Ekologia integralna nowym kierunkiem studiów w Lublinie

Ekologia integralna nowym kierunkiem studiów w Lublinie - ZielonaGospodarka.pl
05.05.2024 14:45
Strona główna Klimat, Edukacja Ekologia integralna nowym kierunkiem studiów w Lublinie

Partnerzy portalu

Ekologia integralna nowym kierunkiem studiów w Lublinie - ZielonaGospodarka.pl
KUL, fot. Autorstwa LLEW - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38407770

Inżynieria druku 3D, socjologia cyfrowa, ekologia integralna znalazły się między innymi wśród nowych kierunków studiów oferowanych przez lubelskie uczelnie w tegorocznym naborze na studia.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oferuje kandydatom podczas tegorocznej rekrutacji kilka nowości, m.in. socjologię cyfrową, studia miejskie, inżynierię polimerów, inżynierię druku 3D.

„Inżynieria druku 3D - pierwszy tego typu kierunek w kraju - jest odpowiedzią na potrzeby wynikające z kreowania nowych branż i zawodów związanych z przemysłem 4.0 i technologiami addytywnymi” – przekazała Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Absolwenci tych interdyscyplinarnych 3,5-letnich stacjonarnych studiów inżynierskich zdobędą nie tylko potrzebną wiedzę teoretyczną, ale też wiele umiejętności praktycznych – od projektowania przestrzennego przez wytwarzanie materiałów po obsługę urządzeń i aparatury. Podczas zajęć będą korzystać m.in. z nowoczesnych pracowni druku 3D, post processingu, projektowania i inżynierii odwrotnej.

Studenci socjologii cyfrowej dowiedzą się m.in. w jaki sposób Internet, media społecznościowe wpływają na tożsamość człowieka, zmiany społeczne i wykorzystywanie AI. Natomiast podczas studiów miejskich będzie można pogłębić wiedzę na temat funkcjonowania miast, potrzeb społecznych, wyzwań demograficznych, a także rosnącej mobilności mieszkańców, konieczności adaptacji przestrzeni do zmian klimatu, przewidywania i reagowania na kryzysy.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w swojej ofercie ma 90 kierunków, 17 kierunków anglojęzycznych oraz ponad 300 specjalności.

Do nowych kierunków na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim należą m.in. management - zarządzanie w języku angielskim oraz ekologia integralna. „W tym roku nie proponujemy wielu nowości, jeśli chodzi o kierunki studiów, bo mamy ich dużo i wierzymy, że praca nad podnoszeniem standardów kształcenia na tych, które już realizujemy, jest dobrą ścieżką” - podkreśliła prorektor ds. kształcenia prof. Ewa Trzaskowska. Dodała, że uczelnia umożliwi również studiowanie kolejnych kierunków w trybie hybrydowym: romanistyki I stopnia i italianistyki II stopnia oraz zarządzania I stopnia w języku angielskim.

W ofercie KUL znajduje się blisko 100 kierunków, łącznie ze specjalnościami.

Na pozostałych lubelskich uczelniach nie ma nowych kierunków w tegorocznym naborze. Rzecznik Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska-Deneka zapowiedziała, że w planach na przyszłe lata są m.in. trzy nowości: cyberbezpieczeństwo, informatyka techniczna, wzornictwo przemysłowe.

„W tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Przyrodniczy przygotowaliśmy ponad 50 kierunków studiów. Większość to studia inżynierskie, a więc najbardziej poszukiwane na rynku pracy” – zwróciła uwagę Agnieszka Wasilak, kierownik Działu Rekrutacji i Promocji.

Elektroniczna rejestracja kandydatów ruszyła już na UMCS. Na KUL i Uniwersytet Przyrodniczy kandydaci będą mogli zgłaszać się od 6 maja, a na Politechnikę Lubelską – od 13 maja. Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpocznie zapisy 3 czerwca.

Gabriela Bogaczyk
gab/ bar/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.