Thyssenkrupp rozpocznie produkcję zielonego amoniaku z zielonego wodoru w technologii neutralnej dla klimatu

zk

04.05.2021 10:08 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Thyssenkrupp rozpocznie produkcję zielonego amoniaku z zielonego wodoru w technologii neutralnej dla klimatu

Partnerzy portalu

Thyssenkrupp rozpocznie produkcję zielonego amoniaku z zielonego wodoru w technologii neutralnej dla klimatu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. thyssenkrupp-steel.com

Thyssenkrupp Industrial Solutions AG (Essen, Niemcy) zawarła kontrakt inżynieryjno-dostawczy z CF Industries, Inc. (Deerfield, Illinois; www.cfindustries.com) na dostawę zielonego wodoru do produkcji zielonego amoniaku w Donaldsonville, w kompleksie produkcyjnym w Luizjanie. W ramach tego kontraktu Thyssenkrupp zaprojektuje i dostarczy jednostkę do produkcji wodoru o mocy 20 MW w oparciu o elektrolizę wody o odczynie alkalicznym, a także wszystkie niezbędne do tego procesu media i elementy.

Zakład będzie wykorzystywał energię odnawialną z sieci, do produkcji zielonego wodoru, który następnie zostanie przetworzony na 20 000 ton/rok zielonego amoniaku w istniejących fabrykach CF Industries w zakładzie w Donaldsonville w stanie La. Zielony amoniak może być stosowany jako wysoce wydajny środek magazynowania i transportu energii odnawialnej, a także bezpośrednio jako czyste paliwo, na przykład w transporcie morskim. Poczynione kroki pozwalają przypuszczać, że  rozpoczęcie produkcji odbędzie się zgodnie z prognozami w  2023 roku.

Z sześcioma fabrykami amoniaku i kilkoma fabrykami nawozów, zakład CF Industries w Donaldsonville jest największym kompleksem produkcyjnym NH3 na świecie. Instalacja do pozyskiwania amoniaku, również została dostarczona przez thyssenkrupp i jest oparta na sprawdzonym procesie Uhde amoniaku.

Proces Uhde oraz instalacja amoniaku są oparte na niezawodnych i sprawdzonych rozwiązaniach technologicznych. Thyssenkrupp Industrial Solutions projektuje i buduje zakłady nawozów azotowych na podstawie technologii Uhde od około 90 lat i jest wiodącym światowym dostawcą tych rozwiązań dla przemysłu.

Na proces składają się: opalany od góry pierwotny reformer z zimnym kolektorem wylotowym, wtórny reformer z obwodowym palnikiem wirowym oraz oparta na magnetycie trójwarstwowa promieniowa wymiana ciepła z jednym lub dwoma konwerterami syntezy.

Surowiec (przykładowo gaz ziemny) ulega odsiarczaniu, następnie jest mieszany z parą i przekształcany w gaz syntezowy na katalizatorach niklowych pod ciśnieniem około 40 barów i 800°C w reformerze pierwotnym. Reformer parowy Uhde jest reformerem opalanym od góry, którego elementy są wykonane ze stali stopowej odlewanej odśrodkowo i posiada opatentowany układ kolektora wylotowego.

„Po niedawnej dostawie dwóch instalacji do pozyskiwania amoniaku i nawozów do CF Industries, jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani przez naszego długoletniego klienta, aby przyczynić się do dekarbonizacji ich działalności i wspierać ich w ich misji dostarczania czystej energii” – oznajmił Dennis Lippmann, prezes Chemical & Process Technologies, thyssenkrupp Industrial Solutions USA.

Jako uznany na całym świecie specjalista ds. EPC w zakresie elektrochemii, thyssenkrupp jest wiodącym dostawcą sprzętu, rozwiązań i usług niezbędnych do procesu elektrolizy. Przy łącznej mocy ponad 1,4 GW zrealizowanej w projektach elektrochemicznych w ciągu ostatnich 30 lat (co odpowiada> 290 000 Nm3/h wodoru jako produktu ubocznego), Ameryka Północna jest jednym z kluczowych regionów działań firmy.

„Ten drugi sukces elektrolizy wody po niedawnym ogłoszeniu instalacji w Kanadzie pokazuje główną rolę regionu w uczynieniu gospodarki opartej na ekologicznym wodorze prawdziwym interesem. Dzięki naszej ugruntowanej lokalnej strukturze jesteśmy najlepiej przygotowani do obsługi rynku amerykańskiego, który ma również kluczowe znaczenie dla dostarczania niestandardowych rozwiązań serwisowych przez cały cykl życia zakładu” – dodał Christoph Noeres, szef Green Hydrogen w thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers.

thyssenkrupp Industrial Solutions jest zasadniczym partnerem w zakresie inżynierii, budowy i serwisu instalacji i systemów przemysłowych. Bazując na ponad 200-letnim doświadczeniu, dostarczają dostosowane do potrzeb kontrahentów urządzenia i komponenty, w tym dla klientów z przemysłu chemicznego, nawozowego, cementowego, górniczego i stalowego. thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers, spółka joint venture pomiędzy thyssenkrupp Industrial Solutions AG i Industrie De Nora, oferuje wiodące na świecie technologie dla wysokowydajnych instalacji do elektrolizy. Firma z sukcesem zainstalowała już ponad 600  instalacji elektrochemicznych na całym świecie o łącznej mocy ponad 10 GW. Dzięki technologii elektrolizy wody do produkcji zielonego wodoru powiązany dział produktów Green Hydrogen oferuje innowacyjne rozwiązanie do zastosowań na skalę przemysłową. Wraz z jednostką biznesową thyssenkrupp Chemical and Process Technologies, thyssenkrupp obejmuje cały łańcuch wartości ekologicznych chemikaliów, od wodoru po amoniak, metanol i syntetyczny gaz ziemny - to ważny krok w kierunku przemysłu neutralnego dla klimatu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.