Gowin: apelujemy o przyjęcie ustawy liberalizującej przepisy dot. energetyki wiatrowej

zk

15.10.2022 14:32 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Gowin: apelujemy o przyjęcie ustawy liberalizującej przepisy dot. energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Gowin: apelujemy o przyjęcie ustawy liberalizującej przepisy dot. energetyki wiatrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Odchodząc w ub.r. z rządu zostawiłem gotowy projekt ustawy liberalizującej przepisy dot. energetyki wiatrowej. Apelujemy, aby ten projekt o charakterze rządowym, trafił niezwłocznie pod obrady Sejmu, bo to jeden ze sposobów na obniżenie cen energii – powiedział PAP lider Porozumienia Jarosław Gowin.

W piątek b. wicepremier przebywał z wizytą w Rzeszowie. W rozmowie z PAP odniósł się do komunikatu GUS o inflacji, która wyniosła we wrześniu 17,2 proc.

„Dzisiejsze dane z GUS potwierdzają fatalny trend. Mamy rekordową inflację. To nie jest jedyna zła informacja z ostatnich dni. Jak wyliczają niezależni eksperci, ekonomiści, rzeczywisty deficyt budżetowy w tym roku przekroczy 200 mld zł. Natomiast już teraz oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa, czyli oprocentowanie polskiego długu przekroczyło 8 proc., co oznacza, że w tym roku zapłacimy za obsługę długu przeszło o 70 mld zł” – powiedział.

Zdaniem Gowina, główną przyczyna inflacji jest gwałtowny wzrost cen energii. Jednocześnie ocenił, że po stronie rządu nie widać determinacji, aby tę sytuacje zmienić.

B. wicepremier uważa, że obecnie najlepszym rozwiązaniem, które pomogłoby obniżyć ceny energii są inwestycje w OZE. „Środki na rozbudowę OZE zawarte są w Krajowym Planie Odbudowy. Po stronie rządu brak determinacji, aby porozumieć się z Komisją Europejską i odblokować te środki” – powiedział szef Porozumienia.

Jak dodał, zaniechania rządu dotyczą również legislacji.

„Odchodząc w sierpniu ubiegłego roku z rządu zostawiłem gotową ustawę liberalizującą przepisy dotyczące energetyki wiatrowej. Przez blisko rok rząd nie procedował tej ustawy, mimo tego, że była ona gotowa. Potem, kiedy trafiła do Sejmu została umieszczone przez marszałek Elżbietę Witek w zamrażarce. Apelujemy i domagamy się, aby ta ustawa o charakterze rządowym, trafiła niezwłocznie pod obrady Sejmu. Dlatego że jest to jeden ze sposobów na obniżenie cen energii” – powiedział polityk.

Gowin pytany o ocenę dotychczasowych działań rządu dotyczących energii, w tym m.in. zamrożenia cen prądu i dopłat do np. węgla odparł, że te działania są zbieżne z tymi, jakie wprowadzają inne kraje UE.

„Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że działania te pociągają za sobą niebagatelne koszty, ale dopłaty na przykład dla małych i średnich przedsiębiorstw to warunek utrzymania ich konkurencyjności” – mówił.

W ocenie lidera Porozumienia, działania rządu dotyczące węgla są spóźnione. „Od 8 miesięcy wiadomo było, że nie będziemy sprowadzać rosyjskiego węgla. Niestety działania obliczone na sprowadzanie węgla z innych regionów świata były zbyt wolne. W efekcie tego węgla na składowiskach brakuje” – powiedział Gowin.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 29537,00 $ tona 1,07% 1 lut
 Cynk 3439,00 $ tona 0,91% 1 lut
 Aluminium 2610,00 $ tona 3,04% 1 lut
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.