Wynik wyszukiwania - "budownictwo" - Wiadomości

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Nie uda się to bez upowszechnienia w budownictwie naturalnych materiałów i technologii oraz zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), czyli ponownego wykorzystania zasobów. Rozwiązań, które to umożliwią, dostarcza realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN) projekt „Dekarbonizacja procesów budowlany
25.04.2024

„Dekarbonizacja procesów budowlanych”: ekologiczne budownictwo w praktyce

Dziś budownictwo odpowiada aż za ok. 40 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla i musi je ograniczyć, jeśli mamy osiągnąć cel neutralności klimatycznej w 2050 r. Umożliwiają to rozwiązania, które promuje projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN).
18.04.2024

PE przyjął przepisy, dzięki którym ma zmniejszyć się zużycie energii w budownictwie

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął we wtorek nowelizację dyrektyw, uzgodnioną wcześniej z Radą, dzięki której ma zmniejszyć się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.
13.03.2024

Costa Project. Inżynierowie zrównoważonej przyszłości

800 lat łącznego doświadczenia zespołu i ponad 200 zrealizowanych projektów – to spółka Costa Project, która już od 2016 r. definiuje nowe standardy w branży inżynieryjno-konsultingowej, stawiając zwłaszcza na zrównoważony rozwój. Od momentu swojego powstania firma konsekwentnie łączy innowacyjność z odpowiedzialnością ekologiczną i śmiało przekształca ambitne wizje w realne sukcesy projektowe, mając na względzie zarówno potrzeby klientów, jak również środowisko naturalne.
26.02.2024

Ponad 7,6 tysiąca pieców wymieniono z ekodoradcami w gminach Metropolii Krakowskiej

Ponad 7,6 tysiąca pieców niespełniających norm wymieniono przy wsparciu tzw. ekodoradców w gminach zrzeszonych w Metropolii Krakowskiej - poinformowało stowarzyszenie, podsumowując czteroletni projekt "Eko team". Jego celem było wsparcie mieszkańców m.in. wymianie nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków.
17.02.2024

Superwydajne i zrównoważone Budynki Przyszłości kluczowym elementem transformacji energetycznej

Budynki odpowiadają za niemal 1/3 całkowitej emisji dwutlenku węgla na świecie. Jak podkreślają eksperci Schneider Electric na łamach raportu Ku budynkom zeroenergetycznym, aby ograniczać ich wpływ na zmiany klimatyczne, istnieje potrzeba przyspieszenia zielonej transformacji także w tym obszarze. Wszystko poprzez wdrażanie efektywnych energetycznie budynków, które nie tylko przyczynią się do ograniczenia globalnych emisji, ale także pozwolą zaoszczędzić na kosztach energii.
15.01.2024

Rosnący popyt na zrównoważone budynki i zaostrzające się przepisy niosą korzyści biznesowe z inwestowania w zielone rozwiązania

Obecne warunki gospodarcze stawiają przed inwestorami i najemcami wyzwania skłaniające ich do inwestowania w modernizację i zabezpieczanie swoich nieruchomości na przyszłość. Nowy raport JLL The Commercial Case for Making Buildings More Sustainable przedstawia trzy kluczowe czynniki, które powinny być priorytetem dla najemców i właścicieli przy podejmowaniu decyzji, w celu stworzenia bardziej stabilnego i zrównoważonego środowiska budowlanego.
17.12.2023

Kraje UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków

Kraje członkowskie UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Zmieniona dyrektywa ustanawia bardziej ambitne wymagania wobec nowych i odnawianych budynków w UE oraz zachęca państwa członkowskie do renowacji zasobów budowlanych.
08.12.2023

Budynki pasywne. Czeka nas rewolucja?

Energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. To kluczowe zagadnienie zarówno w prowadzeniu inwestycji, jak i w regulacjach unijnych. Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne? Kto pokryje koszt termomodernizacji w Europie?
07.12.2023

Polacy chcą budownictwa przyjaznego dla środowiska

Większość Polaków uważa, że współczesne budownictwo powinno wykorzystywać drewno certyfikowane. Potwierdza to aż 76% respondentów badania* zrealizowanego na zlecenie Forest Stewardship Council® – organizacji, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dla ponad połowy ankietowanych drewno to także przyszłość budownictwa, a branża powinna szukać sposobów na zastąpienie betonu i stali materiałami odnawialnymi. Badanie potwierdza stałą potrzebę wdrażania zmian w budownictwie z korzyścią dla ludzi, klimatu i plan
24.11.2023

Spór o wydobycie żwiru w regionie Dolnego Renu

Spór o wydobycie żwiru w regionie Dolnego Renu wkracza w nową rundę, pisze portal Merkur.de. Wywołał go nowy plan regionalny, który przewiduje dalsze wydobycie żwiru i piasku dla przemysłu budowlanego w zachodniej części Niemiec w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) - ku wielkiemu niezadowoleniu lokalnych władz i mieszkańców. W NRW ma powstać 17 nowych miejsc wydobycia żwiru i piasku. Wydobycie żwiru zniszczy cenne krajobrazy.
14.11.2023

ESG w budownictwie – to nie koszt, tylko dźwignia rentowności firmy. Komentarz dr inż. Ewy Kosmali - Global Sustainability Director w Grupie Selena

Środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG) mają znaczący wpływ na prowadzenie biznesu i stają się coraz bardziej namacalne. Mają też istotne znaczenie w sektorze budownictwa. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej budownictwo odpowiada za 40 proc. globalnych (bezpośrednich i pośrednich) emisji CO2. Dlatego tak ważne jest ograniczenie emisyjności budownictwa.
06.11.2023

Budynki będą coraz bardziej przyjazne środowisku. Wywiad z ekspertem

Choć na place budów trafiają najnowsze wynalazki, jak rozszerzona rzeczywistość, powstają układające cegły roboty czy budowlane drukarki, wiele wykorzystywanych technik powstało w starożytnym Rzymie. Postęp nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka - mówi w rozmowie z PAP dr hab. inż. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej.
28.10.2023

7R City Park Gdańsk South II. Magazyn, w którym trzyma się ciepło

Park magazynowy 7R City Park Gdańsk South II w Lublewie Gdańskim to modelowy przykład wizji, która za sprawą współpracy świadomych podmiotów na każdym etapie inwestycji, tworzy nowy standard w zakresie zrównoważonego budownictwa magazynowego w Polsce. Kluczowym warunkiem do ograniczenia strat energii i śladu węglowego obiektów było odpowiednie ocieplenie przestrzeni dachowej o łącznej powierzchni ok. 25 tys. mkw.
24.10.2023

P. Gliński: w 2023 r. MKiDN kończy realizację zadania polegającego na modernizacji energetycznej placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce

W 2023 r. MKiDN kończy realizację zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji energetycznej wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce; gruntowną modernizację przeszło 139 placówek - podkreślił na łamach "Polski - Metropolii Warszawskiej" i "Super Expressu" szef MKiDN Piotr Gliński.
08.09.2023

OZE w blokach – lokalne działania krokiem do transformacji energetycznej Polski

Polscy inżynierowie zaprojektowali proces termomodernizacji starych budynków wielorodzinnych i bloków, dzięki któremu rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę spadną. Jednak, aby specjaliści mogli wprowadzać zmiany technologiczne, kluczowe są decyzje podjęte lokalnie. Istotny jest tu głos świadomych problemów środowiskowych członków spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i mieszkańców.
23.08.2023

Standardy ESG to nie abstrakcja. Rynek stawia na proekologiczne budownictwo

Polska pozostaje jednym z największych placów budowy w Europie, również w segmencie obiektów kubaturowych i wielkopowierzchniowych. Dla nawet 80 proc. kontrahentów, obok ceny czy lokalizacji, istotne jest dziś spełnianie przez nie standardów tzw. ESG. „Trend jest oczywisty i długotrwały: rynek stawia na zrównoważone budownictwo proekologiczne oraz cyfryzację procesów” – ocenia Mariusz Górecki, prezes Atlas Ward Polska.
11.08.2023

Jak redukować ślad węglowy w budownictwie?

Zielone rozwiązania wpływają na wzrost wartości nieruchomości. I choć coraz częściej mamy do czynienia z pozytywnymi przykładami na polskim rynku, wciąż mamy wiele do nadrobienia. Niestety brak regulacji w tym zakresie nie wpływa pozytywnie na poprawę sytuacji. Tymczasem architekci przekonują, że praca nad rozwiązaniami, które są racjonalne i optymalne kosztowo, pozwoli zmniejszyć ślad węglowy budynku, ale też docelowo obniżyć koszty użytkowania inwestycji.
10.08.2023

Użycie drewna w budownictwie nie jest neutralne dla środowiska

Pozyskiwanie drewna do celów budowlanych, nawet jeśli odbywa się w sposób zrównoważony, nie jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, dowodzą autorzy raportu opracowanego dla amerykańskiego World Resources Institute.
01.08.2023

Coraz więcej deweloperów oferuje zielone produkty

Coraz więcej firm deweloperskich oferuje zielone produkty. Dzięki unijnym regulacjom zrównoważonych inwestycji będzie coraz więcej.
31.07.2023

Szczyt recyklingu: beton budowlany ze skonfiskowanej kokainy

Skuteczna walka prezydenta Guillermo Lasso Mendozy w Ekwadorze przeciwko kartelom narkotykowym przyniosła nieoczekiwany problem: ilość konfiskowanej kokainy jest tak duża, że policji brakuje miejsca do jej bezpiecznego przechowywania. Z pomocą ONZ władze Ekwadoru zaczęły więc wykorzystywać narkotyk do produkcji betonu budowlanego - poinformowały media hiszpańskie.
28.02.2023

Planet Friendly, czyli nowy polski ekocertyfikat dla budynków oraz przestrzeni

Liczba budynków, które mogą pochwalić się zielonymi certyfikatami z roku na rok rośnie. Potwierdzają to twarde dane. Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zrównoważone certyfikowane budynki”, które zostało opublikowane w marcu 2022 r., wynika, że liczba certyfikowanych w naszym kraju obiektów nowopowstających i istniejących wyniosła 1359. Tym samym zanotowano roczny wzrost na poziomie 23,5 proc. Najwięcej certyfikowanych budynków to wciąż biurowce (ponad 47 proc.). Systematycznie rosną udziały obiektów log
27.02.2023

Miejskie ogrody są dobre dla ludzi i przyrody

Nowe badanie przeprowadzone na University of Texas, Austin (USA) pokazało, że ogrody miejskie, w których uprawia się m.in. rośliny jadalne, pozytywnie oddziałują na lokalny ekosystem, bioróżnorodność oraz na pracujących w nich ludzi.
18.02.2023

Dekarbonizacja to nowa era dla budownictwa

Dekarbonizacja budownictwa jest ważnym elementem w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu. Oznacza to, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane w sposób, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko zmniejsza zużycie energii. Branża budowlana, w tym deweloperzy i zarządcy budynków stoją dziś przed wyzwaniem, od którego nie ma odwrotu. Zeroemisyjne technologie i rozwiązania oznaczają nową erę w historii budownictwa.
20.12.2022

Brytyjski rząd wyda miliard funtów na izolację najmniej energooszczędnych domów

Brytyjski rząd przeznaczy dodatkowy miliard funtów na izolację najmniej energooszczędnych domów - ogłosił w poniedziałek minister biznesu i energii Grant Shapps. To część planu obniżenia zapotrzebowania na energię do 2030 r. o 15 proc.
28.11.2022

Architekci i zeroemisyjne budownictwo

Najnowsze analizy pokazują, że branża budowlana odpowiada za 37% emisji gazów cieplarnianych. Trudno się zatem dziwić, że w związku z planem redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2035 roku określonym w Europejskim Nowym Zielonym Ładzie mnożą się obszary pilnych działań pomagających w osiągnięciu tego wyniku.
16.11.2022

Branża budowlana w Polsce na początku zielonych przemian. Celem jest ograniczanie śladu węglowego, ale też odpadów

Budownictwo i nieruchomości odpowiadają za ok. 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych, dlatego minimalizowanie śladu węglowego w tym sektorze ma istotne znaczenie dla łagodzenia skutków zmian klimatu. Branża już to dostrzegła, dlatego coraz więcej działających w niej firm obiera kierunek zrównoważonego rozwoju, który wymuszają również oczekiwania klientów i najemców. – Na tle europejskim jesteśmy w Polsce dopiero na początku tej drogi – mówi Krzysztof Dudek, prezes firmy Altaterra Polska.
04.11.2022

Raport PLGBC: Szacowanie śladu węglowego budynków

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowało raport Szacowanie śladu węglowego budynków. Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050, który przedstawia założenia i metodykę szacowania śladu węglowego budynków w całym cyklu życia. Premiera publikacji miała miejsce 7 października br. podczas 12. PLGBC Green Building Summit.
01.11.2022

Przyszłość w betonie, czy beton w przyszłości?

Jakie będzie miasto przyszłości? W jakim kierunku zmierza budownictwo i w jakich przestrzeniach będziemy mieszkać za 10, 20 lub 50 lat? Użytkownicy zaczynają pytać o zielone przestrzenie, architekci wdrażają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, a ustawodawcy planują uwarunkowania prawne dla „zazielenienia” przestrzeni miejskiej. Do zrobienia wciąż jednak jest bardzo wiele.
01.10.2022

Modułowe, ekologiczne budownictwo wielorodzinne przyszłością dla samorządów i rynku mieszkaniowego

Szybka realizacja ekologicznego i dostępnego kosztowo budownictwa wielorodzinnego w Polsce staje się rzeczywistością. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło wykonawcę projektu, który ma szansę stać się przełomem na rynku mieszkalnictwa i gotowym modelem do wykorzystania przez rodzime samorządy. Mowa o innowacyjnym, wielorodzinnym budynku zaprojektowanym w technologii modułowej 3D. Jego wykonawcą będzie spółka DMDmodular z podkrakowskiej Skawiny.
13.09.2022

Przemysł i sektor budowalny przechodzą w kierunku OZE

77 proc. firm z branży przemysłu, budownictwa i centrów danych na całym świecie przewiduje zmianę źródeł energii - wynika z badania firmy energetycznej Eaton. Obecnie już 1/4 firm z tych sektorów czerpie energie głównie ze źródeł odnawialnych.
01.09.2022

Sektor budowlany musi się włączyć w walkę ze zmianami klimatu.

Ograniczanie negatywnych skutków zmian klimatycznych jest jednym z największych wyzwań gospodarczych nadchodzących dekad. Kluczową rolę będzie odgrywał w tym względzie sektor budowlany, który cechuje wysoka emisyjność, związana zarówno z produkcją materiałów budowlanych, jak i późniejszą eksploatacją budynków. Według danych Komisji Europejskiej, budynki w UE generują około 40% zużycia energii i odpowiadają za 36% emisji gazów cieplarnianych. Znaczące obniżenie emisyjności sektora budowlanego jest więc niezbędne dla realizacji cel
12.08.2022

W Nowej Zelandii domy poszybują na wyższe tereny z powodu zmiany klimatu

Rząd Nowej Zelandii ogłosił w środę plan adaptacji kraju do zmian klimatu, który ma przygotować państwo na częstsze powodzie, pożary i podwyższenie poziomu mórz. Zakłada m.in. możliwość przenoszenia narażonych domów na wyższe tereny.
03.08.2022

Cement z materiałów z recyklingu pomoże zmniejszyć ślad węglowy w budownictwie [WIDEO]

Cement to podstawowy materiał budowlany, któremu zawdzięczamy powstanie całej infrastruktury. Dlatego redukcja jego śladu węglowego ma ogromne znaczenie dla przyspieszenia dekarbonizacji budownictwa. Firma Lafarge wprowadza na rynek kolejny cement z rodziny ECOPlanet - CEM V produkowany przy dużym udziale materiałów z recyklingu, dzięki czemu ma on o 40% niższy ślad węglowy.
07.06.2022

Grupa Selena kontynuuje stabilny rozwój – znamy wyniki finansowe za 2021 rok

Grupa Selena podsumowała wyniki finansowe w 2021 roku. Globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej zakończył rok z zyskiem netto na poziomie 102,7 mln zł, co stanowi najlepszy wynik w historii jego działalności. Mimo niestabilnej sytuacji surowcowej oraz zaburzeń w łańcuchach dostaw, spółka umocniła pozycję rynkową i wypracowała dobre wyniki finansowe, notując przychody ze sprzedaży na poziomie 1,73 mld zł, co stanowi wzrost o 24,8 proc. r/r. Zysk operacyjny (EBIT) Grupy Selena wyniósł natomiast 92,7 mln zł.
05.05.2022

Krok w kierunku dekarbonizacji - nowa inwestycja w Cementowni Kujawy

Kolejny ważny krok w drodze dekarbonizacji sektora budowlanego i działalności przemysłowej Lafarge w Polsce.
05.05.2022

MRiT będą kolejne programy i dotacje dla energooszczędnego budownictwa

– W ramach Krajowego Planu Odbudowy chcemy promować budowę mieszkań komunalnych, społecznych i socjalnych o podwyższonym standardzie energetycznym – zapowiada wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. To kolejne rządowe wsparcie dla energooszczędnego budownictwa po m.in. programie Czyste Powietrze czy uldze termomodernizacyjnej. Zgodnie z przyjętą niedawno przez rząd strategią do 2050 roku termorenowację powinno przejść 7,5 mln budynków w Polsce. Na przyspieszenie tego procesu wpłyną nie tylko programy dofinansowania, le
28.04.2022

Jeszcze trzy miesiące można składać deklaracje dotyczące źródła ogrzewania

Właściciele i zarządcy nieruchomości wybudowanych i oddanych do użytkowania przed styczniem 2022 roku mają jeszcze nieco ponad trzy miesiące na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zgłoszenie w niej swojego źródła ogrzewania. Ten obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, np. usługowych i użyteczności publicznej. Deklaracje można złożyć online albo za pośrednictwem swojego urzędu gminy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny.
04.04.2022

Raport Xylem: 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie

Ok. 75 proc. budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie - wynika z opublikowanego w poniedziałek z raportu międzynarodowego koncernu Xylem. Wyliczono, że połowa energii z systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji marnuje się.
28.03.2022

Krakowski biurowiec w europejskiej eko-czołówce

Znajdująca się w centrum Krakowa inwestycja biurowa V.Offices została uznana za najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowej i Wschodniej w międzynarodowym konkursie BREEAM Awards. Honoruje on inwestycje zaprojektowane i wybudowane w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny na świecie.
24.03.2022

Pracownicy budowlani nieumyślne narażają rodziny na wiele toksycznych substancji

Pracownicy budowlani są grupą zawodową, która szczególnie mocno naraża nieumyślne swoje rodziny na działanie wielu toksycznych metali - udowodnili naukowcy z Boston University School of Public Health.
24.02.2022

W Bielsku-Białej pojawią się chodniki sprzyjające roślinności

Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej po raz pierwszy zastosuje w inwestycjach drogowych przepuszczającą wodę kostkę brukową oraz tzw. podwieszane chodniki. To rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni – podał magistrat.
29.01.2022

Nowoczesność, ekologia czy luksus? - Drewno niejedno ma imię

Zastosowanie naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz jest architektoniczną odpowiedzią na typowo biologiczną potrzebę regularnego obcowania z naturą. Kamień i drewno to surowce pozwalające zaprojektować wnętrza ponadczasowe, świadczące o klasie i dobrym smaku inwestora, ale jednocześnie emanujące ciepłem i sprawiające, że przebywanie w nich jest po prostu przyjemne.
24.01.2022

W której gminie powstaną demonstratory nowoczesnych budynków ekologicznych?

NCBR ogłasza konkurs dla gmin, które chcą zostać partnerem strategicznym Centrum w realizacji przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.
18.01.2022

AKPOL, Henkel i Jokey wspólnie dla ekologicznego budownictwa

Współpraca partnerska AKPOL z Henkel, niemieckim koncernem chemicznym i Jokey, niemieckim producentem opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych to szansa na stworzenie zamkniętego ekosystemu w sektorze budowlanym, opartego na recyklingu tworzyw sztucznych i ich ponownego wykorzystania w przemyśle. Celem wspólnych działań będzie także stworzenie ekologicznych, recyklingowych ekowiader na produkty budowlane Henkel w Polsce.
17.01.2022

Niewielkie modernizacje budynków mieszkalnych obniżają nie tylko emisję dwutlenku węgla ale i rachunki o 30 proc.

Firma EQUANS przeprowadziła znaczące prace modernizacyjne w 215 domach na zlecenie Rady Rotherham, co skutkowało 30 proc. obniżeniem rachunków za ogrzewanie i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w regionie.
05.01.2022

Grupa Selena Zielonym Czempionem polskiej gospodarki

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej, znalazła się w gronie liderów prestiżowego rankingu Czempionów Narodowych. Spółka została pierwszym w historii zwycięzcą kategorii specjalnej Zieloni Czempioni. Kapituła konkursowa doceniła Selenę za szeroką strategię przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zaangażowanie w ochronę o środowiska.
15.12.2021

Minister Kurtyka: Dzięki legalizacji destruktu asfaltowego do budżetu Skarbu Państwa trafi ponad 400 mln zł

Ponad 400 mln zł oszczędności wygeneruje każdego roku legalizacja destruktu asfaltowego jako materiału budowlanego. Dzięki planowanej zmianie przepisów kruszywo asfaltowe, uznawane jako odpad, posłuży wkrótce jako pełnowartościowy materiał do budowy dróg. 21 października 2021 r. minister klimatu i środowiska podpisał rozporządzenie ws. określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego.
25.10.2021

O ekologicznym budownictwie drogowym na Politechnice Warszawskiej. Sympozjum dostępne online

Wyzwania i możliwości wynikające z dążenia do zeroemisyjności, gospodarka w obiegu zamkniętym oraz polskie i unijne regulacje środowiskowe dotyczące budownictwa drogowego – to tematy Sympozjum „Budownictwo drogowe w kontekście wyzwań klimatycznych i gospodarczych”.
24.10.2021

Zielona perspektywa, błękitna przyszłość: Midea zaprasza na konferencję, na której zaprezentuje rozwiązanie dla inteligentnych domów NZEC

Midea - marka nr 1 na świecie w dziedzinie uzdatniania powietrza, była gospodarzem konferencji pod hasłem „Zielona perspektywa, błękitna przyszłość”, która zgromadziła pod jednym dachem ekspertów z branży, jak również liderów handlu i polityki klimatycznej, aby być świadkiem wprowadzenia na rynek najnowszego rozwiązania „Zielony Dom” firmy Midea dla inteligentnych domów, zaprojektowanego, aby pomóc światu w osiągnięciu emisji NZEC (ang. Near Zero Energy Consumption) oraz kamieni milowych w zakresie wspierania światowych celów zwi
15.10.2021

Transformacja cyfrowa w budownictwie: oszczędność czasu, kosztów i droga do czystszego powietrza

Jedna procedura budowlana generuje aż 22,5 ton papieru – mówi Dorota Cabańska z GUNB. Serwis e-Budownictwo, którego nowa wersja została uruchomiona 1 października 2021 r., umożliwi inwestorom m.in. wypełnienie i złożenie w formie elektronicznej 23 wniosków związanych z procesem budowlanym, przesłanie projektu budowlanego w formie cyfrowej, prowadzenie elektronicznego dziennika budowy, a nawet zamówienie wizyty kominiarza.
08.10.2021

Skanska zaostrza swój cel redukcji emisji

Firma zwiększyła swoje ambicje dotyczące redukcji emisji z 50 proc. do 70 proc. w ciągu najbliższej następnej dekady.
03.10.2021

W ekologicznym cemencie drzemie potencjał do zmniejszenia emisji CO2

Powstał nowy rodzaj cementu, którego produkcja wymaga o dwie trzecie mniejszej emisji CO2 w porównaniu do tradycyjnego - tzw. cementu portlandzkiego. Wytwarzanie najważniejszego materiału budowlanego odpowiada obecnie za ok. 8 proc. emisji dwutlenku węgla spowodowanej działalnością człowieka.
23.08.2021

Wilchelm z PAIH: polskie firmy budowlane i technologiczne z sukcesami w Nowej Zelandii

Polskie firmy z sektora budowlanego czy IT odnoszą coraz większe sukcesy na rynku nowozelandzkim – mówił PAP Jakub Wilchelm z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Dodał, że do perspektywicznych branż eksportowych zalicza się też np. biotechnologię czy energetykę odnawialną.
18.06.2021

PROJMORS Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o.

PROJMORS jest biurem projektowym skupionym w obszarach związanych z obiektami hydrotechnicznymi, obiektami wojskowymi oraz morską energetyką wiatrową.
PROJMORS, Grupa Technologiczna ASE ,biuro projektów, budownictwo morskie, budownictwo wodne, konstrukcje morskie ,nadzór autorski, nadzór inwestorski ,generalny realizator inwestycji, odbiór robót ,porty, stocznia, stocznia remontowa ,stocznia produkcyjna, obiekty hydrotechniczne ,DCT, LNG, Nigerdock, FIDIC, dokumentacja projektowa, dokumentacja kosztorysowa ,przeładunek materiałów masowych ,przeładunek materiałów drobnicowych ,baza, flota handlowa, flota rybacka, przystań rybacka, bazy kontenerowe

Dziękujemy za wysłane grafiki.