145 mln zł dofinansowania z UE na sieci dystrybucyjne PGE i Energi

145 mln zł dofinansowania z UE na sieci dystrybucyjne PGE i Energi - ZielonaGospodarka.pl
15.05.2024 16:12
Strona główna Energetyka, OZE 145 mln zł dofinansowania z UE na sieci dystrybucyjne PGE i Energi

Partnerzy portalu

145 mln zł dofinansowania z UE na sieci dystrybucyjne PGE i Energi - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@hennigkloska

Operatorzy systemów dystrybucyjnych energii elektrycznej, PGE Dystrybucja i Energa-Operator podpisali w środę z ministerstwem klimatu umowy na 145 mln zł unijnego dofinansowania do projektów modernizacji sieci wartych 220 mln zł.

Dofinansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Podpisane umowy obejmują rozwój inteligentnej sieci dystrybucyjnej na terenie PGE Dystrybucja Oddział Warszawa i Oddział Skarżysko-Kamienna. W przypadku Energa-Operator, chodzi o zwiększenie potencjału przyłączania nowych OZE na terenach oddziałów Olsztyn i Płock.

Całkowita wartość tych trzech projektów to 220 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich sięga 145 mln zł. Na projekty PGE Dystrybucja przypadnie 91 mln zł dofinansowania, na działania Energa-Operator chodzi o 54 mln zł z europejskich funduszy.

Jak podkreślał przy okazji podpisania umów prezes PGE Dariusz Marzec, sieci dystrybucyjne to kluczowy element transformacji. Muszą być bardziej inteligentne i elastyczne, aby lepiej służyć aktywom wytwórczym, których struktura, zasięg i lokalizacje ulegają zmianie - mówił Dariusz Marzec, dodając, że w przygotowaniu są kolejne umowy na dofinansowanie. Dzięki podpisanym umowom PGE będzie mogło zmodernizować 70 km sieci i 11 stacji elektroenergetycznych z korzyścią dla odbiorców - zaznaczył.

Dariusz Marzec przypomniał, że w ostatnim roku PGE zainwestowały w rozwój sieci dystrybucyjnych 4 mld zł, a w następnych latach inwestycje te dalej będą na takim poziomie. Staramy się o środki bezzwrotne, aby nie obciążać kosztami odbiorców - podkreślił prezes PGE.

Również wiceprezes Energa-Operator Marek Kasicki zwrócił uwagę, że inwestycje w sieci dystrybucyjne wymagają dużego kapitału, ale najlepiej, aby to był kapitał bezzwrotny, tak aby kosztów nie odczuwali odbiorcy. Jak dodał, Energa-Operator ma kolejne projekty, w których liczy na 500 mln zł unijnego dofinansowania. Kasicki przypomniał, że tegoroczne nakłady inwestycyjne spółki to 2,9 mld zł, prawie dwa razy więcej niż w poprzednich latach.

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska oceniła, że podpisane w środę umowy "to kropla w morzu potrzeb, ale i bardzo ważny moment". "Przystępujemy do oczekiwanego procesu modernizacji sieci dystrybucyjnych" - zaznaczyła Hennig-Kloska. Przypomniała, że statystyki mówią o problemach z podłączaniem nowych źródeł OZE do sieci. "Aby ten problem rozwiązać, musimy dokonać szeregu inwestycji i te umowy to dopiero początek wielkiej modernizacji sieci elektroenergetycznych" - podkreśliła.

Ministra klimatu zapewniła, że resort konsultuje z operatorami przesyłowym i dystrybucyjnymi sposoby dalszej modernizacji sieci, aby lepiej odpowiadały wyzwaniom, w tym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.

PGE Dystrybucja z Grupy Kapitałowej PGE to Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD), dostarczający energię elektryczną do ok. 5,5 mln odbiorców na obszarze 130 tys. km kw. na terenie województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko – mazurskiego i wielkopolskiego.

Energa-Operator to OSD z kontrolowanej przez Orlen Grupy Energa. Ma ok. 3,3 mln odbiorców, działa na obszarze ok. 75 tys. km kw. na terenach województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

wkr/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.