Prezes URE zmienia model regulacyjny dla ciepłownictwa

AK

02.06.2021 22:10 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Prezes URE zmienia model regulacyjny dla ciepłownictwa

Partnerzy portalu

Prezes URE zmienia model regulacyjny dla ciepłownictwa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Wsparcie inwestycji i transformacji ciepłownictwa ma przynieść nowy model regulacyjny dla tego sektora, przyjęty przez Prezesa URE. Jak podkreślił Urząd, zgodnie z nowymi wytycznymi, w polityce taryfowej pojawi się m.in. wymiar jakościowy.

Prezes URE opublikował w środę wytyczne w sprawie zasad i sposobu ustalania oraz uwzględniania w taryfach dla ciepła zwrotu z kapitału na rok 2021. Zawarty tam model nie stanowi źródła prawa, jednak funkcjonuje jako tzw. uznanie administracyjne i narzędzie „miękkiej” regulacji.

„Skupiamy się na poprawie warunków regulacyjnych do inwestowania przez przedsiębiorstwa energetyczne oraz na promowaniu określonych efektów wynikających z inwestycji, a nie tylko na samym procesie inwestowania” - wyjaśnił Prezes URE Rafał Gawin. Takie podejście oznacza wprowadzenie wymiaru jakościowego do polityki regulacyjnej w sektorze ciepłowniczym – dodał.

W nowych wytycznych zmieniła się m.in. definicja wartości regulacyjnej aktywów (WRA). Została rozszerzona i uwzględnia teraz także planowane nakłady inwestycyjne w infrastrukturę wytwórczą lub dystrybucyjną, które mają na celu realizację strategicznych celów polityki energetycznej, wynikających z planu rozwoju.

Inne będzie indeksowanie niektórych rodzajów kosztów uzasadnionych prowadzonej działalności. Regulator postanowił dać możliwość uwzględniania premii efektywnościowej, która będzie powiązana z oszczędnościami uzyskanymi w wyniku obniżenia kosztów działalności związanego z poprawą efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Zmieniona została również wysokość możliwej do uwzględnienia premii za intensywność inwestowania w wytwarzanie i przesyłanie oraz dystrybucję ciepła.

Jak podkreślił URE, nowe wytyczne będą stosowane od dziś do wszystkich postępowań taryfowych w segmencie ciepłowniczym, także tych trwających w momencie publikacji nowego modelu.

Jak przypomniał URE, przed polskim ciepłownictwem stoi ogromne wyzwanie związane z procesem transformacji, w tym zaostrzającymi się wymogami środowiskowymi oraz rosnącymi kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2.

Prezes Gawin zaznaczył, że w nowych wytycznych znaczący akcent położyliśmy na promowanie tych przedsiębiorstw ciepłowniczych, które podejmują działania modernizacyjne i inwestycyjne.

„Zaktualizowana polityka regulacyjna jest więc dostosowana do zmian w otoczeniu rynkowym, szczególnie w obszarze inwestycyjnym. Mając świadomość, że potrzebne są środki na inwestycje, skupiliśmy się na wypracowaniu takich rozwiązań, które będą promować inwestycje służące realizacji strategicznych celów polityki energetycznej i wynikające z planów rozwoju przedsiębiorstw ciepłowniczych” - zaznaczył.

Jak przypomniał Urząd, w Polsce działa blisko 400 koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych. Według branży, sprostanie wyzwaniom prowadzonej przez UE polityki dekarbonizacji będzie wymagało poniesienia w najbliższych 10 latach nakładów inwestycyjnych na przedsięwzięcia związane z transformacją energetyczną rzędu od 53 do 101 mld zł. 

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.