Rusza kampania „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”

zk

01.04.2022 10:01 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Rusza kampania „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”

Partnerzy portalu

Rusza kampania „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce” - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

– Zmiana w kierunku energetyki przyszłości nie będzie możliwa bez budowania i rozwijania świadomości obywateli w zakresie zmian, które dynamicznie zachodzą na rynku energii – mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, podczas konferencji w Elektrowni Powiśle. Spotkanie, które odbyło się 31 marca 2022 r., zainaugurowało ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną nt. wdrażania w Polsce inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz liczników zdalnego odczytu. Projekt jest współfinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

– Niezwykle istotna będzie budowa zaufania odbiorców do nowych rozwiązań i ich zaangażowania, co stawiamy sobie za cel, inaugurując dzisiejszą konferencją ogólnopolską kampanię „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”. Liczymy, w wypełnianiu tej misji, na aktywne wsparcie regulatora rynku energii, przedsiębiorstw energetycznych, administracji lokalnej w całej Polsce oraz mediów, które zechcą szerzej rozpowszechniać wiedzę na temat inteligentnych sieci elektroenergetycznych, inteligentnego systemu opomiarowania oraz korzyści z instalacji i użytkowania liczników zdalnego odczytu  – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Piotr Dziadzio. W konferencji wzięli udział  także Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin i Prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Robert Zasina.

Spotkanie miało na celu popularyzację wiedzy na temat korzyści, podejmowanych działań i planów wykorzystania inteligentnych funkcjonalności sieci elektroenergetycznych (Smart Grids), zastosowania nowych technologii w energetyce i inteligentnych liczników zdalnego odczytu (LZO).

O regulacjach prawnych w zakresie inteligentnych sieci energetycznych oraz możliwościach, jakie te sieci stwarzają mówił Łukasz Bartuszek z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Rolę i zadania Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) przez Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE) przybliżył Lesław Winiarski z PSE S.A., a temat cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji w energetyce był przedmiotem prezentacji Ludwika Tomaszewskiego ze spółki Energa Operator. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusjach – stacjonarnie lub zdalnie.Wiosną 2021 r. zostało przeprowadzone badania opinii publicznej, które wykazało, że Polacy popierają digitalizację polskiej energetyki i chcą wiedzieć więcej na temat inteligentnych liczników zdalnego odczytu. Uczestnicy badania podkreślili, że najlepszym rozwiązaniem, które uporządkowałoby oraz poszerzyłoby ich wiedzę jest kampania edukacyjno-informacyjna.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło projekt pn. „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”, który przyczyni się do efektywnego wykorzystania sieci energetycznych oraz oszczędności energii w gospodarstwach domowych. Realizacja projektu, a więc szeroko zakrojonych działań edukacyjnych, zaplanowana jest na lata 2019-2023 – powiedział Piotr Dziadzio.


Więcej informacji>> gov.pl

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26997,00 $ tona -0,01% 1 lip
 Cynk 3124,00 $ tona -3,91% 1 lip
 Aluminium 2383,00 $ tona -0,54% 1 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.