Wynik wyszukiwania - " Brazylia " - Wiadomości

Energia odnawialna na fali wznoszącej. Potencjał OZE w świetle najnowszych danych

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że w 2023 roku ustanowiono rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym. Wzrost mocy OZE był nierównomiernie rozłożony na całym świecie, co stawia pod znakiem zapytania ambitne cele klimatyczne.
23.04.2024

2023 rekordowym rokiem dla wzrostu mocy instalacji wiatrowych

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
17.04.2024

2023 rok za nami. Energia wiatrowa i energia słoneczna na fali wznoszącej

Za nami 2023 rok, przez co możemy pokusić się o podsumowanie sytuacji w sektorze odnawialnych źródeł energii z perspektywy minionych 12 miesięcy. Zeszły rok obfitował w kolejne rekordy oddawanych mocy, pomimo trudności będących pokłosiem spowolnienia gospodarczego oraz zawirowań geopolitycznych, na czele z trwającym niemal 2 lata konfliktem rosyjsko-ukraińskim.
15.01.2024

Konsumenci są gotowi płacić więcej za produkty przyjazne środowisku

Konsumenci gotowi są płacić średnio o 12 proc. więcej za produkty, które spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Na wzrost świadomości związanej z ochroną środowiska największy wpływ mają ekstremalne zjawiska pogodowe i obawy dotyczące zmian klimatu.
16.11.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
28.03.2023

W przyszłym roku Brazylia organizuje pierwsze przetargi dla offshore wind

Ameryka Południowa znajduje się coraz częściej w centrum zainteresowania globalnych inwestorów działających w morskiej energetyce wiatrowej. Takie kraje jak Brazylia chcą wykorzystać szanse płynące z rozwoju offshore wind na wodach oceanu. W przyszłym roku w tym kraju zostanie przeprowadzone pierwsze postępowania przetargowe dla wyznaczonych lokalizacji.
12.11.2022

Wycinka Amazonii: Brazylia nie zbawi świata. Kolumbia musi się dostosować

Nowa ministra środowiska i zrównoważonego rozwoju Kolumbii powiedziała, że jest przekonana, że jej kraj jest w stanie stać się liderem w walce z wycinką puszczy amazońskiej.
04.08.2022

W stanie Parana odkryto skamieliny lasu sprzed 290 mln lat

Naukowcy z Brazylii, związani z kilkoma ośrodkami akademickimi tego kraju, odkryli w jego południowej części skamieliny prastarego lasu. Badacze szacują jego wiek na około 290 mln lat.
21.06.2022

Każda Puszka Cenna_ 9 na 10 Europejczyków chce, aby firmy ulepszały opakowania do napojów tak, by nadawały się do recyklingu

Po ubiegłorocznej udanej trasie promującej recykling, program Każda Puszka Cenna podwaja swoje wysiłki, organizując inspirującą akcję, po raz pierwszy wykraczającą poza granice Europy. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości w zakresie recyklingu. Jednocześnie Każda Puszka Cenna publikuje ciekawe wyniki nowych badań dotyczące postaw i zachowań związanych z recyklingiem.
13.06.2022

Potrzeba 67 bln dol., aby zrealizować cele Porozumienia paryskiego

Aby osiągnąć cel określony w Porozumieniu paryskim, siedmiu największych emitentów CO2 (Chiny, USA, UE, Indie, Rosja, Japonia i Brazylia) będzie musiało ponieść nakłady w wysokości 67 bln dol. do 2030 r. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który będzie zaprezentowany w Davos.
25.05.2022

Czy powstanie międzynarodowe porozumienie na rzecz walki z odpadami plastikowymi?

Trzy czwarte osób biorących udział w globalnym badaniu zorganizowanym przez IPSOS chce zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych. Średnio ponad 8 na 9 osób opowiada się za międzynarodowym traktatem na rzecz walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Badanie zostanie zaprezentowane przed zbliżającym się Zgromadzeniem Środowiskowym ONZ (UNEA). Jedną z decyzji, która zostanie podjęta podczas UNEA, będzie rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego globalnego porozumienia mającego na celu redukcję odpadów plastikowych.
05.03.2022

Klimat: W Brazylii nawałnice i powodzie po katastrofalnej suszy

Po katastrofalnej suszy w ubiegłym roku, najgorszej od ponad 90 lat, Brazylię nawiedziły gwałtowne burze i ulewy, które spowodowały powodzie. Zginęło w nich blisko 100 osób, a ponad 150 tysięcy ewakuowano.
07.02.2022

Zielone biopaliwo z tequili

Agave tequilana to roślina pochodząca z Meksyku, wykorzystywana do produkcji tequili. Jednak zamiast w drinkach, które wypijamy z odrobiną soli i limonki, jest ona wykorzystywana jako ekologiczna alternatywa dla paliwa – biopaliwo.
23.11.2021

22 proc. wzrosło roczne wylesianie Amazonii

Wylesianie brazylijskiej Amazonii wzrosło o prawie 22 proc. między sierpniem 2020 r. a lipcem 2021 r. w porównaniu z poprzednim rokiem. To rekordowa wycinka w ciągu ostatnich 15 lat - wynika z opublikowanych w czwartek oficjalnych danych Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) Brazylii.
19.11.2021

PGNiG ma ograniczony wpływ na cenę gazu dla odbiorców

Na wysokość rachunków za gaz odbiorców zarówno indywidualnych, jak i hurtowych największy wpływ mają notowania błękitnego paliwa na giełdach towarowych. Za ich wysokie obecnie poziomy odpowiada przewaga popytu nad podażą wywołana przez czynniki pogodowe, ożywienie po pandemii oraz politykę głównego dostawcy gazu do Europy - rosyjskiego Gazpromu.
15.11.2021

Blisko 90 krajów chce obniżyć emisję metanu o 30 proc. do 2030 r.

Blisko 90 krajów świata przyłączyło się do inicjatywy USA i Unii Europejskiej mającej na celu zmniejszenie do 2030 roku emisji metanu o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 roku - informuje Reuters. Formalnie plan ma być ogłoszony we wtorek.
02.11.2021

COP26 - wszyscy deklarują walkę ze zmianami klimatu, ale rozbieżności są szerokie

Choć uczestnicy rozpoczynającej się w niedzielę ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 zasadniczo zgadzają się, że zmiany klimatu mają miejsce, mają one związek z działalnością człowieka i trzeba je spróbować zatrzymać, co do tego jak to zrobić, są już rozbieżności.
31.10.2021

Brazylia podpisze w Glasgow kluczowe porozumienie w sprawie ochrony lasów

Brazylia, kraj, w którego granicach znajduje się 60 proc. Puszczy Amazońskiej, podpisze na Konferencji Klimatycznej COP26 w Glasgow porozumienie w sprawie ochrony lasów – zapowiedział w piątek oficjalny przedstawiciel tego kraju.
31.10.2021

Na COP26 przywódcy będą debatować, jak zatrzymać zmiany klimatu i kto za to zapłaci

Podczas rozpoczynającej się w niedzielę w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 przywódcy niemal wszystkich państw świata będą próbowali uzgodnić działania, które mają pozwolić na zatrzymanie coraz bardziej widocznych zmiany klimatu na Ziemi.
30.10.2021

Na COP26 przywódcy będą debatować, jak zatrzymać zmiany klimatu i kto za to zapłaci

Podczas rozpoczynającej się w niedzielę w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 przywódcy niemal wszystkich państw świata będą próbowali uzgodnić działania, które mają pozwolić na zatrzymanie coraz bardziej widocznych zmiany klimatu na Ziemi.
29.10.2021

EDP otwiera największy kompleks fotowoltaiczny w stanie São Paulo o łącznej mocy zainstalowanej 547 MWdc

Zlokalizowana w mieście Pereira Barreto farma fotowoltaiczna będzie piątą pod względem wielkości w Brazylii i największą na świecie elektrownią słoneczną zrealizowaną przez EDP
12.10.2021

Zmiany klimatyczne zakłócą łańcuchy dostaw bardziej niż Covid-19

Pojawienie się pandemii Covid-19 spowodowało bezprecedensowe, ogólnoświatowe zakłócenia w łańcuchach dostaw. Problemy dotyczyły od postoju linii produkcyjnych po braki kontenerów do transportu spowodowane restrykcjami wprowadzanymi przez poszczególne kraje. Eksperci twierdzą, że to kropla w morzu w porównaniu z zakłóceniami, jakie spowodują zmiany klimatu.
01.09.2021

Nowy ład energetyczny - maleje rola petrostate, kluczowe strategiczne surowce

Dynamiczny rozwój OZE i transportu elektrycznego tworzą nowy światowy ład energetyczny, w którym mogą się pojawić nowi wygrani i przegrani.
27.05.2021

Ekspansja OZE w Ameryce Łacińskiej sięgnie rekordów w 2021 roku

Świat z wypiekami obserwuje proces transformacji energetycznej i rozwój OZE w Europie i Azji, od niedawno także w USA za sprawę Joe Bidena. Okazuje się, że Ameryka Łacińska ma także znaczące sukcesy w tej dziedzinie, gdyż jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków energetycznych. W tym roku ekspansja wiatrowa i słoneczna w tym regionie sięgnie rekordów.
13.05.2021

Putin, Bolsonaro, Salman nie podjeli nowych zobowiązań na rzecz klimatu

Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją nad sposobami walki z kryzysem klimatycznym, zapowiedział prezydent Joe Biden, mówiąc, że nie może się doczekać podjęcia wspólnych wysiłków i był „bardzo pokrzepiony” wezwaniem tego kraju do współpracy w zakresie nowych technologii.
27.04.2021

Prezydent Biden chce przyspieszyć działania na rzecz ochrony klimatu

Z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena w czwartek rozpocznie się dwudniowy wirtualny szczyt klimatyczny z udziałem przywódców 40 państw. Cel - to podkreślenie konieczności pilnych działań oraz korzyści gospodarczych wynikających z ambitniejszego podejścia do ochrony klimatu.
22.04.2021

USA zobowiążą się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2030 r.

USA zobowiążą się do ograniczenia o co najmniej 50 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 2005 r. - informuje w czwartek agencja Reutera, powołując się na dwa źródła. USA negocjuje również podniesienie celów redukcji emisji m.in. z Japonią i Kanadą.
15.04.2021

Francja: Sieć Casino pozwana za sprzedaż wołowiny z krów wypasanych w Amazonii

Francuska sieć sklepów spożywczych Casino została pozwana przez ekologów z koalicji organizacji pozarządowych za sprzedaż wołowiny z krów wypasanych w Amazonii, a tym samym promowanie wylesiania tego obszaru.
05.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.