Orlen podpsiuje porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy ws. zrównoważonego paliwa lotniczego

Orlen podpsiuje porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy ws. zrównoważonego paliwa lotniczego - ZielonaGospodarka.pl
22.09.2023 12:20
Strona główna Energetyka, OZE Orlen podpsiuje porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy ws. zrównoważonego paliwa lotniczego

Partnerzy portalu

Orlen podpsiuje porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy ws. zrównoważonego paliwa lotniczego - ZielonaGospodarka.pl

Podpisaliśmy porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy przy rozwoju technologii produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego - poinformował w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Zaznaczył, że do końca 2030 r. Orlen chce produkować rocznie 70 tys. ton innowacyjnego paliwa.

"Podpisaliśmy ważne porozumienie z Yokogawa Europe o współpracy przy rozwoju technologii produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego" - przekazał w piątkowym wpisie na Twitterze Daniel Obajtek. Jak dodał, "paliwa syntetyczne, wykorzystujące przemysłowe emisje dwutlenku węgla i zielony wodór, są kluczowe dla przyszłości całego sektora".

"Do końca 2030 r. zamierzamy produkować rocznie 70 tys. ton innowacyjnego paliwa, które może być wykorzystywane w obecnie działających silnikach" - zadeklarował prezes Orlenu.

Jak poinformował koncern, w ramach współpracy Orlen i Yokogawa opracują zintegrowany system produkcji paliw syntetycznych. "Przedsięwzięcie będzie polegać na stworzeniu wirtualnej repliki zakładu produkcyjnego, zwanej +cyfrowym bliźniakiem+, która umożliwi symulację i optymalizację procesów produkcyjnych, w celu wyboru najbardziej opłacalnej i zrównoważonej środowiskowo metody syntezy. Rozwiązanie to będzie zastosowane w nowej instalacji do produkcji paliw syntetycznych, która powstanie do końca 2030 roku" - podano.

Orlen wyjaśnił, że zrównoważone paliwa syntetyczne powstają w wyniku połączenia wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy, zasilanej energią odnawialną, z cząsteczkami dwutlenku węgla pochodzącymi z różnych procesów przemysłowych - w tym z zakładów wytwarzających biomasę, cementowni, hut stali i zakładów nawozowych. "Tym samym produkcja paliw syntetycznych może w znaczący sposób ograniczyć przemysłową emisję gazów cieplarnianych" - podkreślił koncern.

Zgodnie z komunikatem "Orlen oczekuje, że głównym odbiorcą paliw syntetycznych będzie przemysł lotniczy".

Yokogawa dostarcza zaawansowane rozwiązania do pomiarów, kontroli i informacji dla klientów z wielu branż, w tym energetycznej, chemicznej, farmaceutycznej i spożywczej. Założona w Tokio w 1915 roku firma zatrudnia 17,5 tys. osób w globalnej sieci 129 firm w 60 krajach. Yokogawa Europe z siedzibą w Amersfoort w Niderlandach działa od 1982 r. i obecnie zatrudnia 1402 pracowników.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji, Litwie i na Węgrzech. Posiada również rozbudowany segment petrochemiczny i segment wydobywczy węglowodorów. Koncern prowadzi inwestycje związane z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z założeniami, do końca dekady nakłady inwestycyjne Grupy Orlen wyniosą ok. 320 mld zł. Udział Skarbu Państwa w Orlenie wynosi 49,9 proc.

To nie jedyny krok, który podjął ORLEN w kwestii dbania o środowisko w ostatnim czasie. Parę dni temu firma kupiła od spółki Pesa Bydgoszcz lokomotywę wodorową - pierwszy tego typu pojazd szynowy w Polsce i rozpoczęła jej testy.

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.