Gowin o potencjale współpracy polsko-francuskiej: transformacja energetyczna i cyberbezpieczeństwo

ac

05.03.2021 13:30 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Gowin o potencjale współpracy polsko-francuskiej: transformacja energetyczna i cyberbezpieczeństwo

Partnerzy portalu

Gowin o potencjale współpracy polsko-francuskiej: transformacja energetyczna i cyberbezpieczeństwo - ZielonaGospodarka.pl
fot. Thomas Richter

Transformacja energetyczna, ale też przemysł cyfrowy, w tym zwłaszcza cyberbezpieczeństwo, i kosmiczny to sektory, w których współpraca polsko-francuska ma największy potencjał - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że o konkretach będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu w Paryżu.

W piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii spotkał się z przedstawicielami misji gospodarczej Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich (MEDEF) na czele z jej prezesem Geoffroy’em Roux de Bézieux’em. Rozmowy dotyczyły m.in. inwestycji francuskich przedsiębiorstw w Polsce.

- W przyszłym tygodniu już o konkretach będę rozmawiał z ministrem gospodarki, finansów i odbudowy Francji Bruno Le Maire’em - zapowiedział.

Odnosząc się do sektorów, w których współpraca ma największy potencjał powiedział: "Z całą pewnością dotyczy to transformacji energetycznej, ale także przemysłu cyfrowego, w tym zwłaszcza cyberbezpieczeństwa, również przemysłu kosmicznego, w którym Francja jest potęgą numer jeden w Europie".

Wicepremier Gowin zwrócił uwagę, że przemysł cyfrowy czy tzw. zielona energia to "obszar bardzo rozwojowy ze względu na priorytety polskiej gospodarki, także ze względu na działania, które podejmiemy w ramach KPO". Dodał, że doświadczenia francuskie i francuski potencjał biznesowy w zakresie cyfryzacji "mógłby być wykorzystany także do przyspieszania cyfryzacji administracji publicznej w Polsce".

Podczas piątkowej rozmowy z prezesem de Bézieux szef MRPiT zwracał też uwagę na trudności, na które napotykają polscy przedsiębiorcy we Francji, zwłaszcza jeżeli chodzi o tzw. pracowników delegowanych.

- Problemem są nie tyle przepisy, których polscy przedsiębiorcy przestrzegają, co nadmiernie restrykcyjna praktyka administracji francuskiej, stwarzające nieuzasadnione trudności w funkcjonowaniu polskich przedsiębiorstw na terenie Francji - zaznaczył Gowin. Dodał, że działa już specjalna polsko-francuska grupa robocza ds. usuwania barier na Jednolitym Rynku.

Jak mówił szef MRPiT, prezes Bézieux "angażował się w obronie uzasadnionych interesów polskich firm działających na terenie Francji".

Gowin zwrócił uwagę, że Francja od dawna jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski - zajmuje 4. miejsce, również jeśli chodzi o największych inwestorów.

Przyznał, że jest natomiast stosunkowo niewiele przykładów polskich inwestycji we Francji. "Pod tym względem będziemy tworzyli rozmaitego rodzaju zachęty, aby zwiększyć tę ekspansję eksportową na rynek francuski" - zapowiedział.

- Mimo pandemii wymiana handlowa między naszymi krajami w ubiegłym roku zanotowała stosunkowo niewielki spadek, a francuskie inwestycje w Polsce stale wzrastają - powiedział minister. Zwrócił uwagę, że rośnie też polski eksport do Francji.

Gowin zapowiedział, że podczas wizyty w Paryżu planowej na 11 marca br. będzie poruszał m.in. temat pracowników delegowanych. "Ale przede wszystkim będę chciał koncentrować się na Wspólnej Europejskiej Polityce Przemysłowej i na potrzebie zrównoważenia standardów klimatycznych z wymogami konkurencyjności europejskiej gospodarki" - powiedział.

- Wszyscy w Europie zdajemy sobie sprawę, że błędem było tworzenie zbyt długich łańcuchów dostaw, przenoszenie produkcji przemysłowej poza granice europejskie. Będę zachęcał mojego francuskiego partnera, do tego, aby w tych obszarach Polska i Francja stworzyły wspólny tandem na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki - wskazał Gowin.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.