Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom

Strona główna Energetyka, OZE Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom

Partnerzy portalu

Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom - ZielonaGospodarka.pl

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej poświęcony zagadnieniu emisji metanu w sektorze energetycznym wskazuje, że globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć zakładane cele klimatyczne. 

  • Emisje metanu z sektora energetycznego utrzymywały się na rekordowo wysokim poziomie
  • Globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć międzynarodowe cele klimatyczne
  • Aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C, co jest kluczowym celem porozumienia paryskiego, emisje metanu z paliw kopalnych muszą spaść o 75 proc.
  • Stany Zjednoczone są największym emitentem metanu z działalności związanej z ropą naftową i gazem

Najnowszy raport „Global Methane Tracker 2024” opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA) jest poświęcony zagadnieniu emisji metanu w sektorze energetycznym.

Emisje metanu z sektora energetycznego utrzymywały się na rekordowo wysokim poziomie w ubiegłym roku. Wdrożone regulacje, a także zapowiedziane nowe zobowiązania wynikające z zeszłorocznej konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28), mogą wkrótce doprowadzić do ich spadku – stwierdza raport.

Globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć międzynarodowe cele klimatyczne. Według omawianego raportu, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 °C – co jest kluczowym celem porozumienia paryskiego – emisje metanu z paliw kopalnych muszą spaść o 75 proc. w tej dekadzie.

Metan – sektor energetyczny – globalne ocieplenie


Jak stwierdza „Global Methane Tracker 2024”, metan jest odpowiedzialny za niemal 1/3 światowego wzrostu temperatury od czasu rewolucji przemysłowej, zaś sektor energetyczny jest drugim co do wielkości emitentem metanu. 

Podczas gdy metan w atmosferze rozprasza się szybciej niż dwutlenek węgla, jest on znacznie silniejszym gazem cieplarnianym podczas swojego krótkiego życia. W efekcie, ograniczenie emisji metanu jest jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie globalnego ocieplenia i poprawę jakości powietrza – czytamy w raporcie.

ZielonaGospodarka
Emisje metanu z sektora energetycznego w latach 2000-2023, Źródło: IEA (2024), Methane Tracker, IEA, Paris. https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/methane-tracker. Licencja: Creative Commons Attribution CC BY 4.0.


Zgodnie z prezentowanymi w raporcie danymi, około 40 proc. ubiegłorocznych emisji metanu z działalności związanej z paliwami kopalnymi można było uniknąć bez żadnych kosztów netto.

Potencjalne zmniejszenie emisji metanu z paliw kopalnych o 75 proc. do 2030 roku wymagałoby około 170 mld dolarów wydatków – mniej niż 5 proc. dochodu wytworzonego przez sektor paliw kopalnych w 2023 roku – informuje raport.

Emisje metanu w sektorze energetycznym. Który kraje emituje najwięcej?


Przywoływany raport wskazuje, że produkcja i wykorzystanie paliw kopalnych spowodowały blisko 120 mln ton emisji metanu w ubiegłym roku, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z 2022 rokiem.

ZielonaGospodarka
Światowe emisje metanu z podziałem na źródła energii według szacunków IEA, Źródło: IEA (2024), Methane Tracker, IEA, Paris. https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/methane-tracker. Licencja: Creative Commons Attribution CC BY 4.0.


Według raportu, 10 największych krajów emitujących metan było odpowiedzialnych za około 80 mln ton emisji metanu z paliw kopalnych w 2023 roku, co stanowiło 2/3 całkowitej globalnej emisji. 

Stany Zjednoczone, będące największym światowym producentem ropy naftowej i gazu ziemnego, są również największym emitentem metanu z działalności związanej z ropą naftową i gazem, zaś tuż za nimi plasuje się Rosja. Chiny są największym emitentem w sektorze węglowym.

ZielonaGospodarka
Emisje metanu z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego oraz intensywność metanu dla wybranych krajów w 2023 roku, Źródło: IEA (2024), Methane Tracker, IEA, Paris. https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/methane-tracker. Licencja: Creative Commons Attribution CC BY 4.0.


W raporcie zauważono, że satelity zidentyfikowały znaczny wzrost poważnych wycieków paliw kopalnych w 2023 roku w porównaniu z 2022 rokiem, z ponad 5 mln ton wykrytych emisji, w tym z wybuchu w Kazachstanie.

Zmniejszenie emisji metanu z paliw kopalnych jest niezbędne 


„Zmniejszenie emisji metanu z paliw kopalnych o 75 proc. do 2030 roku jest niezbędne, aby powstrzymać ocieplenie planety do niebezpiecznego poziomu. Jestem zachęcony dynamiką, którą obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, a która, jak pokazuje nasza analiza, może mieć ogromny i natychmiastowy wpływ na światową walkę ze zmianami klimatu” – komentuje raport dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol. „Teraz musimy skoncentrować się na przekształceniu zobowiązań w działania - jednocześnie nadal dążąc do wyższych celów. Dobrze znane polityki oraz istniejące technologie mogą znacznie zmniejszyć emisje metanu z paliw kopalnych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest gotowa pomóc sektorowi energetycznemu w osiągnięciu celów poprzez wdrożenie tych środków i będziemy nadal monitorować postępy” – dodaje Birol.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.