Ku zielonej przyszłości - nowa inwestycja w Gdańsku

ac

19.02.2021 13:28 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Ku zielonej przyszłości - nowa inwestycja w Gdańsku

Partnerzy portalu

Ku zielonej przyszłości - nowa inwestycja w Gdańsku - ZielonaGospodarka.pl
PAIH

Szwedzka firma Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów, czyli prawie 750 mln złotych, w budowę fabryki umożliwiającej montaż najnowocześniejszych  systemów bateryjnych.

Informację ogłoszono w piątek 19 lutego na konferencji prasowej, na której obecni byli między innymi współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt Peter Carlsson, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, pełnomocnik ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.

- Przyciąganie nowych inwestycji jest bardzo istotne w obecnej sytuacji pandemicznej. Cieszę się, że spełniamy najwyższe normy oczekiwane przez inwestorów, mamy wykwalifikowanych pracowników i bardzo nowoczesne kompetencje. Inwestycja firmy Northvolt w Gdańsku będzie ważnym punktem na mapie industrialnej Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Firma Northvolt jest obecna w Polsce od trzech lat. Zajmuje się produkcją modułów bateryjnych do samochodów elektrycznych. Najnowsza inwestycja o nazwie Northvolt System 2 to budowa wysoce zautomatyzowanego zakładu. Powstanie on w Gdańsku, na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, a na jego lokalizację korzystnie wpływa bliskość Portu Gdańskiego i Terminala Kontenerowego DTC. Prace nad budową mają rozpocząć się w ciągu 6 miesięcy, a sama produkcja ruszy w 2022 roku.

Ogólnoeuropejski projekt łańcucha wartości

Zakład ma być częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości. Ogniwa będą produkowane w północnej Szwecji, następnie wysyłane do Gdańska, a tam montowane w kompletne systemy magazynów energii i dostarczane do klientów.

Dodano, że oprócz zakładu powstanie Inżynierskie Centrum Badawczo-Rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych.

- Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw bateryjnych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie ważne są zdolności w zakresie integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach. Właśnie takie będzie dostarczał nowy zakład – wyrafinowane, zrównoważone środowiskowo systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskich sieci elektroenergetycznych i jej przemysłu – zaznaczał Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt, wcześniej były wiceprezes Tesla Motors.

Szansa dla Polski - rozwój, nowe miejsca pracy

- Ta inwestycja to 500 nowych miejsc pracy – mówił Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii – To też możliwość współpracy z uczelniami wyższymi takimi jak Politechnika Gdańska. Wydziały Elektrotechniczny, Mechaniczny czy Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki kształcą wybitnych inżynierów, którzy są cenieni przez zagraniczne firmy.

Produkcja baterii litowo - jonowych została określona mianem „ropy XXI wieku”, gwarantującej w przyszłości bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ale jak zauważył Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – ta inwestycja to dopiero początek polskich aspiracji. W planach są w sumie 22 projekty w zakresie elektromobilności, które mają dać łącznie ponad 9500 miejsc pracy.

- Pięć lat temu pojawiały się liczne pytania, czy jest sens by Polska postawiła na elektromobilność. Wtedy ten obszar nie był jeszcze zaawansowany technologicznie. Dziś okazuje się, że nasze zaangażowanie opłaciło się i procentuje. Polska staje się największym producentem baterii litowo – jonowych w Unii Europejskiej. Do Niemiec eksportujemy ich więcej niż Chiny i Korea Płd. razem wzięte – oświadczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

O gotowości do realizacji kolejnych projektów wspominał również wiceminister Grzegorz Piechowiak. Podkreślał, że w związku ze stabilną w dobie pandemii gospodarką, Polska jest przygotowana by przyjmować kolejnych inwestorów zagranicznych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.