Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

15.05.2024 09:34 Źródło: Budimex SA
Strona główna Energetyka, OZE Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Partnerzy portalu

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PEJ

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.

– Proces wyboru firm, które wezmą udział w budowie elektrowni został przeprowadzony w sposób przejrzysty i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości. Pierwsze ankiety kwalifikacyjne, audyty oraz spotkania przygotowujące do uczestniczenia w łańcuchu dostaw dla projektów jądrowych rozpoczęły się niemal 3 lata temu. Od samego początku uczestniczyliśmy w spotkaniach przygotowujących do złożenia oferty – mówi Jacek Lech, Prezes Zarządu w Mostostal Kraków SA.

Obecnie Mostostal bierze udział w kolejnej fazie procesu rozwoju i kwalifikacji dostawców Westinghouse. Obejmuje ona opracowanie odpowiednich charakterystyk technicznych i jakościowych, a także umów na makiety produkcyjne dla projektu AP1000 w Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu oraz innych przyszłych projektów europejskich, takich jak w Bułgarii czy na Ukrainie.

Jednocześnie rozmowy na temat udziału w przedsięwzięciu budowy elektrowni prowadzi Budimex. Budimex zawarł z amerykańską Bechtel Corporation memorandum o potencjalnej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Bechtel wraz Westinghouse Electric Company wspólnie odpowiadają za projekt budowy elektrowni z trzema ‎reaktorami na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. ‎

– Poza obszarem wyspy jądrowej i technologii, gdzie jesteśmy ‎obecni poprzez Mostostal Kraków, pozostajemy zainteresowani wykonaniem części ‎budowlanej, za którą bezpośrednio odpowiada Bechtel – mówi Maciej Olek, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny Budownictwa Kolejowego, Energetycznego i Przemysłowego z Budimex SA.

Potencjalny projekt elektrowni atomowej będzie realizowany przez Dywizję Budownictwa Energetycznego i Przemysłowego Budimex SA, która zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji energetycznych w Polsce i na Litwie. Największą z nich była budowa nowego bloku energetycznego  Elektrowni Turów o mocy elektrycznej 496 MW dla Grupy PGE oraz realizacje wybranych odcinków gazociągu Baltic Pipe dla Gaz Systems.

Firma Budimex, jako największy w Polsce wykonawca budowlany i jednocześnie jedna z największych spółek giełdowych w kraju (WIG-20), posiada bogate doświadczenie w realizacji strategicznych dla kraju inwestycji. Spółka w swoim portfolio ma realizację takich przedsięwzięć, jak: budowa Portu Lotniczego Gdańsk czy odcinków autostrad A2 i A4. Obecnie firma realizuje m.in.: największy w Polsce dworzec Warszawa Zachodnia, Przekop Mierzei Wiślanej oraz rozbudowuje największy w tej części Europy terminal kontenerowy Baltic Hub.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Zgodnie z harmonogramem budowa pierwszej - na Pomorzu – zacznie się już w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.