URE: Zachodniopomorskie liderem odnawialnych źródeł energii

URE: Zachodniopomorskie liderem odnawialnych źródeł energii - ZielonaGospodarka.pl
11.01.2024 09:19
Strona główna Energetyka, OZE URE: Zachodniopomorskie liderem odnawialnych źródeł energii

Partnerzy portalu

URE: Zachodniopomorskie liderem odnawialnych źródeł energii - ZielonaGospodarka.pl

Zachodniopomorskie jest liderem odnawialnych źródeł energii - przekazała we wtorek przedstawicielka oddziału terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Szczecinie. Jak podała, w 2022 r. w województwie wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju. Region produkuje też tyle energii odnawialnej, ile energii jest zużywanej ogólnie.

"Warunki przyrodnicze w naszym regionie, ale przede wszystkim aktywność naszych inwestorów powoduje, że Zachodniopomorskie jest liderem odnawialnych źródeł energii" - powiedziała w środę podczas spotkania prasowego ekspertka oddziału terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Szczecinie Małgorzata Górecka-Wszytko.

Dodała, że w 2022 r. na obszarze woj. zachodniopomorskiego wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju - 16,2 proc. produkcji krajowej OZE pochodzi z tego regionu (6,1 tys. GWh przy produkcji blisko 37,7 tys. GWh w kraju).

"Jeżeli chodzi o udział produkcji energii elektrycznej z OZE w jej zużyciu ogólnym, to również w Zachodniopomorskiem dane są imponujące - produkujemy już tyle energii odnawialnej, ile energii zużywamy ogółem, to jest 98,2 proc. na koniec roku 2022. To oznacza, że przy stale rosnącym potencjale produkcyjnym w roku 2023 ta produkcja przekroczy zużycie energii ogółem w naszym regionie" - mówiła Górecka-Wszytko.

Dodała, że urząd zajmuje się "definiowaniem barier, prowadzeniem sporów administracyjnych, ale przede wszystkim działaniem ku zapewnieniu bezpiecznej pracy systemu".

Górecka-Wszytko przedstawiła też dane dotyczące małych instalacji OZE (MIOZE) na terenie oddziału, obejmującego Zachodniopomorskie i Lubuskie. W obu tych województwach do rejestru MIOZE wpisanych jest 140 przedsiębiorców. Do rejestru wpisanych jest też blisko 180 instalacji, w tym 23 elektrownie wodne, 8 elektrowni zasilanych energią wiatru, 135 elektrowni zasilanych energią słoneczną i 11 biogazowni. W małych instalacjach w pierwszym półroczu 2023 r. wyprodukowano i oddano do sieci elektroenergetycznej 38,7 GWh energii.

Dodała, że URE rozpatruje także skargi. Najwięcej związanych jest z energią elektryczną - chodzi o fakturowanie i rozliczenia, prosumentów, kwestie techniczne i warunki umów.

Ekspertka zaznaczyła, że urząd pomaga odbiorcom, prowadząc postępowania wyjaśniające, chroniąc odbiorców wrażliwych (chodzi o zapobieganie wstrzymaniu dostaw energii i pomoc w ich niezwłocznym wznowieniu), przekazując odbiorcom informacje co do dalszych możliwości dochodzenia swoich praw oraz przekazując sprawy właściwym organom.

Prezes URE Rafał Gawin podkreślał znaczenie urzędu w procesie transformacji energetycznej, związane ze zmianami w ustawie Prawo energetyczne i w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

"Zostały wprowadzone nowe instytucje prawne, takie jak choćby linie bezpośrednie, za pomocą których przedsiębiorcy mogą przyłączać źródła bezpośrednio do swoich zakładów przemysłowych. Ale to także wiele rozwiązań związanych z aktywnością społeczną, jak choćby obywatelskie społeczności energetyczne, w ramach których odbiorcy we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, ale też i z lokalnymi przedsiębiorcami mogą tworzyć pewne - nazwijmy to - organizacje po to, żeby wytwarzać lokalnie tę energię, szczególnie energię zieloną i ją lokalnie konsumować" - tłumaczył Gawin.

Dodał, że URE wkrótce opracuje i wdroży internetową porównywarkę cen, "aby każdy z odbiorców mógł w łatwy sposób porównać ceny sprzedawców, by świadomie dokonać wyboru zmiany sprzedawcy".

emb/ skr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.