Wmurowano kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra

zk

26.11.2021 08:51 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Wmurowano kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra

Partnerzy portalu

Wmurowano kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Kamień węgielny pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra wmurowano w czwartek w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie). To inwestycja o wadze strategicznej - uważa prezydent RP Andrzej Duda.

Bloki mają być uruchomione w czwartym kwartale 2023 r.

"Budowa nowych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1,4 tys. MW w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie to inwestycja o wadze strategicznej" - napisał prezydent Duda w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez zastępcę szefa KPRP Pawła Muchę.

Prezydent Duda wskazał też, że "trudno przecenić znaczenie tego przedsięwzięcia dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i dla rozwoju polskiej gospodarki".

Zaznaczył, że "wspólnym mianownikiem" do rozwiązania problemów XXI w. jest "zrównoważony rozwój", a energetyka jest "obszarem szczególnie intensywnych wyzwań".

"Musimy mieć świadomość, że znacząca pozycja Polski w ekonomicznych, ale i cywilizacyjnych przemianach przesądzi o niezawisłości i bezpieczeństwie naszego kraju, o konkurencyjności i sile naszej gospodarki oraz o przyszłości całej naszej wspólnoty narodowej" – wskazał prezydent RP.

Jak dodał, "wybór gazu ziemnego jako paliwa przejściowego na drodze do neutralności klimatycznej jest w pełni uzasadniony".

"Nowoczesne bloki gazowo-parowe budowane w Nowym Czarnowie pozwolą na wysoką efektywność wytwarzania energii, a jednocześnie niską emisyjność. Dzięki potężnym, wydajnym i przyjaznym dla środowiska jednostkom wytwórczym Elektrownia Dolna Odra stanie się jedną z największych i najwyżej zaawansowanych technicznie elektrowni gazowych w Europie" – napisał Duda.

Dodał, że "znakomitym logistycznym atutem" jest też bliskość terminalu LNG w Świnoujściu i planowanego przebiegu gazociągu Baltic Pipe.

"Bez tej inwestycji nie będzie realizacji polskiej polityki energetycznej" – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że "prawie połowa polskiej polityki energetycznej, planów gazowych, polega na tej właśnie inwestycji".

Zaznaczyła, że na tę inwestycję "czeka 2,5 mln mieszkańców regionu", którzy będą z niej zaopatrywani w energię i w ciepło. "Na tę inwestycję czeka tak naprawdę cała Polska i całe odnawialne źródła energii" – wskazała minister Moskwa.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk wspominając obawy o zamknięcie Elektrowni Dolna Odra sprzed 2015 r. wskazał, że wmurowanie kamienia węgielnego odgrywa "niezwykle istotną rolę" jako zapewnienie, że elektrownia będzie funkcjonowała.

"Pomimo trudnych czasów pandemii spółki Skarbu Państwa realizują wielkie projekty, które są motorem rozwoju gospodarczego naszej ojczyzny" - napisał w liście do uczestników uroczystości wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dodał, że Polska Grupa Energetyczna pokazuje, że "otwarcie się na innowacyjne, odważne rozwiązania dywersyfikacji źródeł energii jest najlepszą drogą w kierunku niskoemisyjnej gospodarki".

"Ta elektrownia będzie najnowocześniejszą w Europie, będą tutaj zainstalowane najnowocześniejsze turbiny o najwyższej sprawności, jaka jest dostępna na rynku. Będzie emitowała 1/3 CO2 tego, co średnio emitują inne elektrownie w Polskiej Sieci Elektroenergetycznej. Będzie źródłem elastycznym, będzie rzeczywiście backupem dla offshore’u" – powiedział prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider) i Polimex Mostostal, które wygrało przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wartość kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje też 12-letną umowę serwisową o wartości ponad 1 mld zł netto.

Jak poinformowała PGE, nowe bloki gazowe przy Elektrowni Dolna Odra wyprodukują energię elektryczną równą zapotrzebowaniu ok. 2,5 mln gospodarstw domowych. Uruchomienie inwestycji ma nastąpić w czwartym kwartale 2023 r.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25352,00 $ tona -0,76% 28 wrz
 Cynk 2559,00 $ tona 3,90% 28 wrz
 Aluminium 2231,00 $ tona 1,64% 28 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.