Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut

Strona główna Transport, Elektromobilność Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut

Partnerzy portalu

Kolejny ekologiczny prom elektryczny zwodowany w stoczni Crist. Jego ładowanie trwa kilka minut - ZielonaGospodarka.pl
Fot. dwustronny prom hybrydowy Altera/GospodarkaMorska.pl

Następca słynnej Elektry, dwustronny prom hybrydowy Altera o numerze P315, zwodowano w stoczni Crist w Gdyni. Ta supernowoczesna i ekologiczna jednostka wypłynęła do fińskiego armatora FinFerries w niedzielę (10 lipca).

Prace nad nowym promem stocznia Crist rozpoczęła w listopadzie 2020 roku. Pierwsze cięcie stali dla promu hybrydowego o numerze budowy P315 odbyło się 11 czerwca 2021 roku. Punktem finalnym była operacja wodowania jednostki 7 czerwca 2022 roku.

Długość całkowita wynosi 104 metry, szerokość 15,2 metra, zanurzenie konstrukcyjne 3,5 metry.

– Cechami charakterystycznymi najnowszej jednostki są baterie o pojemności 1200 kWh, które można ładować zarówno z lądu, jak i przez trzy generatory prądotwórcze, w które wyposażyliśmy nasz prom – mówi Aleksander Lech, kierownik projektu w stoczni Crist.

Supernowoczesny system ładowania, który zainstalowano na jednostce dostarczył Siemens. Dość powiedzieć, że prom można naładować w... kilka minut.

Na jego pokładzie można zmieścić aż 92 samochody oraz trzy ciężarówki, w sumie na pokład może zabrać 370 pasażerów

Nabywcą jest już dobrze znany w stoczni Crist armator z Finlandii – FinFerries. 

– Jesteśmy dumni z faktu, że nasze statki cieszą się uznaniem. To już drugi prom dla tego samego odbiorcy, ostatni prom dla Finów zbudowaliśmy pięć lat temu. Nasza Elektra jest już dobrze znana na świecie, zdobyła sporo branżowych nagród – przypomina kierownik.  

Przypomnijmy. Elektra zbudowana w stoczni Crist była pierwszym tego typu promem wybudowany w Unii Europejskiej, a drugim na świecie, który okazał się wielkim sukcesem na skalę międzynarodową. Innowacyjny system ładowania jednostki i rozwiązanie hybrydowe zostały nagrodzone m.in. międzynarodową nagrodą „Ship of the Year” w konkursie Marine Propulsion Awards 2018 oraz nagrodą CEMT 2018 przyznaną za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskiego przemysłu morskiego wręczoną podczas II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

.Altera – godna następczyni Elektry

Tym bardziej cieszy fakt, że następca Elektry jest promem jeszcze bardziej nowoczesnym.

– Konstrukcja Altery jest nieco bardziej rozbudowana. Wyposażyliśmy ją m.in. w panele słoneczne do ładowania, dwa pędniki azymutalne – każdy o mocy 800 kW zapewniające prędkość 11 węzłów – opowiada o jednostce kierownik projektu.

Jednostka zbudowana w Gdyni będzie pływać w okolicy przeprawy promowej w okolicy fińskiego Turku – ta sama, gdzie obecnie operuje Elektra.

– Nowy prom będzie głównym na tej przeprawie, natomiast w godzinach szczytu w obsłudze ruchu pomoże Elektra – zapowiada Aleksander Lech z Crista.

Jak się dowiedzieliśmy, aktualnie w stoczni Crist jest w budowie kolejny prom, również dla FinFerries.

Dodajmy również, że agentem portowym tandemu holownik Varma i promu Altera jest Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.

MAG obsługuje agencyjnie fińskiego armatora FinnFeries już od wielu lat czego przykładem była obsługa tandemu Atlas i prom Elektra wychodzącego ze stoczni Crist w maju 2017.

O stoczni Crist

Stocznia Crist powstała w 1990 roku - początkowo jako spółka dwóch osób fizycznych, a od 2010 roku funkcjonuje jako spółka akcyjna. W 2009 roku Crist kupił tereny po byłej Stoczni Gdynia.

Gdyńska firma produkuje m.in. wyspecjalizowane urządzenia hydrotechniczne oraz jednostki pływające dla największych światowych odbiorców. Jako jedyna stocznia w Europie zbudowała już trzy jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.