Wynik wyszukiwania - "gawin" - Wiadomości

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

URE: na koniec 2023 roku 1,4 mln mikroinstalacji OZE o mocy 11,3 GW

Na koniec 2023 r. w Polsce funkcjonowało 1,4 mln mikroinstalacji OZE, niemal w całości fotowoltaicznych, których moc wynosiła 11,3 GW - wynika z opublikowanych w piątek danych Urzędu Regulacji Energetyki. Mikroinstalacje OZE stanowiły 17 proc. polskich mocy.
16.03.2024

Minister klimatu: jest duża przestrzeń do spadku taryf na energię elektryczną

Jest duża przestrzeń do obniżek taryf na energię elektryczną i powinniśmy z tego skorzystać - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że jest wola po różnych stronach do korekty taryf.
14.03.2024

Nowa era dialogu i innowacji na 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER 

18 i 19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu stworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
13.03.2024

Hennig-Kloska: jest przestrzeń do dalszej obniżki cen tzw. taryf energii

Jest przestrzeń do dalszej obniżki cen tzw. taryf energii - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak dodała, w resorcie klimatu zakończyły się prace ws. mrożenia cen energii i w ciągu najbliższych tygodni mają zostać przedstawione decyzje rządu w tej sprawie.
28.02.2024

MKiŚ oczekuje od PGNiG OD objęcia taryfą ochronną spółdzielni usługowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oczekuje od PGNiG Obrót Detaliczny objęcia taryfą ochronną na gaz spółdzielni usługowych wytwarzających ciepło na potrzeby mieszkańców - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
17.01.2024

URE: Zachodniopomorskie liderem odnawialnych źródeł energii

Zachodniopomorskie jest liderem odnawialnych źródeł energii - przekazała we wtorek przedstawicielka oddziału terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Szczecinie. Jak podała, w 2022 r. w województwie wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju. Region produkuje też tyle energii odnawialnej, ile energii jest zużywanej ogólnie.
11.01.2024

Prezes URE zatwierdził taryfy sprzedawcom i dystrybutorom energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 r. czterem tzw. sprzedawcom z urzędu. Ceny w taryfach spadają średnio o 31 proc. - poinformował w piątek URE. Odbiorcy nie odczują zmian, jeśli ceny energii dalej zostaną zamrożone.
16.12.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

W niedzielę wchodzą przepisy ustawy o OZE m.in. dotyczące klastrów energii biometanu

Wsparcie odnawialnych źródeł energii zarówno na rynku energii elektrycznej jak i rynku ciepła, promocja klastrów energii, a także wykorzystania biometanu - przewidują przepisy nowelizacji ustawy o OZE, które w niedzielę wchodzą w życie.
01.10.2023

Kongres Energetyki Rozproszonej – nowe forum merytorycznej debaty na temat wyzwań transformacji energetycznej

W dniach 25–26 września 2023 r. na terenie kampusu AGH odbędzie się I Kongres Energetyki Rozproszonej. Wydarzenie będzie kontynuowało linię programową wytyczoną przez Forum Energetyki Rozproszonej, którego pięć edycji zorganizowano w ostatnich latach w ramach projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii” (KlastER) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (program GOSPOSTRATEG).
05.07.2023

URE: w Polsce jest ponad milion prosumentów, potrzeba jednak edukacji

W Polsce jest ponad milion prosumentów; Urząd Regulacji Energetyki prowadzi m.in. działania informacyjne i edukacyjne, również w kontekście ograniczeń wynikających z nieprzygotowanej do tego infrastruktury dystrybucyjnej - mówili w Katowicach przedstawiciele URE, wśród nich prezes Rafał Gawin.
16.06.2023

Gazterm 2023: zapewnić bezpieczeństwo Polakom przed kolejnym sezonem grzewczym

Zmiany regulacyjne na europejskim rynku gazu były jednym z tematów 26. Konferencji Gazterm w Międzyzdrojach. Dyskusję zdominowała sprawa zapewnienia Polakom odpowiedniej ilości gazu przed nowym sezonem grzewczym.
17.05.2023

Prezes URE: w Polsce instalacje fotowoltaiczne rozwijają się bardzo dynamicznie

Instalacje fotowoltaiczne rozwijają się bardzo dynamicznie w naszym kraju - mówił w czwartek w Lublinie prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Według najnowszego raportu URE produkcja energii w małych instalacjach OZE wzrosła w 2022 roku do 6,7 TWh.
12.05.2023

Szansa na tańszy prąd

Nowy rodzaj taryf może dać odbiorcom niższe rachunki pod warunkiem zaangażowania z ich strony i wymiany liczników energii. Znaczących spadków cen jednak trudno się spodziewać – pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
26.04.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
20.04.2023

Wiceminister klimatu: rozwój sektora magazynowania gazu jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

Rozwój sektora magazynowania gazu ziemnego jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedział w środę wiceminister klimatu Piotr Dziadzio podczas XII Targów Techniki Grzewczej EXPO-GAS. Jak ocenił, bez gazownictwa transformacja energetyczna się nie odbędzie.
19.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
14.04.2023

12 sposobów na więcej OZE w sieci – nowy raport PSEW i Politechniki Lubelskiej

Polskie sieci elektroenergetyczne stają się „wąskim gardłem” transformacji energetycznej. 12 rekomendacji na zwiększenie możliwości przesyłowych polskich sieci i podłączanie nowych źródeł wiatrowych i słonecznych przedstawia raport PSEW i Politechniki Lubelskiej „Więcej OZE w sieci”. Wdrożenie niskokosztowych rozwiązań zoptymalizuje istniejącą infrastrukturę sieciową, co pozwoli na gwałtowny skok inwestycji w OZE w najbliższych latach i zmniejszy liczbę wydawanych odmów przyłączenia do sieci.
04.04.2023

Prezes URE: koszty energii się ustabilizowały

Koszty energii się ustabilizowały. Na rynku ceny gazu spadają - mówił w czwartek w Gdańsku prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jego zdaniem w przyszłym roku koszty, które przedsiębiorstwa uwzględniły w taryfach na energię, powinny być niższe.
30.03.2023

Wsparcie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu: po raz kolejny wytwórcy nie są zainteresowani premią kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP)

W marcowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną nie wpłynęła do URE ani jedna oferta. Do rozdysponowania było ponad 17 mld zł dla dużych[1] nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji.
29.03.2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023 - podsumowanie

Polski Kongres Klimatyczny poświęcony był wyzwaniom, jakie stawiają nowe cele klimatyczne w kontekście napiętej sytuacji geopolitycznej. W dwudziestu panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad stu ekspertów reprezentujących biznes, samorządy, instytucje publiczne, fundacje i stowarzyszenia. Kongres odbył się dzięki wsparciu Deloitte, WiseEuropa, Polenergia, AMS, Goldbeck Solar i AirLiquide.
24.03.2023

Raport URE: w ubiegłym roku produkcja energii elektrycznej w mikroinstalacjach wzrosła dwukrotnie

Prosumenci i fotowoltaika niezmiennie dominują w segmencie wytwórców energii w mikroinstalacjach OZE.
23.03.2023

URE: w 2022 r. do sieci trafiło o 109 proc. więcej energii z mikroinstalacji niż rok wcześniej

W 2022 roku mikroinstalacje wprowadziły do sieci dystrybucyjnych prawie 5,8 TWh energii, tj. o 109 proc. więcej niż w 2021 roku - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE) w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
21.03.2023

Prezes URE: w 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych powinny być niższe niż w taryfach z br.

W 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych w taryfach zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki powinny być niższe, niż w taryfach z tego roku, natomiast w porównaniu do 2020 r. będą zapewne wyższe - ocenił w środę prezes URE Rafał Gawin.
15.03.2023

URE: Spada moc dyspozycyjna w krajowym systemie elektroenergetycznym

Prezes URE przeanalizował plany inwestycyjne wytwórców energii elektrycznej do 2036 roku.
27.02.2023

Raport DISE: oszczędzanie, dywersyfikacja i rozwój OZE to najbliższa przyszłość energetyki w Europie

Dążenie do całkowitego uniezależnienia się od gazu pochodzącego z Rosji, poczynienie jak największych oszczędności w wykorzystywaniu energii, w tym gazu ziemnego, pilna poprawa efektywności energetycznej oraz szybki rozwój energetyki odnawialnej – to rekomendacje zawarte w przygotowanym przez DISE raporcie „Gaz zakładnikiem geopolityki. Wykorzystanie gazu ziemnego na cele energetyczne w Unii Europejskiej w aspekcie oddziaływania czynników geopolitycznych”, który miał swoja premierę w Centrum Prasowym PAP.
24.01.2023

Prezes URE: około 30 proc. firm wytwarzających ciepło podniosło ceny o ponad 40 proc.

Około 30 proc. firm wytwarzających ciepło podniosło ceny o ponad 40 proc - poinformował w środę prezes URE Rafał Gawin. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego nie powinna wynosić więcej niż 40 proc.
19.01.2023

URE: rozstrzygnięte zostały trzy z siedmiu grudniowych aukcji dla OZE

Trzy z siedmiu grudniowych akcji dla OZE zostały rozstrzygnięte, zakontraktowano w nich jedną czwartą przeznaczonego do sprzedaży wolumenu energii o wartości niespełna 2,5 mld zł - poinformował we wtorek Urząd Regulacji Energetyki.
21.12.2022

Prezes URE zatwierdził taryfy sprzedawcom i dystrybutorom energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu i pięciu największym spółkom dystrybucyjnym – poinformował URE w sobotnim komunikacie.
19.12.2022

Zapadła decyzja o podwyżkach taryf na prąd. Mimo to większość gospodarstw domowych nie zapłaci więcej niż w tym roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził spółkom energetycznym nowe taryfy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla odbiorców z grupy G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Podwyżki taryf nie dotkną bezpośrednio gospodarstw domowych, które w przyszłym roku będą chronione przez rządowe zamrożenie cen energii na tegorocznym poziomie do pewnego limitu zużycia oraz przez cenę maksymalną prądu po przekroczeniu tego limitu. Nowe stawki, jak podkreśla prezes URE, wskażą jednak uzasadnione koszty, jakie ponoszą
19.12.2022

Prezes URE odmówił Tauronowi, Enei i Enerdze zatwierdzenia zmiany taryf na 2022 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił spółkom Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót zatwierdzenia zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. Jak wynika z opublikowanych decyzji regulatora, Prezes URE uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.
08.12.2022

URE do 17 grudnia ma zatwierdzić nowe taryfy na energię elektryczną

Urząd Regulacji Energetyki (URE) ma do 17 grudnia tego roku zatwierdzić nowe taryfy na energię elektryczną - poinformował w poniedziałek na antenie radia TOK FM prezes URE Rafał Gawin.
28.11.2022

W Lidzbarku Warmińskim w 2023 r. ma ruszyć Ciepłownia Przyszłości

Ciepłownia Przyszłości, w 90 proc. oparta na pompach ciepła i fotowoltaice, ma zostać uruchomiona jesienią 2023 r. w Lidzbarku Warmińskim. Inwestycja ma dostarczać ciepło do 3,5 tys. osób. Prezes URE Rafał Gawin uważa, że takie ciepłownie będą mogły powstać też w innych miastach.
25.11.2022

URE: dzięki realizacji założeń Karty Transformacji Sieci Dystrybucyjnych spadną ceny energii

Realizacja założeń Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych umożliwi osiągniecie ok. 50 proc. udziału energii elektrycznej z OZE w krajowej strukturze wytwarzania już w 2030. Dzięki temu trwale spadną ceny energii elektrycznej dla odbiorców - ocenił URE
07.11.2022

Polska dystrybucja chce się transformować. Spółki OSD podpisały Kartę Efektywnej Transformacji

Podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER została podpisana Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki, której celem jest przyspieszenie rozwoju systemu dystrybucyjnego. Patronem medialnym wydarzenia jest portal ZielonaGospodarka.pl.
07.11.2022

Prezes URE dla "Rz": nie zmieniam krytycznego zdania ws. likwidacji obliga giełdowego

Nie zmieniam krytycznego zdania ws. likwidacji obliga; giełda to najlepsze miejsce do wyznaczania rynkowej ceny energii - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes URE Rafał Gawin. Pytany, czy będą podwyżki prądu jeszcze w tym roku, odparł, że URE zakończy postępowania w tej sprawie w ciągu kilku dni.
07.11.2022

URE i pięć OSD podpisało porozumienie dot. transformacji sieci dystrybucyjnych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki i prezesi pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD): Enea Operator, PGE Dystrybucja, Energa Operator, Tauron Dystrybucja i Stoen Operator podpisało w poniedziałek Kartę Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki.
07.11.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Sytuacja panująca na rynku energetycznym w bezpośredni sposób przekłada się na funkcjonowanie firm, które starają się optymalizować koszty użytkowania obiektów. Obecnie jednym z ważniejszych elementów wpływającym na wysokie stawki jest niedobór surowców wynikający z sankcji nałożonych na Rosję.
26.09.2022

Mocny skład gości rzeszowskiej konferencji energetycznej

VII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpocznie się za tydzień. Uczestnikami będą politycy i urzędnicy państwowi instytucji Paktu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji branżowych. Nie braknie naukowców i ekspertów z ośrodków zachodnioeuropejskich, amerykańskich i ukraińskich.
06.09.2022

Prezes URE rekomenduje dalsze zamrażanie taryf na gaz w 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział w środę w radiu Tok FM, że rekomenduje kontynuowanie w 2023 r. działań ograniczających wzrost taryf na gaz. Jak dodał, podwyżki taryf na prąd, o które wnioskują sprzedawcy, są rzędu kilku, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.
31.08.2022

Rząd: będą rekompensaty za ograniczenie wzrostu cen ciepła i dopłaty do paliw

Rząd zaproponuje rekompensaty z budżetu dla ciepłowni w zamian za ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła, oraz dopłaty dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania pelletu, drewna, oleju opałowego i LPG - poinformowała minister klimatu Anna Moskwa.
07.08.2022

Prezes PGE:nie złożymy w tym roku wniosków o podwyżkę cen energii

W 2022 r. nie złożymy wniosków o podwyżkę cen energii; nasi klienci będą płacili za energię tak, jak do tej pory - powiedział w poniedziałek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
01.08.2022

Posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”

We wtorek 17 maja w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Dostępny jest już pełen raport.
27.07.2022

Kolejne podwyżki cen energii i ciepła - kryzys milionów gospodarstw domowych

Nadchodzący sezon jesienno-zimowy w Polsce może się okazać najcięższym od lat. Odbiorców ciepła systemowego czekają kilkudziesięcioprocentowe podwyżki rachunków, na które dodatkowo nałożą się drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej.
27.07.2022

Czy podwyżki cen energii wywołają w Polsce recesję?

Rosnące ceny i obawy o dostępność węgla i gazu, a także kurcząca się rezerwa mocy elektrowni konwencjonalnych windują ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, gdzie w ostatnich tygodniach rekord goni rekord.
19.07.2022

4,3 mln zł oszczędności na energii elektrycznej

Sescom zaoszczędził 4,3 mln złotych na energii elektrycznej dla jednej z największych marek paliwowych. W trakcie trwającego dwa lata kontraktu, w 2020 roku wygenerowano oszczędności na poziomie 6 proc., a w 2021 roku na poziomie 11 proc.
22.06.2022

Modernizacja sektora energii zapewnia suwerenność kraju

„Chcemy modernizować energetykę, żeby zapewnić suwerenność kraju” – mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”, która odbyła się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie.
07.06.2022

Prezes URE: ok. 100 mld zł potrzeba na dostosowanie sieci energetycznej na potrzeby fotowoltaiki

Ok. 100 mld zł wynoszą potrzeby inwestycyjne do 2030 roku, aby dostosować polską sieć energetyczną do zwiększonego przesyłu prądu wytwarzanego przez obecne i przyszłe indywidualne instalacje fotowoltaiczne – ocenił prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
04.06.2022

Posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”

We wtorek 17 maja w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się posiedzenie tematyczne Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności: „Magazyny energii elementem budowy bezpieczeństwa energetycznego Polski”.
18.05.2022

Sescom zrealizował audyt energetyczny dla jednego z liderów sieci odzieżowych w Polsce

Już ponad 5 lat minęło od wejścia w życie „Ustawy o efektywności energetycznej”, która nakłada na przedsiębiorców obowiązek wykonania audytów energetycznych. Procedura obejmuje szczegółowy przegląd zużycia energii w trzech obszarach – nieruchomościach, instalacjach przemysłowych i transporcie. Sescom, spółka działająca w obszarze usług technicznego facility management dla obiektów rozproszonych, przeprowadziła audyt energetyczny dla jednego z liderów sieci odzieżowych w Polsce.
17.05.2022

URE: odblokowanie zasady 10H ewidentnie będzie impulsem do rozwoju instalacji wiatrowych

Odblokowanie zasady 10H i jej zliberalizowanie będzie impulsem do rozwoju instalacji wiatrowych – powiedział w środę PAP prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Dodał, że obecne ceny energii wytwarzanej dzięki sile wiatru sprzyjają tego typu inwestycjom.
21.04.2022

URE: wysokie ceny energii raczej się utrzymają

Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu prawdopodobnie utrzymają się na dłużej, trudno się spodziewać, że sytuacja w przyszłym roku gwałtownie się zmieni - ocenił prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
14.04.2022

Rusza kampania „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”

- Zmiana w kierunku energetyki przyszłości nie będzie możliwa bez budowania i rozwijania świadomości obywateli w zakresie zmian, które dynamicznie zachodzą na rynku energii – mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, podczas konferencji w Elektrowni Powiśle. Spotkanie, które odbyło się 31 marca 2022 r., zainaugurowało ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną nt. wdrażania w Polsce inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz liczników zdalnego odczytu. Projekt jest współfinansowany z unijnego Programu Operac
01.04.2022

Prezes URE: dystrybucja szacuje na ok. 100 mld zł możliwe wydatki związane z OZE do 2030 r.

Sektor dystrybucji energii elektrycznej wstępnie szacuje, że do 2030 r. będzie musiał wydać niemal 100 mld zł na swoje zadania, digitalizację sieci, oraz na przyłączenie OZE, które mają umowy bądź warunki przyłączenia - poinformował prezes URE Rafał Gawin.
18.03.2022

Sescom wspiera realizację strategii ESG czołowego polskiego ubezpieczyciela

Wdrażanie strategii ESG, czyli sposobu prowadzenia biznesu w oparciu m.in. o rozwiązania kładące nacisk na poszanowanie środowiska, staje się wręcz wymogiem dla firm działających zarówno na rynku polskim, jak i światowym. Sescom, spółka działająca w obszarze usług technicznego Facility Management dla obiektów rozproszonych przy wykorzystaniu najnowszych technologii, wspiera sieci handlowe również w podnoszeniu efektywności energetycznej ich placówek, w tym redukcji emisji CO2. Zaawansowane narzędzia pomiarowe, wieloletnie doświad
09.03.2022

Prezes URE: należy rozważyć, czy wsparcia na budowę OZE nie przesunąć na budowę sieci

Należy rozważyć, czy wparcia kierowanego dotychczas na budowę OZE nie należy przesunąć na rozbudowę sieci. Transformacja na jej obecnym etapie wymaga bowiem rozbudowy sieci, a OZE przy dzisiejszych cenach energii radzą sobie same - mówi Prezes URE Rafał Gawin.
03.01.2022

Prezes URE: trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze

Trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze - ocenił w rozmowie z PAP prezes URE Rafał Gawin. Jak wskazał, zmiany taryf na prąd i gaz największych podmiotów obrazują sytuację całego rynku, natomiast ciepłownictwo ma znacznie bardziej lokalny charakter.
28.12.2021

Prezes URE: taryfa na gaz PGNiG OD w 2022 r. nie powinna już wzrosnąć

W 2022 r. taryfa największego w naszym kraju sprzedawcy gazu dla klientów indywidualnych - PGNiG OD - nie powinna już rosnąć - ocenił w rozmowie z PAP Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
24.12.2021

URE: fotowoltaika zdominowała aukcje dla OZE z grudnia 2021 r.

Instalacje fotowoltaiczne o mocy ok. 879 MW oraz turbiny wiatrowe na lądzie o mocy 460 MW mogą powstać w wyniku grudniowej serii aukcji dla OZE - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. W aukcjach dla hybrydowych instalacji OZE nie było ofert.
21.12.2021

URE: w 2022 r. stawka opłaty OZE ponad dwukrotnie niższa niż rok wcześniej - 90 groszy za MWh

W 2022 roku stawka opłaty OZE będzie ponad dwukrotnie niższa niż rok wcześniej i wyniesie 90 groszy za MWh - poinformował we wtorek Urząd Regulacji Energetyki (URE).
30.11.2021

Bałagan u regulatora energetyki

W okresie gwałtownych podwyżek prądu, gazu i paliw kancelaria premiera stwierdziła liczne błędy w zarządzaniu instytucją zajmującą się tymi obszarami. Miała ona niewłaściwie planować swój budżet i dysponować kadrami – informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
29.11.2021

Trwa 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER

34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2021 r. w formule hybrydowej: stacjonarnie w The Westin Warsaw Hotel oraz w formie transmisji online. Kluczowi przedstawiciele branży po raz drugi w tym roku spotkają się, aby dokonać podsumowania najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących sektora energetycznego w Polsce.
17.11.2021

Strategia transformacji energetycznej i dążenie do neutralności klimatycznej - 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER

34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2021 r. w formule hybrydowej: stacjonarnie w The Westin Warsaw Hotel oraz w formie transmisji online. Kluczowi przedstawiciele branży po raz drugi w tym roku spotkają się, aby dokonać podsumowania najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących sektora energetycznego w Polsce.
12.11.2021

Podwyżki cen energii w 2022 roku będą wyższe niż inflacja

W przypadku taryfy za obrót energii elektrycznej wzrost będzie dwucyfrowy. Do 17 grudnia chcemy opublikować nowe stawki taryfowe na przyszły rok – mówi w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
09.11.2021

Prezes URE ogłasza kolejną turę aukcji OZE

Zgodnie z uzgodnionym z ministrem klimatu harmonogramu kolejnych w 2021 roku aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych, pierwsze dwie odbędą się 2 i 3 grudnia tego roku i dedykowane zostały hybrydowym instalacjom OZE - poinformował w poniedziałkowym komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.
26.10.2021

Konsultacje społeczne ws. powołania Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie utworzenia w Podlaskiem Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy. Urząd marszałkowski przygotował projekt uchwały sejmiku województwa, który będzie podejmował decyzję ws. powstania tego parku.
07.10.2021

Memorandum regulatorów z Polski i Danii ws. współpracy przy Baltic Pipe

Regulatorzy z Polski i Danii - Urząd Regulacji Energetyki i Forsyningstilsynet (DUR) podpisali Memorandum ws. wspólnych działań przy projekcie Baltic Pipe - poinformował we wtorek URE. Regulatorzy mają m.in. wymieniać się informacjami.
22.09.2021

Lewica: zwołać komisję z udziałem szefa URE w sprawie spodziewanych podwyżek cen prądu

Klub Lewicy domaga się zwołania sejmowej komisji ds. energii z udziałem prezesa URE i szefów koncernów energetycznych. Komisja powinna przeanalizować sytuację na rynku energii w świetle spodziewanych podwyżek cen prądu - mówi poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.
20.09.2021

Prezes PGNiG: Wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony

Wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony, gdyż na europejskich rynkach mocno drożeją wszystkie surowce. Prezes PGNiG Paweł Majewski nie chce przesądzać skali podwyżki i nie wyklucza, że wiosną ceny gazu spadną.
10.09.2021

URE: brak chętnych do skorzystania ze wsparcia dla dużych instalacji CHP

Żadnej oferty ze strony instalacji kogeneracyjnych (CHP) o mocy elektrycznej ponad 50 MW nie złożono w naborze na indywidualną premię w systemie wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki.
10.09.2021

Polskie ciepłownictwo najbardziej rozbudowanym rynkiem w Europie

– Polskie ciepłownictwo musi się rozwijać w kierunku źródeł niskoemisyjnych i rozszerzenia pakietu usług dla klientów. To już nie tylko ciepło, ale szerszy pakiet usług dodatkowych, których klienci od nas oczekują. Wśród wyzwań jest na pewno cyfryzacja, elastyczne taryfowanie klientów, zawieranie umów bilateralnych już bez nadzoru Urzędu Regulacji Energetyki.
02.09.2021

Prezes URE dla "Rzeczpospolitej": nie unikniemy podwyżek cen prądu i ciepła

Trudno się spodziewać, by ceny energii spadały, bo nie możemy negować sytuacji, jaką obserwujemy na rynku; trzeba się nastawić na wzrost cen - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin. Będą rosły ceny ciepła, ale z przyczyn takich jak ceny prądu - dodał.
20.07.2021

Tyszkiewicz (KO) wnioskuje o kontrolę NIK pracy zarządu woj. podlaskiego ws. parku krajobrazowego w Kruszynianach

Poseł KO Robert Tyszkiewicz zapowiedział, że złoży wniosek o skontrolowanie przez NIK pracy zarządu woj. podlaskiego i urzędu marszałkowskiego ws. utworzenia parku krajobrazowego, który ma chronić dziedzictwo tatarskiej wsi Kruszyniany. Radni KO chcą nadzwyczajnej sesji sejmiku ws. tego parku.
16.07.2021

URE: dyspozycyjnych źródeł energii elektrycznej będzie mniej, wymusi to nowe rozwiązania rynkowe

Potencjał wytwórczy dyspozycyjnych źródeł energii elektrycznej w nadchodzących latach spadnie; nowa struktura źródeł wymusi wprowadzenie i rozwój nowych rozwiązań rynkowych - wynika z analizy URE dot. wytwórców energii elektrycznej do 2034 r.
07.06.2021

Prezes URE zmienia model regulacyjny dla ciepłownictwa

Wsparcie inwestycji i transformacji ciepłownictwa ma przynieść nowy model regulacyjny dla tego sektora, przyjęty przez Prezesa URE. Jak podkreślił Urząd, zgodnie z nowymi wytycznymi, w polityce taryfowej pojawi się m.in. wymiar jakościowy.
02.06.2021

Wzrost kosztów emisji CO2 nie jest zaskoczeniem

Wzrost kosztów emisji CO2 nie jest zaskoczeniem; odpowiedzią na wzrost cen energii jest m.in. rozwój OZE, ale także i przełożenie wpływu produkcji ze źródeł odnawialnych na cały rynek energii - ocenia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
28.04.2021

Godzina dla Ziemi nie zdestabilizuje krajowej energetyki

Jednorazowa, godzinna akcja WWF Godzina dla Ziemi nie wpłynie na stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - zwraca uwagę rzeczniczka PSE cytowana w piątkowym komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki. Szef URE dodaje, że akcja buduje postawy sprzyjające oszczędzaniu energii.
26.03.2021

URE: w 2020 r. mikroinstalacje OZE dostarczyły do sieci trzy razy więcej energii niż w 2019 r.

Ilość energii elektrycznej, wprowadzonej w 2020 r. do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalacje OZE wzrosła trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2019 r. - wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki.
16.03.2021

Prezes URE: Przyjęcie nowej polityki energetycznej przyspieszy transformację i niezbędne inwestycje

Do 2040 roku zostanie zbudowany niemal nowy system elektroenergetyczny, którego silną podstawą będą źródła nisko- i zeroemisyjne – wskazuje rząd w niedawno przyjętej strategii dla polskiej energetyki na nadchodzące dwie dekady.
23.02.2021

Prawie 14,5 mln liczników energii do wymiany w ciągu najbliższych ośmiu lat. Inteligentne pomiary pomogą konsumentom oszczędzać prąd

Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe. Takie jest założenie procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Dziś takie liczniki ma niecałe 2 mln spośród 16,3 mln odbiorców. Dzięki tej wymianie pojawią się nowe możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Masowa instalacja inteligentnych liczników pociągnie za sobą także rozwój nowych usług dla odbiorców oraz operatorów systemów dystrybucyjnych
17.02.2021

Nowe możliwości handlowe dostaw energii elektrycznej do i z Polski

Od wtorku na terenie Polski działa mechanizm Multi-NEMO. Umożliwia on operacyjny udział wielu giełd w rynku dnia następnego i dostawę energii elektrycznej kupionej na paryskiej giełdzie EPEX SPOT oraz norweskiej Nord Pool z lub do Polski.
10.02.2021

Nowe źródła o mocy 1,7 GW mogą powstać w wyniku największej tegorocznej aukcji dla OZE

42 TWh energii o wartości prawie 9,5 mld zł sprzedano w największej tegorocznej aukcji, przeznaczonej dla źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy ponad 1 MW. W ocenie URE wyniki przełożą się na budowę instalacji PV o mocy 0,8 GW oraz 0,9 GW w wiatrakach.
14.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.