Wiceminister klimatu: rozwój sektora magazynowania gazu jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

Wiceminister klimatu: rozwój sektora magazynowania gazu jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego - ZielonaGospodarka.pl
19.04.2023 17:10
Strona główna Energetyka, OZE Wiceminister klimatu: rozwój sektora magazynowania gazu jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

Partnerzy portalu

Wiceminister klimatu: rozwój sektora magazynowania gazu jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Rozwój sektora magazynowania gazu ziemnego jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedział w środę wiceminister klimatu Piotr Dziadzio podczas XII Targów Techniki Grzewczej EXPO-GAS. Jak ocenił, bez gazownictwa transformacja energetyczna się nie odbędzie.

W środę w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczęły się 12. Targi Techniki Grzewczej EXPO-GAS jednym z głównych tematów wydarzenia jest dekarbonizacja i transformacja energetyczna.

„Potrzebujemy zrównoważonej transformacji energetycznej. Bez gazownictwa transformacja energetyczna się nie odbędzie. Jest to czas, w którym powinniśmy głęboko dyskutować o nowoczesnych technologiach, które towarzyszą rozwojowi gazownictwa” – powiedział w środę w Targach Kielce wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.

„Rozwój sektora magazynowania gazu ziemnego jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przez ostatnie półtora roku udało nam się zwiększyć możliwości w tym zakresie. Jednocześnie musimy stawiać na rozwój poszukiwań i zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów, co bardzo efektywnie realizuje PGNiG” – zaznaczył wiceminister.

W targach bierze udział 139 wystawców z Polski oraz zagranicy m.in. Francji, Czech, Szwajcarii, Ukrainy czy Słowacji. Organizatorem wydarzenia są Izbę Gospodarcza Gazownictwa oraz Targi Kielce.

„Stojąc przed wszystkimi wyzwaniami, które dotknęły gospodarkę, jak pandemia, konflikt wojenny, który mamy za granicą i kryzys energetyczny, jesteśmy jeszcze bardziej potrzebni, by wspierać dywersyfikacje, dekarbonizację i transformację energetyczną” – zaznaczył wiceprezes PKN Orlen ds. wydobycia, prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa Robert Perkowski. „Kluczem jest, aby te działania były przyjazne środowisku, ale jednocześnie by energia docierała do naszych odbiorców w sposób ciągły, bezpieczny i po koszcie umożliwiającym bycie konkurencyjnym na rynkach europejskich i nie tylko” – zaznaczył.

W ocenie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Rafała Gawin „kwestią najbliższej przyszłości” jest dekarbonizacja gazu. Jego zdaniem gaz kopalny będzie systematycznie uzupełniany i zastępowany gazami zdekarbonizowanymi mi.in. biometanem wykorzystywanym np. do celów lokalnej elektroenergetyki.

Szereg inwestycji w rozwój sektora gazowego planuje grupa PKN Orlen. Zgodnie ze strategią rozwoju do 2030 roku cała grupa PKN Orlen ma mieć 4 GW mocy w jednostkach gazowych (obecnie jest to 1,7 GW).

„Planujemy inwestycje w wydobycie gazu. Obecnie mamy około 8 mld m sześciennych wydobycia. W 2030 roku planujemy 12 mld m sześciennych. Ponadto do końca tej dekady planujemy mieć 1 mld m sześciennych biogazu i biometanu. Gaz jest najlepszym paliwem przejściowym w dojściu do zielonej energii” – powiedział dyrektor biura zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej PKN Orlen Stanisław Barański.

Zwracał uwagę, że „presja na transformację energetyczną nie jest związana tylko z regulacjami Unii Europejskiej”. „Musimy pamiętać, że w ostatnim czasie administracja amerykańska uruchomiła program IRA (Inflation Reduction Act), który zakłada m.in. +pompowanie+ bardzo dużych pieniędzy w transformację energetyczną. Widzimy też bardzo silne, kapitałochłonne i strategiczne decyzje zachodnioeuropejskich spółek energetycznych. To jest też coś, co ten grunt regulacyjny na pewno wzmacnia. Musimy pamiętać i być tego świadomi w Polsce, że zachodnioeuropejscy gracze będą mieli swój interes w tym, aby nie odpuścić transformacji energetycznej” – zaznaczył.

Targi potrwają do czwartku. Drugiego dnia odbędą się warsztaty techniczne dotyczące dekarbonizacji w gazownictwie. Targi zakończy uroczysta Gala, w której trakcie najlepsze produkty i wystawcy zostaną uhonorowani Nagrodami i Wyróżnieniami Targów Kielce.autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ drag/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.