„Dekarbonizacja procesów budowlanych”: ekologiczne budownictwo w praktyce

„Dekarbonizacja procesów budowlanych”: ekologiczne budownictwo w praktyce - ZielonaGospodarka.pl
18.04.2024 09:26
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ „Dekarbonizacja procesów budowlanych”: ekologiczne budownictwo w praktyce

Partnerzy portalu

„Dekarbonizacja procesów budowlanych”: ekologiczne budownictwo w praktyce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP MediaRoom

Dziś budownictwo odpowiada aż za ok. 40 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla i musi je ograniczyć, jeśli mamy osiągnąć cel neutralności klimatycznej w 2050 r. Umożliwiają to rozwiązania, które promuje projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych” realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego (OSBN). Najważniejsze dla popularyzacji budownictwa przyjaznego klimatowi jest pokazywanie go w praktyce: jak działają technologie, jak materiały zachowują się w ręku budowniczego - dlatego ekspozycja projektu odwiedziła Targi LUBDOM, które odbyły się 13-14 kwietnia w Lublinie.

„Nieważne, czy chodzi o remont nieruchomości wybudowanej w technologiach tradycyjnych, budowę od podstaw domu jednorodzinnego, czy nawet projektowanie i realizację wielkoskalowych inwestycji komercyjnych lub publicznych - projekt pokazuje każdemu metody i sposoby obniżenia śladu węglowego inwestycji” - podkreślił Daniel Walczak z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK) w Instytucie Ochrony Środowiska-Państwowym Instytucie Badawczym.

Goście targów mogli m.in. wziąć udział w warsztatach z naturalnych technik budowania, prowadzonych przez ekspertów OSBN, a także obejrzeć multimedialną wystawę prezentującą naturalne materiały i technologie budowlane oraz demonstracyjną konstrukcję domu z prefabrykowanych elementów drewniano-słomianych. Taka koncepcja ekspozycji znalazła uznanie nie tylko w oczach uczestników targów, ale też organizatorów: IOŚ-PIB otrzymał główną nagrodę w kategorii „Forma promocji targowej”.

„Bardzo cieszymy się z wyróżnienia, które otrzymaliśmy na Targach LUBDOM. Staraliśmy się pokazać, że budownictwo naturalne to nie tylko zastosowanie drewna, ale również cały wachlarz materiałów i technologii, np. beton konopny, bloczki drewniano-słomiane, oleje, woski, farby i tynki naturalne” - tłumaczyła Agnieszka Kaczurba z OSBN.

Z kolei ekspert OSBN dr Tomasz Zmyślony z Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku podkreślił, że jeśli budownictwo ma być przyjazne dla klimatu i środowiska, zasoby muszą być wykorzystywane ponownie, a ilość odpadów zredukowana do minimum - zgodnie z zasadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). „W tym modelu budynki są pieczołowicie rozbierane - jak najmniej elementów jest niszczonych” - powiedział ekspert OSBN.

Z myślą o projektantach, inwestorach i wykonawcach, którzy chcą budować w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska powstał „Poradnik Inwestora” - darmowa, ogólnodostępna publikacja przeznaczona zarówno dla inwestorów indywidualnych i samorządowych, jak i dla deweloperów. Pomoże ona przygotować się nie tylko do budowy domu jednorodzinnego, lecz także np. do realizacji wielkoskalowej inwestycji mieszkaniowej z zastosowaniem naturalnych materiałów i technologii.

Już za 3 lata ograniczanie emisji CO2 w budownictwie nie będzie kwestią dobrej woli, a obowiązkiem. Zmiany nadchodzą wraz z nowelizacją tzw. dyrektywy budynkowej. Od 2027 r. wymagane będą analizy emisji z całego cyklu życia budynków - od pozyskania materiałów, przez budowę, użytkowanie, aż do rozbiórki i powtórnego użycia. Ponadto producenci wyrobów budowlanych będą musieli podawać informacje o wpływie środowiskowym wyrobów oraz projektować je tak, aby łatwo było ponownie je wykorzystywać.

Pomocą posłuży opracowywany w ramach projektu model wyliczania śladu węglowego w cyklu życia produktu (tzw. model LCA - Life Cycle Assessment) dla wybranych naturalnych materiałów budowlanych.

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych - wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Korzysta z dofinansowania o wartości 744951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.