Wynik wyszukiwania - " MKiŚ " - Wiadomości

Rozstrzygnięcie sprawy nielegalnego składowania niemieckich śmieci na terenie Polski

Komisja Europejska przyznaje Polsce rację w sporze z Niemcami dotyczącym pozostawionych odpadów - poinformowała w środę na platformie X minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zażądała od Niemiec "natychmiastowego" zabrania odpadów. Jeśli tak się nie stanie, sprawa trafi do TSUE - dodała.
18.10.2023

Moskwa: pracujemy nad listą pięciu lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej

Pracujemy nad listą pięciu preferowanych lokalizacji dla drugiej elektrowni jądrowej - przekazała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że na liście tej znajduje się Bełchatów.
03.04.2023

Moskwa: będziemy dalej blokować unijne regulacje dot. silników spalinowych

Wraz z innymi państwami będziemy nadal blokować unijne regulacje dot. samochodów z silnikami spalinowymi - zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oceniła, że zaproponowane odejście od stosowania silników spalinowych od 2035 r. jest nierealne.
28.03.2023

Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów

Rząd przyjął we wtorek stanowisko w obronie polskich lasów; lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą, jak o nie zadbać - przekazała w mediach społeczniościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.03.2023

MKiŚ: 165 mln zł na odtwarzanie i zachowanie m.in. torfowisk i bagien

165 mln zł zostanie przeznaczone na odtwarzanie i zachowanie torfowisk, bagien oraz terenów podmokłych - poinformowało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Finansowany z unijnych i polskich środków program będzie realizowany przez 10 lat.
30.11.2022

MKiŚ: w ramach FEnIKSa pieniądze m.in. na efektywność energetyczną i kogenerację

Wsparcie w ramach europejskiego programu FEnIKS będzie udzielane m.in. na poprawę efektywności energetycznej, wysokosprawną kogenerację czy OZE - przewiduje projekt rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu i środowiska.
09.11.2022

Zyska: jesteśmy uczestnikami wojny w wymiarze gospodarczym, energetycznym

My także jesteśmy uczestnikami wojny, ale w wymiarze gospodarczym, w wymiarze energetycznym - powiedział w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji w Rzeszowie, mówiąc o uzależnieniu państw europejskich od rosyjskich paliw.
12.09.2022

Moskwa: wnioskujący o dodatek na ogrzewanie sami wskażą, jakiego źródła dotyczy

Występujący o dodatek na ogrzewanie sami wskażą, jakiego źródła dotyczy, jeśli mają ich kilka - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła przewiduje jednorazowe dodatki o różnej wysokości dla ogrzewających się drewnem, LPG, olejem opałowym.
30.08.2022

Moskwa: liczymy na otwarcie reformy ETS-u podczas czeskiej prezydencji

Liczymy, że w czasie rozpoczynającej się w lipcu tego roku czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej otwarte zostanie zagadnienie reformy systemu uprawnień do emisji (ETS) - poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2022

Polskie firmy zainteresowane udziałem w projekcie jądrowym

Szereg polskich firm pracuje już na potrzeby sektora jądrowego i planuje udział w polskim programie jądrowym. W ocenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska rozmiary tego programu przełożą się na aktywizację krajowego przemysłu i generalne podniesienie kompetencji.
06.06.2022

Wiceminister klimatu: nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce

Mimo kryzysu energetycznego nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce - powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Dodał, że nie widać też zainteresowania nowymi koncesjami na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów.
24.05.2022

Minister Moskwa: Polska zaproponuje Radzie UE rodzaj "rosyjskiego ETS"

Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2 - poinformowała we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z komisarz ds. energii Kadri Simson.
27.04.2022

MKiŚ: ustawa kaucyjna ma być uchwalona w tym roku

Celem resortu klimatu i środowiska jest uchwalenie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce jeszcze w 2022 r. - przekazał dyrektor z MKiŚ Robert Chciuk. Dodał, że kończą się analizy ws. ewentualnego rozszerzenia systemu zbiórki o kolejne dwie frakcje. Obecnie projekt zakłada tylko plastik i szkło.
21.04.2022

MKiŚ konsultuje nową metodykę obliczania emisji gazów cieplarnianych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, określającego nową metodykę obliczania emisji gazów cieplarnianych, określenia wskaźników ich emisji oraz wartości opałowej paliw i wartości energetycznej energii elektrycznej.
04.04.2022

MKiŚ: od 2023 r. rusza w całej Polsce wymiana liczników energii na inteligentne

Od 2023 r. rusza wymiana liczników energii na inteligentne. Koszt przedsięwzięcia to 9 mld zł. Będzie rozłożony na 8 lat tak, by nie obciążać budżetów odbiorców energii elektrycznej - poinformował w czwartek podczas konferencji "Inteligentnie w energetyce", wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
31.03.2022

MKiŚ: potrzebna większa elastyczność rynku naftowego

Po ataku Rosji na Ukrainę potrzebna jest większa elastyczność rynku naftowego; Polska zdecydowanie popiera amerykańską propozycję podjęcia wspólnej decyzji o uwolnieniu zapasów ropy i paliw - przekonywała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania MAE - poinformował w środę resort.
02.03.2022

MKiŚ: Polsko-niemieckie rozmowy dot. bezpieczeństwa energetycznego i współpracy środowiskowej

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wyzwania transformacji klimatycznej oraz współpraca środowiskowa to główne tematy pierwszego spotkania minister Anny Moskwy ze Steffi Lemke, Federalną Minister Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów Niemiec. Rozmowy odbyły się 22 lutego 2022 r. w Warszawie.
22.02.2022

Ozdoba: w systemie kaucyjnym mogłyby się też znaleźć metalowe puszki

System kaucyjny mógłby zostać rozszerzony o metalowe puszki oraz jednorazowe butelki szklane - poinformował PAP wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Resort chce, by system był dobrowolny dla firm wprowadzających napoje na rynek.
22.02.2022

Ozdoba: nielegalny przywóz odpadów do Polski będzie utrudniony

Przywóz odpadów do Polski i ich tranzyt będzie objęty monitoringiem SENT, dlatego ich nielegalne sprowadzanie do naszego kraju będzie utrudnione - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
21.02.2022

Moskwa: będziemy kontynuować prace na rzecz stabilnego finansowania Narodowego Centrum Badań Jądrowych

Będziemy kontynuować prace w kierunku znalezienia stabilnego finansowania Narodowego Centrum Badań Jądrowych w świetle planów budowy elektrowni jądrowych w kraju - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
17.02.2022

MKiŚ: spotkanie minister Anny Moskwy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem

Reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), pakiet Fit for 55, w tym w szczególności kwestie związane z ciepłownictwem to główne tematy poruszone podczas spotkania Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Rozmowy odbyły się 14 lutego 2022 r. w Brukseli.
15.02.2022

Ozdoba: kaucją mogłyby być też objęte puszki i jednorazowe szkło

Resort klimatu i środowiska analizuje rozszerzenie planowanego systemu kaucyjnego o jednorazowe szklane butelki i puszki metalowe - przekazał wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba. Na razie resort proponuje kaucję na opakowania szklane wielorazowego użytku i butelki plastikowe.
08.02.2022

Projekt: MKiŚ chce ujednolicić ocenianie zagrożenia w przypadku zanieczyszczenia ziemi

Ministrstwo Klimatu i Środowiska chce ujednolicić wykonywanie oceny zaczącego zagrożenia w przypadku zanieczyszczenia ziemi - wynika z opublikowanego w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia.
04.02.2022

Anna Moskwa: Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu na 45 mln euro

Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu na 45 mln euro - powiedziała w czwartek w Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że strona czeska zadeklarowała gotowość do "natychmiastowego wycofania sporu".
04.02.2022

Resort klimatu określił wzór nalepki dla samochodów mogących wjechać do strefy czystego transportu

Resort klimatu i środowiska zaproponował wzór nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Ma ona mieć 10 na 5 cm i być naklejana w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Zgodnie z przepisami maksymalna opłata za wydanie takiej nalepki wyniesie 5 zł.
28.01.2022

Wiceminister klimatu: wpływy z ETS trafiają m.in. do przemysłu energochłonnego

25 proc. wpływów z systemu ETS w Polsce trafia w formie rekompensat do przemysłu energochłonnego, w planach są fundusze wsparcia energetyki, na które trafi do 60 proc. wpływów z ETS - poinformował w Sejmie wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński.
28.01.2022

Resort klimatu: wyższy dodatek osłonowy przy złożonym wniosku do CEEB

Mieszkańcy lokali ogrzewanych węglem mogą starać się o wyższy dodatek osłonowy; niezbędnym warunkiem będzie złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) - informuje PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
26.01.2022

MKiŚ: w połowie roku do KE trafi sprawozdanie z wydania środków uzyskanych z akcji CO2 za 2021

Sprawozdanie z wydatkowania środków uzyskanych ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 za 2021 roku zostanie przekazane do Komisji w połowie 2022 roku - przekazał w piątek resort klimatu i środowiska.
22.01.2022

Moskwa ws. działań osłonowych rządu: odbiorcy energii oszczędzą ok. 25 mld zł

W efekcie obniżek danin na energię i paliwa, rozszerzenia grona odbiorców gazu, uprawnionych do taryf, itp., odbiorcy energii oszczędzą ok. 25 mld zł - poinformowała w czwartek w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.01.2022

Ozdoba: drastyczne podwyżki cen gazu we wspólnotach to wina zarządców

Winę za przypadki wyższych niż w wynikających ze zmian w taryfach podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych ponoszą zarządcy wspólnot, którzy nie składali deklaracji o przeznaczeniu paliwa - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
03.01.2022

Michał Mistrzak powołany na Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

Premier Mateusz Morawiecki na wniosek szefowej resortu klimatu i środowiska Anny Moskwy powołał Michała Mistrzaka na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - poinformowała w środę na Twitterze Inspekcja.
30.12.2021

MKiŚ: informacja o dodatku osłonowym dołączona do rachunku za energię

Informacja o dodatkach osłonowych dla gospodarstw domowych będzie załączana przez sprzedawcę energii elektrycznej lub gazu do faktur, dostarczanych odbiorcom - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska do ustawy o dodatkach osłonowych.
24.12.2021

PEJ: Lubiatowo-Kopalino preferowanym miejscem dla elektrowni atomowej

Nadmorska lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo (powiat wejherowski, woj. pomorskie) jest preferowanym miejscem pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę inwestor, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
22.12.2021

74 proc. Polaków chce elektrowni jądrowych; przeciw 20 proc.

Budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju popiera 74 proc. Polaków, a 20 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak dodano, 58 proc. badanych zgodziłoby się na taką elektrownię w okolicy miejsca ich zamieszkania.
15.12.2021

Golińska: KE zamknęła procedurę naruszeniową ws. procedury oceny oddziaływania na środowisko

Komisja Europejska 2 grudnia br. zamknęła procedurę naruszeniową w sprawie nieprawidłowego wdrożenia przepisów unijnych dotyczących procedury oceny oddziaływania na środowisko - poinformowała w środę wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
09.12.2021

Minister Moskwa: po telefonie z Czech następnego dnia mogę spotkać się ws. Turowa

Jeśli czeska minister środowiska zadzwoni do mnie, że chce się spotkać i dokończyć rozmowy ws. Turowa, jestem gotowa następnego dnia się z nią spotkać - powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.12.2021

MKiŚ: KE zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do końca grudnia 2027 r.

Komisja Europejska zgodziła się na wydłużenie systemu aukcyjnego dla OZE do 31 grudnia 2027 roku - przekazał we wtorek resort klimatu i środowiska. Dodano, że maksymalne wsparcie państwa w trakcie trwania programu może wynieść blisko 43,85 mld zł.
01.12.2021

Moskwa: dyskusja nad cłem od śladu węglowego okazją do dyskusji nad całym ETS

Dyskusja nad proponowanym nowym europejskim podatkiem od importu emisji powinna być okazją do dyskusji nad całym dotychczasowym systemem handlu uprawnieniami do emisji – powiedziała w poniedziałek na konferencji „Śląski Ład” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
29.11.2021

Wmurowano kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra

Kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra wmurowano w czwartek w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie). To inwestycja o wadze strategicznej - uważa prezydent RP Andrzej Duda.
26.11.2021

Zyska: projekt senacki dot. OZE szkodliwy i nieodpowiedzialny

Senacki projekt noweli o OZE jest szkodliwy, nieodpowiedzialny, rekomenduję jego odrzucenie - stwierdził w środę w Senacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że zaproponowane przepisy są sprzeczne z poselskim projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.
25.11.2021

System kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym

Szykowany przez polski rząd system kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym i w najlepszym przypadku umiarkowanie efektywnym - pisze weekendowy "Dziennik Gazeta Prawna".
19.11.2021

MKiŚ: wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w I kwartale 2022 r.

Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony, wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
10.11.2021

Kontynuacja polsko-czeskich rozmów ws. KWB Turów

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.
06.11.2021

MKiŚ: w grudniu planowane podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu

Pogłębienie współpracy z Uzbekistanem dot. geologii i surowców było głównym tematem spotkania z delegacją Uzbekistanu - podało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Poinformowało, że w grudniu planowane jest podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu.
06.11.2021

Moskwa: w piątek liczymy na koniec negocjacji ws. Turowa, choć umowa z Czechami nie zostanie jeszcze podpisana

Przy dobrej woli Czechów jedno piątkowe spotkanie powinno wystarczyć, aby zakończyć negocjacje ws. Turowa, choć podpisanie umowy międzyrządowej i tym samym wycofanie skargi Czech z TSUE może zająć jeszcze trochę czasu - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.11.2021

W piątek polska minister klimatu spotka się z czeskim odpowiednikiem ws. Turowa

W piątek po południu w Pradze ma dojść do spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z jej czeskim odpowiednikiem Richardem Brabcem. Polska strona liczy, że podczas tej wizyty uda się osiągnąć ostateczne porozumienie ws. Turowa.
05.11.2021

Rząd przyjął „Polską strategię wodorową”

Rada Ministrów, 2 listopada 2021 r., podjęła uchwałę ws. przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.”, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Polska Strategia Wodorowa jest dokumentem strategicznym, który określa główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce oraz kierunki działań potrzebnych do ich osiągnięcia. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej.
03.11.2021

Resort klimatu: system kaucyjny może zacząć działać dopiero w 2024 roku

Mimo, że przepisy wdrażające system kaucyjny w Polsce mają wejść w życie w 2022 roku, to na jego start trzeba będzie poczekać, bo jego utworzenie może zająć nawet jeszcze dwa lata - wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska udzielonej PAP.
02.11.2021

Ochrona strategicznych złóż kopalin w projekcie zmiany Prawa geologicznego i górniczego

Ochronę strategicznych złóż kopalin, regulacje dot. składowania CO2, czy zachęty dla magazynowania wodoru zawiera projekt zmiany Prawa geologicznego i górniczego (P.g.g.), który ministerstwo klimatu przesłało do konsultacji.
27.10.2021

Zyska: na nowych zasadach przeciętny prosument zaoszczędzi ok. 1,6-1,7 tys. zł rocznie na rachunkach za prąd

W porównaniu do "zwykłych" odbiorców prądu, prosumenci mogą zaoszczędzić ok. 1,6-1,7 tys. zł rocznie na rachunkach za prąd, pod warunkiem przejścia na taryfę G12 - podkreśla wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska. Twierdzenie, że nowy system rozliczeń będzie niekorzystny dla prosumentów, jest nieprawdą - dodał.
27.10.2021

Komisja za nowelą mającą zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu pozytywnie oceniła we wtorek nowelę ustawy o odpadach wraz z zaproponowaną przez Biuro Legislacyjne poprawką wykreślającą zapisy odnoszące się do bieżącego roku. Celem noweli jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach.
27.10.2021

Szef MKiŚ: trzeba jeszcze raz przeanalizować Fit for 55 w kontekście ewentualnych cen energii

Trzeba jeszcze raz przeanalizować elementy opublikowanego w lipcu pakietu Fit for 55, a zwłaszcza te, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii; należy rozważyć ich rewizję lub przesunięcie - uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.10.2021

Siarka: zintegrowany plan dla Puszczy Białowieskiej - na początku 2023 r.

Na początku 2023 roku powinien zostać przyjęty zintegrowany plan zarządzania Puszczą Białowieską jako dziedzictwem UNESCO - poinformował PAP wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że dokument ma przygotować Instytut Ochrony Środowiska.
20.10.2021

Kurtyka: UE musi pilnie zareagować na bezprecedensowy wzrost cen energii

Sprawdzenie czy Gazprom nie nadużywa swojej pozycji, obowiązkowe magazynowanie gazu, reforma systemu ETS, a także ochrona zagrożonych ubóstwem energetycznym - to zdaniem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki pilne działania, jakie UE musi podjąć w reakcji na bezprecedensowy wzrost cen energii w Unii.
19.10.2021

Kurtyka: wsparcie wz. z cenami prądu otrzyma co piąte gospodarstwo

Dofinansowaniem z puli 1,5 mld zł obejmiemy prawie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce, m.in. emerytów, rencistów i rodziny wielodzietne - zapowiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka pytany w piątek o pomoc dla odbiorców najbardziej dotkniętych wzrostem cen prądu.
15.10.2021

Sejm będzie kontynuował prace nad projektem noweli ustawy o elektromobilności

Sejm nie odrzucił w czwartek projektu noweli ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która m.in. ma ułatwić instalowanie w budynkach wielorodzinnych punktów ładowania aut elektrycznych. Prace nad projektem będą kontynuowane w komisji.
15.10.2021

Siarka: wprowadzenie ograniczeń w eksporcie polskiego drewna - możliwe

Sytuacja na rynku drewna jest monitorowana m.in. w kontekście jego wywozu z kraju; jeśli to się nasili, możliwe jest wprowadzenie ograniczeń w eksporcie, np. zakazu wywozu całych kłód - powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
14.10.2021

Projekt noweli ustawy o elektromobilności z wnioskiem o odrzucenie

W środę podczas pierwszego czytania projektu noweli ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych złożono wniosek o jego odrzucenie w całości. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska mówił, że przepisy mają wesprzeć m.in. rozwój elektromobilności.
14.10.2021

PSPA: nowelizacja ustawy o elektromobilności szansą na strefy czystego transportu w Polsce

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności pozwoli na stworzenie pierwszych w Polsce stref czystego transportu - ocenia Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Nowe przepisy ułatwią też proces instalowania infrastruktury ładowania w blokach wielorodzinnych.
06.10.2021

Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem noweli ustawy o elektromobilności

Rząd zajmie się we wtorek projektem noweli ustawy o elektromobilności. Projekt przygotowany w resorcie klimatu i środowiska przewiduje m.in. ułatwienie instalacji i użytkowania punktu ładowania w domach wielorodzinnych oraz umożliwi wsparcie finansowe dla leasingu pojazdów niskoemisyjnych.
05.10.2021

MKiŚ: na tym etapie negocjacje z Czechami ws. Turowa są zerwane

Negocjacje z Czechami ws. Turowa na tym etapie są zerwane - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. Wskazał, że dopóki "nie zmieni się nastawienie po drugiej stronie", trudno będzie wrócić do stołu negocjacyjnego.
05.10.2021

MKiŚ: kopalnie podejmują procedurę uzyskania decyzji środowiskowych

Kopalnie węgla kamiennego, którym - na podstawie obowiązujących wcześniej przepisów - przedłużono koncesje wydobywcze bez oceny oddziaływania na środowisko, obecnie podejmują procedurę uzyskania decyzji środowiskowych - zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
02.10.2021

Greenpeace chce wstrzymania pozwoleń na wydobycie węgla dla części kopalń

Greenpeace chce, by pozwolenia na wydobycie węgla kamiennego przez kopalnie, którym w ostatnich latach przedłużono koncesje bez oceny oddziaływania na środowisko i konsultacji społecznych, zostały wstrzymane do czasu uzupełnienia dokumentacji. Kopalnie nie widzą do tego żadnych podstaw.
01.10.2021

Wiceminister Siarka: strategia leśna UE zagraża przyszłości polskich lasów i gospodarce

Unijna Strategia Leśna zagraża przyszłości polskich lasów i polskiej gospodarce - stwierdził w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Według niego należy wypracować kompromis, który uwzględni interesy krajów o wysokiej lesistości, jak Polska.
23.09.2021

Nowy katalog polskich firm pracujących dla sektora jądrowego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało trzecią aktualizację katalogu „Polish industry for nuclear energy”. Katalog prezentuje kompetencje i doświadczenia polskich przedsiębiorstw zdobyte na światowych rynkach sektora jądrowego.
22.09.2021

Kurtyka: wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w środowym wywiadzie.
22.09.2021

Rząd planuje przyjąć projekt ws. systemu kaucyjnego butelek PET na początku 2022 r.

W I kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny dla butelek na napoje: z PET do 3 litrów pojemności, ze szkła - do 1,5 litra - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
17.09.2021

MKiŚ: Warszawa gospodarzem trzeciego szczytu ws. współpracy energetyczno-klimatycznej

22 i 23 września br. w Warszawie odbędzie się trzecie spotkanie ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC) - poinformował w piątek resort klimatu i środowiska.
10.09.2021

GIOŚ: ruszyła ogólnopolska akcja, której celem jest ograniczenie nielegalnych odpadów

Ogólnopolska akcja Nielegalne Odpady 2021 to kolejny krok w walce o czyste środowisko - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dodano, że celem rozpoczętej w środę akcji jest m.in. skontrolowanie jak największej liczby transportów przewożących odpady.
09.09.2021

Projekt ustawy zwiększającej odporność miast na zamiany klimatu

Projekt ustawy, która ma zwiększyć odporność miast na zamiany klimatu i poprawić jakość życia mieszkańców, opublikowano w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
03.09.2021

Polska rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie

Polska zaproponuje nowe brzmienie przepisu, który będzie korespondować z konkretnymi przepisami unijnej dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej oraz rozpocznie pracę nad nowym brzmieniem Kodeksu dobrych praktyk w leśnictwie - wynika z uzasadnienia do projektu noweli ustawy o lasach.
31.08.2021

Kurtyka: teren pod budowę fabryki w Jaworznie jest silnie zdegradowany

Teren pod budowę fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie jest poprzemysłowy i silnie zdegradowany. Choć została mu nadana charakterystyka leśna, jego rekultywacja niestety się nie powiodła - powiedział w piątek minister środowiska Michał Kurtyka.
20.08.2021

Czy Polska będzie miała statek do badań polarnych i pełnomorskich?

MKiŚ informuje, że Państwowy Instytut Geologiczny zidentyfikował wstępnych oferentów, którzy mogą dostarczyć odpowiedni statek na rejs badawczy na polską koncesję na środkowym Atlantyku. Docelowo planowany jest też zakup statku, który ma służyć m.in. do badań polarnych i pełnomorskich.
12.08.2021

MKiŚ: w październiku EBI ma zatwierdzić polskie programy w ramach Funduszu Modernizacyjnego

26 października Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma zatwierdzić krajowe programy, które będą finansowane z Funduszu Modernizacyjnego - poinformował resort klimatu i środowiska. Dodano, że Polska otrzymała środki na realizację trzech programów o wartości w sumie 91 mln euro.
12.08.2021

Śląsk jedną z co najmniej pięciu polskich dolin wodorowych

Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych, gdzie rozwijane będą technologie opartym na tym paliwie; jednym z takich miejsc będzie Śląsk - podała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowana w projekt tworzenia dolin wodorowych.
11.08.2021

Dziadzio: chcemy współpracować z krajami afrykańskimi, a także z Ukrainą ws. kluczowych surowców

Państwowa Służba Geologiczna będzie współpracować ze swoimi odpowiednikami w państwach afrykańskich oraz w innych obszarach geograficznych, a także z Ukrainą, aby w przyszłości móc zabezpieczyć strategiczne surowce dla Polski - mówi PAP Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
09.08.2021

Resort klimatu: zużywamy coraz mniej toreb foliowych

Przepisy dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowych toreb foliowych przyniosły efekt - zużycie na jednego mieszkańca spadło z 300 toreb do 9 - wskazuje resort klimatu i środowiska. Wielu konsumentów przerzuciło się na torby wielorazowego użytku.
03.08.2021

Zyska: we wrześniu program z 1,2 mld zł na zeroemisyjne autobusy dla gmin

1 września ruszy druga edycja programu "Zielony transport publiczny", w ramach którego gminy i spółki komunalne będą mogły starać się o dotacje do zakupu autobusów elektrycznych i z napędem wodorowym - informuje PAP wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Budżet programu to 1,2 mld zł.
23.07.2021

Wiceprezes NFOŚiGW: wnioskowanie o dopłaty do zakupu elektryków będzie szybkie i proste

Złożenie wniosku o dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych dla nabywców indywidualnych i firm będzie szybkie i proste - powiedział PAP wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. Dodał, że z całej puli 500 mln zł, 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych, 400 mln na dopłaty do leasingu dla firm.
12.07.2021

Będą dopłaty do zakupu elektryków również dla firm i organizacji

Dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych w nowym programie będą mogły dostać także firmy, organizacje i samorządy, wsparcie obejmie też leasing pojazdu – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.
02.07.2021

MKiŚ: KE zatwierdziła polski system wsparcia dla morskich farm wiatrowych

Komisja Europejska zatwierdziła polski system wsparcia dla morskich farm wiatrowych, który pozwoli na wybudowanie do 2040 roku morskich farm wiatrowych o mocy do 11 GW odpowiadających za prawie 20 proc. generowanej energii w kraju - poinformował w czwartek resort klimatu i środowiska.
21.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.