Wilchelm z PAIH: polskie firmy budowlane i technologiczne z sukcesami w Nowej Zelandii

zk

18.06.2021 09:01 Źródło: PAP
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Wilchelm z PAIH: polskie firmy budowlane i technologiczne z sukcesami w Nowej Zelandii

Partnerzy portalu

Wilchelm z PAIH: polskie firmy budowlane i technologiczne z sukcesami w Nowej Zelandii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Istock

Polskie firmy z sektora budowlanego czy IT odnoszą coraz większe sukcesy na rynku nowozelandzkim – mówił PAP Jakub Wilchelm z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Dodał, że do perspektywicznych branż eksportowych zalicza się też np. biotechnologię czy energetykę odnawialną.

24 czerwca br. odbędzie się Forum Biznesu Polska-Nowa Zelandia organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we współpracy z polonijną organizacją biznesową Polanz z Nowej Zelandii, Ambasadą Nowej Zelandii w Polsce oraz Ambasadą RP w Nowej Zelandii.

Szef biura PAIH w Sydney Jakub Wilchelm zwrócił uwagę, że Nowa Zelandia jest jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarek wolnorynkowych na świecie.

– Dzięki wyjątkowej kulturze biznesowej, kraj ten zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, pod względem łatwości prowadzenia biznesu – dodał. Według niego przy wsparciu lokalnych partnerów, polskie firmy będą mogły rozwijać swoją działalność handlową i inwestycyjną, a nowozelandzkie - poznają bliżej potencjał gospodarczy Polski.

– Okazją do tego jest Forum Biznesu, skierowane do przedsiębiorców zainteresowanych ekspansją zagraniczną – powiedział PAP.

Dodał, że do perspektywicznych firm eksportowych na tamten rynek zalicza się te, które oferują, m.in. maszyny i urządzenia rolne, produkty dla sektora przetwórstwa spożywczego, urządzenia przemysłu elektromaszynowego lub działają w biotechnologii, energetyce odnawialnej, IT, budownictwie i infrastrukturze.

– Widzimy, że coraz większe sukcesy odnoszą w Nowej Zelandii polskie firmy właśnie z sektora budowlanego czy IT – wskazał Jakub Wilchelm.

Jak zaznaczył, mimo odległości geograficznej, jaka dzieli rynki Polski i Nowej Zelandii, ważne jest wzmocnienie obustronnych relacji gospodarczych.

–  Możemy z jednej strony zwiększyć wolumen polskiego eksportu, ale też przyciągnąć do naszego kraju kolejnych strategicznych inwestorów – ocenił.

PAIH, zapraszając polskich eksporterów i inwestorów do udziału w prowadzonym online bezpłatnym forum, podkreśla, że będzie ono okazją m.in. do zapoznania się z potencjałem rynku nowozelandzkiego. Forum ma umożliwić zainicjowanie pierwszych rozmów dwustronnych z potencjalnymi partnerami i inwestorami.

Według wstępnych danych, na które powołuje się PAIH, w I kwartale 2021 roku obroty handlowe między Polską a Nową Zelandią wyniosły 41,5 mln dol. w eksporcie oraz 25,8 mln dol. w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 15,7 mln dol.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.