Negocjacje z Czechami ws. Turowa na tym etapie są zerwane - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. Wskazał, że dopóki "nie zmieni się nastawienie po drugiej stronie", trudno będzie wrócić do stołu negocjacyjnego.
30 września, po dwóch dniach rozmów w Pradze, polscy negocjatorzy poinformowali, że delegacjom Polski i Czech nie udało się uzgodnić treści porozumienia ws. kopalni węgla brunatnego Turów, które miałoby być później zaakceptowane przez oba rządy. Wcześniej strona czeska informowała, że wypracowanie takiej umowy umożliwi wycofanie z TSUE skargi przeciwko Polsce dotyczącej funkcjonowania kopalni Turów. To było już kolejne spotkanie polskich i czeskich negocjatorów, a intensywne rozmowy ws. Turowa trwały od czerwca.
W poniedziałek w TVP1 wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany o negocjacje z Czechami wskazał, że w jego przekonaniu Polska zrobiła "absolutnie wszystko", by wypracować dobre porozumienie.
Podkreślił, że polscy negocjatorzy, na czele z ministrem środowiska Michałem Kurtyką i wiceszefem MSZ Marcinem Jabłońskim, siedemnaście razy byli w Pradze. "W zasadzie na każde oczekiwanie Czechów jakaś propozycja ze strony polskiej była przedstawiana" - zaznaczył.
Strona czeska wniosła skargę przeciwko Polsce w sprawie Turowa w lutym br. Wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.
W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów
Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Nowa technologia w offshore. Spółka Neretek stawia na głębsze farmy
Rozjaśnianie chmur może osłabić super-El Niño. Niesie jednak i ryzyko
Kanadyjski minister energii: farma wiatrowa na Bałtyku to początek serii inwestycji
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Na Pomorzu otwiera się zakład duńskiego koncernu technologicznego
Hennig-Kloska: energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce
Praca trzech reaktorów atomowych we Francji została wstrzymana przez upały
Energa ponownie włącza Olsztyn Green Festival
O ochronie miejskiej przyrody ekolodzy i planiści mówią innymi językami. Tracą mieszkańcy [BADANIE]
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 10.07.2026
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
KGHM rozwija własne OZE. 64 miliony złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
00:03:20
Biznes coraz mocniej wspiera ochronę przyrody. PGE pomaga parkom narodowym
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Już ponad 1,8 miliona klientów Energi Obrotu wybrało eFakturę
Zdaniem PIMEW projekt ustawy o polskiej banderze wyklucza marynarzy sektora offshore
Premier Tusk: Polska uzyskała ustępstwa ws. ETS na unijnym szczycie
Gniezno gospodarzem ważnej europejskiej rozmowy - minister klimatu zapowiada spotkanie z Niemcami i Francją
Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza
Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową
| Ropa brent | 76.01 $ | baryłka | -0,11% | 13.07.2026 20:05 |
| Cyna | 52550 $ | tona | -1,67% | 13.07.2026 20:05 |
| Cynk | 3601.5 $ | tona | -0,54% | 13.07.2026 20:05 |
| Aluminium | 3155.75 $ | tona | -0,24% | 13.07.2026 20:05 |
| Pallad | 1280.5 $ | uncja | 2,32% | 13.07.2026 20:05 |
| Platyna | 1638.5 $ | uncja | 1,01% | 13.07.2026 20:05 |
| Srebro | 60.25 $ | uncja | -0,18% | 13.07.2026 20:05 |
| Złoto | 4127.45 $ | uncja | -0,13% | 13.07.2026 20:05 |