Wynik wyszukiwania - "gowin" - Wiadomości

Energia na Wschodzie. Perspektywy energetyczne Europy Wschodniej i Azji Centralnej według Banku Światowego

Zdaniem Banku Światowego, region Europy Wschodniej i Azji Centralnej posiada niewykorzystany potencjał do dekarbonizacji krajowych systemów energetycznych. Celem dla regionu jest odejście od paliw kopalnych do 2060 roku, co wydaje się niemożliwe.
26.03.2024

Ekspert: instalacji do spalania odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, jest ciągle za mało [WYWIAD]

Z odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, można uzyskać energię; ale instalacji, które by to umożliwiały jest w Polsce ciągle za mało - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.
17.04.2023

Gowin: apelujemy o przyjęcie ustawy liberalizującej przepisy dot. energetyki wiatrowej

Odchodząc w ub.r. z rządu zostawiłem gotowy projekt ustawy liberalizującej przepisy dot. energetyki wiatrowej. Apelujemy, aby ten projekt o charakterze rządowym, trafił niezwłocznie pod obrady Sejmu, bo to jeden ze sposobów na obniżenie cen energii – powiedział PAP lider Porozumienia Jarosław Gowin.
15.10.2022

Gowin: Energetyka jądrowa jest jednym z warunków pełnej suwerenności energetycznej Polski

Energetyka jądrowa jest jednym z warunków – obok odnawialnych źródeł energii - pełnej suwerenności energetycznej Polski – powiedział w czwartek w Lublinie lider Porozumienia Jarosław Gowin. Jego zdaniem, budowa elektrowni jądrowej powinna rozpocząć się, jak najszybciej.
13.10.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Chorwaci sadzą lasy dronami

Drony rozsiewające nasiona przemierzają chorwackie niebo, aby dotrzeć do najodleglejszych terenów, na których lasy strawiły pożary - podaje Agencja Reutera.
20.11.2021

NFOŚiGW dofinansuje ekoprojekty na rzecz państw Bałkanów Zachodnich

Do 2 mln zł będą mogły otrzymać ekoprojekty realizowane przez polskie podmioty w kooperacji z partnerami z jednego z sześciu państw Bałkanów Zachodnich - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
09.11.2021

Dziesięć państw członkowskich wzywa UE do oznaczenia energii jądrowej jako energii niskoemisyjnej

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia zwróciły się do Komisji Europejskiej o włączenie energii jądrowej do ram zielonej taksonomii UE i uznanie jej za technologię niskoemisyjną. Dałoby to projektom energetyki jądrowej dostęp do pomocy państwa.
20.10.2021

Czyje elektrownie węglowe emitują najwięcej SO2?

Prawie 12 tys. osób zmarło w latach 2018-2020 z powodu naruszeń prawnie wiążących limitów zanieczyszczeń w elektrowniach cieplnych opalanych węglem na Bałkanach Zachodnich. W ubiegłym roku obiekty te emitowały 2,5 razy więcej ditlenku siarki niż wszystkie elektrownie węglowe w UE łącznie, a emisje SO2 w tej samej kategorii w samej Serbii były większe niż w całej UE.
17.09.2021

Bukowe lasy Bieszczad na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas 44. Sesji, która odbywa się w dniach 16 – 31 lipca 2021 r. w Fuzhou w Chinach, podjął 28 lipca br. decyzję o utworzeniu w Polsce nowego Obiektu Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego.
30.07.2021

Bałtyckie ryby trafiają na europejskie stoły - 27 czerwca światowym dniem rybołówstwa

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
25.06.2021

Jak Polska zaprezentuje się światu OZE podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju?

Już za 140 dni rozpocznie się największe wydarzenie promocyjno-gospodarcze na świecie – Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. Wydarzenie zostało przełożone o rok ze względu na pandemię koronawirusa, lecz utrzymało charakter stacjonarny. Polska wkracza w kluczową fazę przygotowań, za które odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
14.05.2021

Rząd chce zwiększyć możliwości budowy nowych elektrowni wiatrowych

Zwiększenie możliwości budowy nowych lądowych elektrowni wiatrowych – to będzie najważniejszy efekt projektowanej ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Zespół do spraw Programowania Prac Rządu podjął decyzję o wpisie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
16.04.2021

Gowin: energia z wiatru jest najtańsza

Rozwój energetyki wiatrowej to szansa na tańszą energię dla Polaków – napisał wicepremier Jarosław Gowin w artykule dla Business Insider Polska. Jak przypomniał, ustawa z 2016 r. ograniczyła znacząco możliwość lokowania nowych elektrowni wiatrowych.
08.03.2021

Czas na polskie technologie wodorowe - ruszył nabór projektów

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wspólnie z Ministerstwie Klimatu i Środowiska zaprasza do składania projektów z obszaru technologii i systemów wodorowych, których realizacja będzie możliwa dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej - Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (Important Projects of Common European Interest - IPCEI). Aplikacje można składać do 26 marca 2021 r.
05.03.2021

Gowin o potencjale współpracy polsko-francuskiej: transformacja energetyczna i cyberbezpieczeństwo

Transformacja energetyczna, ale też przemysł cyfrowy, w tym zwłaszcza cyberbezpieczeństwo, i kosmiczny to sektory, w których współpraca polsko-francuska ma największy potencjał - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że o konkretach będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu w Paryżu.
05.03.2021

Senat apeluje o szybsze działania na rzecz czystego powietrza

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że 23 lutego br. komisje: Nadzwyczajna ds. Klimatu, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Zdrowia poświęciły wspólne posiedzenie zapoznaniu się z sytuacją zdrowotną ludności Polski i jej uwarunkowaniom w zakresie nierówności w narażeniu na pył zawieszony, a także z raportem głównego inspektora ochrony środowiska na temat jakości powietrza w Polsce w latach 2017–2020.
23.02.2021

Ku zielonej przyszłości - nowa inwestycja w Gdańsku

Szwedzka firma Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów, czyli prawie 750 mln złotych, w budowę fabryki umożliwiającej montaż najnowocześniejszych systemów bateryjnych.
19.02.2021

Wiatraki - będzie można budować bliżej domów

Tzw. ustawa odległościowa powinna trafić do wykazu prac Rady Ministrów w ciągu 2 tygodni - powiedział w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że resort chce zliberalizować i uelastycznić obecne uregulowania odległościowe, w tym budowy domów w sąsiedztwie już istniejących elektrowni wiatrowych.
12.02.2021

Janusz Kowalski (MAP): 2033 rok na budowę pierwszego bloku atomowego to termin nierealny

Rada Ministrów przyjęła wczoraj uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”, która zakłada, że źródła węglowe będą stopniowo wycofywane i zastępowane przez OZE i energetykę jądrową, a paliwem przejściowym w procesie transformacji będzie gaz ziemny. Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski ocenia jednak, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w 2033 roku to termin nierealny, a bez tej podstawy rezygnacja z węgla zwiększy ryzyko, że Polska uzależni się od dostaw gazu ziemnego, głównie z Rosji.
03.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.