Moskwa: będziemy kontynuować prace na rzecz stabilnego finansowania Narodowego Centrum Badań Jądrowych

zk

17.02.2022 14:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Moskwa: będziemy kontynuować prace na rzecz stabilnego finansowania Narodowego Centrum Badań Jądrowych

Partnerzy portalu

Moskwa: będziemy kontynuować prace na rzecz stabilnego finansowania Narodowego Centrum Badań Jądrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Będziemy kontynuować prace w kierunku znalezienia stabilnego finansowania Narodowego Centrum Badań Jądrowych w świetle planów budowy elektrowni jądrowych w kraju - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Resort klimatu poinformował, że w czwartek minister Moskwa spotkała się z dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. dr hab. inż. Krzysztofem Kurkiem. Podczas spotkania poruszono m.in. kwestie przedłużenia licencji na eksploatację reaktora badawczego MARIA i pozyskania środków na jego modernizację. Rozmawiano też o finansowaniu NCBJ w świetle planów budowy elektrowni jądrowych w kraju.

Jak podkreśliło MKiŚ, jedyny w Polsce badawczy reaktor jądrowy MARIA pełni ważną rolę dla nauki, gospodarki i medycyny nuklearnej, jak i dla rozwoju Programu polskiej energetyki jądrowej. Reaktor posiada zezwolenie na eksploatację ważne do końca marca 2025 r.

"Zapewnienie dofinansowania na modernizację jest warunkiem dalszego funkcjonowania reaktora MARIA. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji i Nauki będziemy kontynuować prace w kierunku znalezienia stabilnego finansowania NCBJ" - powiedziała cytowana w komunikacie resortu minister Moskwa.

Podczas spotkania rozmawiano też o prowadzonych przez NCBJ projektach inwestycyjnych: CERAD i PolFel. Pierwszy z nich dotyczy radiofarmaceutyków do diagnostyki i terapii, które miałyby umożliwiać wcześniejsze wykrywanie schorzeń i wdrożenie odpowiednich procedur terapeutycznych. Natomiast PolFel obejmuje prace nad budową lasera na swobodnych elektronach, które pozwalają badać z niedostępną innymi metodami precyzją materiały, molekuły chemiczne, cząsteczki biologiczne i dynamikę procesów, w których uczestniczą. Przewiduje się, że wyniki badań prowadzonych przy użyciu tego lasera będą mieć rewolucyjne znaczenie dla medycyny, chemii czy elektroniki - wskazał resort.

Ministerstwo zaznaczyło też, że - mając na uwadze wagę prowadzonych przez NCBJ projektów - istotną rolę odgrywa zapewnienie instytutowi odpowiedniego finansowania. Obecnie NCBJ funkcjonuje jako instytut badawczy w jednej grupie z instytutami przemysłowymi, które są finansowane głównie ze sprzedaży usług dla przemysłu.

"Aby skutecznie realizować Program polskiej energetyki jądrowej potrzebne jest zaplecze naukowe i badawcze z dobrze wyposażonymi laboratoriami oraz wysokiej klasy specjaliści" - podsumowała spotkanie minister klimatu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.