Wynik wyszukiwania - "atlas" - Wiadomości

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas w Szczecinie

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas – światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych. W Szczecinie, na Wyspie Brdowskiej, powstanie nowoczesne Vestas Assembly Hall – centrum montażu gondoli do turbin wiatrowych. To przełomowa inwestycja, kluczowa dla energetyki wiatrowej.
09.02.2024

Depeche Mode będą wspierać działania na rzecz ekologii podczas trasy koncertowej

Depeche Mode podczas swojej trasy koncertowej "Memento Mori" będą wspierać inicjatywy środowiskowe, szczególnie mające na celu zwalczanie zanieczyszczenia plastikiem.
07.02.2024

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Recomat firmy R3 Polska wyruszył w trasę z Kwiatem Jabłoni

Polska spółka R3 Polska zajmująca się procesem odzysku opakowań po napojach poinformowała, że została częścią trasy koncertowej zespołu Kwiat Jabłoni. Ich flagowy produkt - recomat Smart RVM wyruszył wraz z zespołem w trasę i już na pierwszym przystanku zapełnił się po brzegi.
06.11.2023

Standardy ESG to nie abstrakcja. Rynek stawia na proekologiczne budownictwo

Polska pozostaje jednym z największych placów budowy w Europie, również w segmencie obiektów kubaturowych i wielkopowierzchniowych. Dla nawet 80 proc. kontrahentów, obok ceny czy lokalizacji, istotne jest dziś spełnianie przez nie standardów tzw. ESG. „Trend jest oczywisty i długotrwały: rynek stawia na zrównoważone budownictwo proekologiczne oraz cyfryzację procesów” – ocenia Mariusz Górecki, prezes Atlas Ward Polska.
11.08.2023

Powstał atlas małej energetyki wiatrowej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we współpracy z Wydziałem Inżynierii Środowiska opracował atlas małej energetyki wiatrowej w Polsce. Jest to pierwsze tego typu cyfrowe rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby planujące instalację małych turbin wiatrowych.
29.05.2023

35 proc. Polaków na termomodernizację przeznaczyło od 10 do 30 tys. zł

35 proc. Polaków, którzy przeprowadzili termomodernizację w ciągu ostatnich 5 lat, przeznaczyło na nią od 10-30 tys. zł. – wynika z badania Zimno, cieplej, gorąco... Co Polacy wiedzą o termomodernizacji? Spośród osób, które przeprowadziły termomodernizację, 91 proc. poleciłoby ją innym – dodano.
14.05.2023

Klimat Polski ostatnich 30 lat: postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku

Postępujące ocieplenie klimatu w Polsce dotyczy wszystkich sezonów roku; wzrastają zarówno średnie, jak i ekstremalne wartości temperatury powietrza – wynika z publikacji „Atlas klimatu Polski (1991-2020)”, autorstwa naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
06.03.2023

Zieleń miejska planowana w oparciu o ograniczone dane

Planiści przestrzenni nie sięgają po europejskie źródła wiedzy o zieleni miejskiej ani po wyniki badań naukowych gromadzących dane o zmianach przyrodniczych – wynika z analizy przeprowadzonej na Uniwersytecie Łódzkim.
15.02.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
16.01.2023

Opublikowano polską wersję "Podsumowania dla Decydentów" dot. raportu IPCC

Spowodowana przez człowieka zmiana klimatu wywołała powszechne, niekorzystne skutki oraz związane z nimi straty i zniszczenia w systemach społecznych, ekonomicznych i przyrodzie - piszą naukowcy w polskiej wersji II części 6 Raportu IPCC, zatytułowanej "Podsumowanie dla Decydentów". Autorzy opracowania przedstawiają też możliwe działania adaptacyjne i wyjaśniają, czym jest "rozwój odporny na zmianę klimatu".
07.01.2023

Najnowszy projekt IMGW-PIB odpowiedzią na zagrożenia opadowe

Nasilające się w ostatnich latach ocieplenie klimatu zwiększa ryzyko i częstotliwość pojawiania się ekstremalnych zjawisk pogodowych, które powodują znaczące straty w społeczeństwie i gospodarce. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń są opady nawalne, prowadzące do powstawania powodzi miejskich i tzw. flash floods. Głównym sposobem ograniczania skutków tego typu powodzi jest odpowiednio zaprojektowana infrastruktura, pozwalająca bezpiecznie odprowadzić nadmiar wody. Zrealizowany w IMGW-PIB projekt PMAXTP oddaje w ręce planistów i i
22.12.2022

Okna biopanelowe z alg wytwarzają prąd, tlen i biomasę oraz pochłaniają CO2

Pięknie zaprojektowane, generujące energię biopanele, które pochłaniają dwutlenek węgla i wypompowują biomasę, którą można wykorzystać jako paliwo lub nawóz – to pomysł meksykańskiego startupu Greenfluidics i jego wzbogaconych o nanotechnologię paneli budowlanych z bioreaktorem mikroalg.
18.07.2022

Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut

Następca słynnej Elektry, dwustronny prom hybrydowy Altera o numerze P315, zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. Ta supernowoczesna i ekologiczna jednostka wypłynęła do fińskiego armatora FinFerries w niedzielę (10 lipca).
14.07.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Atlas Copco: Wynajmujemy powietrze, energię i innowacje

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Ziębą, menadżerem regionalnym w Atlas Copco Specialty Rental. Firma to wiodący dostawca sprzętu na wynajem i specjalistycznych usług w zakresie sprężonego powietrza, energii elektrycznej, pary i azotu. Firma działa także w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
06.07.2022

Aplikacje z Klimatonu dla Miast pomagają samorządom - analiza wdrożeń

W grudniu 2021 roku odbył się Klimaton dla Miast, współorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Głównym celem wydarzenia było pokazanie, że cyfryzacja rozwiązuje rzeczywiste problemy społeczności lokalnych. Zadaniem zaś uczestników Klimatonu dla Miast było znalezienie technologicznych odpowiedzi na problemy klimatyczne i środowiskowe czterech, wybranych w trakcie rekrutacji, miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia.
24.06.2022

Wymiarowanie działki i potencjał solarny terenu - wystartował darmowy geoportal Na Mapie [WIDEO]

Od początku kwietnia można zupełnie za darmo wykonać automatyczne wymiarowanie działki, na podstawie danych pochodzących z bazy ewidencji gruntów, a także sprawdzić warunki nasłonecznienia z mapy solarnej Polski. Te szerokie możliwości, to efekt pracy nad projektem Na Mapie, w którego rezultacie powstał ogólnodostępny geoportal.
07.04.2022

Ekolodzy: aby zmniejszyć emisje CO2 trzeba odejść od chowu przemysłowego

Żeby zmniejszyć emisje CO2 trzeba zrezygnować z przemysłowego chowu zwierząt, postawić na lokalną produkcję i skrócić łańcuchy dostaw - oceniają organizacje ekologiczne. Wielkie gospodarstwa z intensywną hodowlą zagrażają mniejszym, w konsekwencji doprowadza to do wyludniania wsi.
15.02.2022

Naukowcy szukają rozwiązań dla efektywnej produkcji energii z zasobów geotermalnych

Naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej (AGH) w Krakowie szukają nowych rozwiązań, które pozwoliłyby skuteczniej korzystać z istniejących w Polsce zasobów geotermalnych. Badają m.in. celowość wykorzystania dwutlenku węgla, który byłby nośnikiem energii geotermalnej na dużych głębokościach.
25.12.2021

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików

Przypominamy mieszkańcom, aby zamiast spalać, segregowali odpady.
23.11.2021

Zespół ds. kryzysu klimatycznego PAN: wzywamy do działań zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2

Wzywamy do podjęcia konsekwentnych działań na wszystkich poziomach decyzyjnych, zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych w najbliższych dekadach oraz do realizacji scenariusza, w którym emisje CO2 spadają do zera netto około 2050 r. – piszą naukowcy z zespołu ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.
09.11.2021

ONZ: W ciągu ostatnich 50 lat w katastrofach naturalnych zginęły 2 mln osób

W ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie wzrosła liczba katastrof naturalnych związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Zginęły w nich 2 mln osób i poniesiono straty o łącznej wartości 3,64 bln dolarów - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
02.09.2021

Atlas Copco - zielone urządzenia na wynajem, czyste powietrze i tania eksploatacja

Kiedy firma Atlas Copco wprowadziła na rynek swoją pierwszą elektryczną sprężarkę przewoźną, holenderskie przedsiębiorstwo Arentis, które zajmuje się wynajmem sprzętu przemysłowego, nie wahało się wprowadzić jej do swojej floty. Firma Arentis oraz jej klient wyjaśniają, w jaki sposób elektryfikacja floty sprężarek przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i ograniczenia kosztów operacyjnych.
16.08.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Innowacyjny projekt szczecińskich naukowców i Enei Operator

Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowane są w innowacyjny projekt naukowo-badawczy H2eBuffer.
23.06.2021

Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia w idei #greenport

W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. - nowy Publiczny Terminal Promowy. To największe przedsięwzięcie od blisko 50 lat w Porcie Gdynia. Obiekt będzie zgodny z ideą tzw. „green port” obejmującą szeroko rozumiane działania w celu zrównoważenia gospodarki i środowiska naturalnego w tym zeroemisyjność jednostek podczas postoju w porcie.
29.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.