego rozwoju rynku PPP "niezbędne jest wdrożenie systemowego podejścia do uwzględniania formuły PPP jako sposobu realizacji zamierzeń inwestycyjnych".

Zapowiedziała także dalsze działania na rzecz zwiększenia świadomości jednostek publicznych w zakresie rozważania PPP. Ma to dotyczyć m.in. wspierania podmiotów publicznych na etapie przygotowania i realizacji projektów PPP.

MFiPR poinformowało, że w 2017 r. rząd przyjął Politykę PPP 2017, która stworzyła spójne ramy prawne w zakresie PPP. Obecnie na polskim rynku jest 177 podpisanych umów o PPP o wartości ponad 9,2 mld zł. Ok. 90 proc. umów stanowią projekty realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego. W Bazie Potencjalnych projektów PPP – poinformowało ministerstwo – zawarte są 54 projekty o wartości ok. 9,9 mld zł. Wśród projektów na etapie procedury wyboru partnera prywatnego są m.in. 2 projekty rządowe wspierane przez MFiPR: projekt budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia oraz projekt budowy i utrzymania archiwów państwowych.

Autor: Adrian Reszczyński

ra/ drag/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.