Morska energetyka wiatrowa w Polsce bez zielonych paliw będzie niewydolna, a Bałtyk może „zazielenić” całą rodzimą gospodarkę

Strona główna Energetyka, OZE Morska energetyka wiatrowa w Polsce bez zielonych paliw będzie niewydolna, a Bałtyk może „zazielenić” całą rodzimą gospodarkę

Partnerzy portalu

Morska energetyka wiatrowa w Polsce bez zielonych paliw będzie niewydolna, a Bałtyk może „zazielenić” całą rodzimą gospodarkę - ZielonaGospodarka.pl

Polski program offshore bez zielonych paliw nie będzie w pełni wydolny i nie spełni wszystkich pokładanych w nim oczekiwań – oceniła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Olga Sypuła, ekspertka rynku energii, country manager European Energy Polska.

Podczas dyskusji w panelu poświęconej rozwojowi energetyki wiatrowej w Polsce zaznaczyła, że realizacja instalacji do produkcji zielonego wodoru i e-metanolu przy projektach offshore wydaje się nie tylko dobrym pomysłem, ale koniecznością. MEW to projekt, który będzie potrzebował wysokosprawnych sieci, które odbiorą generowaną tam energię.

– Tych sieci dziś w Polsce nie ma, a wszyscy w branży zdajemy sobie sprawę, że modernizacja i budowa sieci o sprawności mogącej obsłużyć offshore będzie bardzo trudne w krótkim i średnim okresie.By ograniczyć utratę energii, której sieć nie będzie w stanie przyjąć należy budować instalacje do produkcji e-metanolu oraz zielonego wodoru. Bez konieczności obciążania sieci pozwolą one na zmagazynowanie energii w paliwach i wykorzystaniu jej w polskiej gospodarce – wyjaśnia Olga Sypuła.

Ekspertka zaznaczyła, że morska energetyka wiatrowa na Bałtyku może być potężnym źródłem energii elektrycznej, ale nie tylko. Może być źródłem „zazielenienia” całej polskiej gospodarki.

– Jeśli spojrzymy na ten program szerzej i odważniej, wówczas zauważymy, że w oparciu o potężne źródła zielonej energii można produkować duże ilości zielonych paliw.Ważne, aby pomyśleć o tym już teraz na etapie konstruowania partnerstw biznesowych w tym zakresie. Produkcja zielonego wodoru i e-metanolu wymaga zielonej energii elektrycznej. Tak więc wyprodukowana energia elektryczna z offshore będzie miała operatora, więc polska gospodarka otrzyma zarówno zieloną energię elektryczną, jak i zielone paliwa, takie jak e-metanol dla przemysłu ciężkiego, który jest trudny do elektryfikacji. Jest to więc pewny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki, osiągnięcia celów ESG, a także ogólnego europejskiego celu Net Zero - kończy ekspertka z European Energy Polska.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.