Wynik wyszukiwania - "lampy" - Wiadomości

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Nie wyrzucaj! To się jeszcze przyda! Wywiad z założycielami marki Użyj.to

Branża budowlana ma ogromny wpływ na środowisko. Odpowiada za 30% globalnej emisji gazów. Jest też najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki, zużywa prawie 50% światowych zasobów stali. Jest to sektor, w którego cyrkularność i ekologiczność należy inwestować, bo będzie on miał ogromne przełożenie na globalne liczby. W wywiadzie z Karolem Łąckim i Aleksandrem de Rossetem, założycielami marki Użyj.to, porozmawialiśmy na temat ich działalności oraz branży budowlanej w kontekście środowiskowym.
05.03.2024

Poczta Polska efektywna energetycznie

Poczta Polska zakończyła montaż paneli fotowoltaicznych w sortowni Zabrzu. Kolejne instalacje PV montowane są już w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, Lublinie i Pruszczu Gdańskim, a do końca roku powstaną również we Wrocławiu i Komornikach.
22.01.2024

Jak postępować ze zużytym oświetleniem?

W 2020 roku sprzedano w UE około 1,5 miliarda źródeł światła, które po zużyciu będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania. Dla wielu przedsiębiorców i zarządzających powierzchniami biurowymi i komercyjnymi kwestia prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym jest wyzwaniem. Tymczasem za nieodpowiednie gospodarowanie zużytym oświetleniem grożą surowe kary finansowe, a nawet zakaz prowadzenia działalności. Jak prawidłowo postępować ze zużytym oświetleniem w firmach i instytucjach?
18.12.2023

Polskie miasta coraz bardziej smart. Inteligentne rozwiązania przekładają się na oszczędności i poprawiają bezpieczeństwo

Inteligentne rozwiązania z zakresu smart city pomagają samorządom znacznie obniżyć rachunki za prąd czy zmniejszyć straty wody w sieci wodociągowej nawet o 1/3. Poprawiają też komfort życia mieszkańców i poziom bezpieczeństwa, np. ograniczając liczbę wypadków na przejściach dla pieszych. – Inteligentne przejście samo rozpoznaje, już z odległości kilkunastu metrów, kiedy zbliża się do niego człowiek. W tym momencie czujniki zamontowane na lampach uruchamiają system świetlny, który odpowiednio doświetla przejście i pieszy staje si
15.05.2023

Inwestycja w duchu eco-thinking - najciekawsze rozwiązania

Troska o środowisko w budownictwie wykracza już poza fotowoltaikę i segregację odpadów, a wprowadzane rozwiązania nie ograniczają się wyłącznie do budynków mieszkalnych i biurowców. Branżą, w której wysoki poziom komfortu, elegancji i innowacyjność powinny iść w parze ze zrównoważonym rozwojem, jest hotelarstwo.
24.04.2023

Akcja sadzenia zieleni w parku Jalu Kurka, odzyskanym dla mieszkańców po kilkunastu latach

Róże pomarszczone, żylistki i derenie zasadzą krakowianie w sobotę w parku Jalu Kurka, który miasto pod koniec zeszłego roku odkupiło od zakonu salwatorianów i udostępniło dla mieszkańców. Wcześniej teren ten przez kilkanaście lat był niedostępny dla spacerowiczów.
15.04.2023

Na plażach pojawiają się młode foki szare. WWF Polska wskazuje, jak zachowywac się w razie spotkania

Na przełomie marca i kwietnia na plażach Bałtyku pojawiają się pierwsze tegoroczne szczeniaki foki szarej, najliczniejszego gatunku zwierzęcia z rodziny fokowatych w Bałtyku. To Jest to normalne zjawisko, ale niekiedy ich obecność wiąże się również z zagrożeniami. Wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF Polska wskazują na to, co zrobić, kiedy spacerowicze natkną się na fokę odpoczywającą na piasku.
23.03.2023

Minister Anna Moskwa ogłosiła nabory na działania środowiskowe dla mazowieckich samorządów

Podczas spotkania z samorządowcami w Przysusze 13 marca 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła rozpoczęcie naboru wniosków na usuwanie azbestu oraz modernizację oświetlenia i wymianę źródeł ciepła dla samorządów w województwie mazowieckim. Na ulicach wielu mazowieckich miejscowości pojawiają się nowe lampy i nowoczesne systemy sterowania oświetleniem. Lepsze oświetlenie przynosi znaczące oszczędności oraz zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.
14.03.2023

Pasłęk we współpracy z Energą modernizuje oświetlenie uliczne

Gmina Pasłęk we współpracy z Energą Oświetleniem modernizuje lampy uliczne. Po wymianie przestarzałych lamp sodowych na oprawy ledowe zużycie energii elektrycznej zmniejszy się o połowę - podała w piątek Grupa Kapitałowa Orlen, do której należy Energa.
30.12.2022

Tauron zainstaluje 23 tysiące LED-ów

Do trzynastu gmin na południu Polski trafi nowe oświetlenie. W sumie TAURON wymieni 23 tysiące starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie typu LED. Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie, samorządy zaoszczędzą w skali roku prawie 8 tys. MWh energii elektrycznej, a do atmosfery w tym samym czasie nie trafi 5,5 tys. ton CO2.
12.12.2022

W Lidzbarku Warmińskim w 2023 r. ma ruszyć Ciepłownia Przyszłości

Ciepłownia Przyszłości, w 90 proc. oparta na pompach ciepła i fotowoltaice, ma zostać uruchomiona jesienią 2023 r. w Lidzbarku Warmińskim. Inwestycja ma dostarczać ciepło do 3,5 tys. osób. Prezes URE Rafał Gawin uważa, że takie ciepłownie będą mogły powstać też w innych miastach.
25.11.2022

RPO interweniuje w Bojanowie w sprawie lamp ulicznych. Burmistrz: szukamy oszczędności

Zastępca rzecznika praw obywatelskich poprosił burmistrza Bojanowa o wyjaśnienia w związku ze skargą mieszkanki gminy w sprawie szybciej wyłączanych lamp ulicznych. Burmistrz Maciej Dubiel powiedział PAP, że gmina szuka oszczędności. Zapowiedział też, że niebawem oświetlenie ulic będzie skromniejsze.
18.11.2022

Mierzeja Wiślana w blasku energooszczędnego oświetlenia

132 lampy Industry IP 66 LED od Lena Lighting, ze specjalnie zaprojektowanymi uchwytami, zamontowano na mostach biegnących nad przekopem Mierzei Wiślanej. Oprawy o mocy 22 W zapewniają wysoką efektywność świetlną. Są wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci oraz pyłów.
21.10.2022

Solaris na Transexpo 2022 prezentuje najnowsze rozwiązania bateryjne

Podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, odbywających się w dniach 12-14 października 2022 w Kielcach, firma Solaris Bus & Coach prezentuje dwa pojazdy elektryczne. Jednym z nich jest flagowy model elektryczny producenta – Urbino 12 electric, drugim przegubowe Urbino 18,75 electric wyposażone w baterie nowej generacji o bardzo dużych pojemnościach.
12.10.2022

Samorządy szukają sposobów na oszczędzenie energii

W związku z wysokim wzrostem cen energii gminy w całej Polsce szukają oszczędności. Skawińscy urzędnicy wykręcili dwie trzecie żarówek, zimniejsza woda poleci z niektórych kranów we Wrocławiu, w Sosnowcu wyłączą fontannę, a w Tychach oświetlenie uliczne będzie uzależnione od natężenia ruchu i pogody.
08.10.2022

Tychy przetestują system automatyzacji oświetlenia ulic

120-tysięczne Tychy w najbliższych miesiącach pilotażowo wdrożą system automatyzacji oświetlenia. Dzięki przygaszaniu lub zwiększaniu mocy lamp w zależności od natężenia ruchu, miasto ma zaoszczędzić ok. 20-30 proc. kosztów.
03.10.2022

GDDKiA: infrastruktura na A2 będzie zasilana energią odnawialną

Kończą się przygotowania dokumentacji przetargowej na poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowy pas ruchu - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do zasilania infrastruktury na tym odcinku A2 ma być wykorzystana energia odnawialna.
30.09.2022

Zamknięcie basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic, wyłączanie iluminacji – sposobami gmin na zmniejszenie zużycia energii

Czasowe zamknięcia basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic i wyłączanie iluminacji budynków – to pomysły włodarzy gmin z woj. świętokrzyskiego na ograniczenia zużycia energii. Ceny poszybowały w górę, ograniczenia są nieuniknione - podkreślają samorządowcy.
23.09.2022

#IGNACYteam - projekt edukacyjny PKN Orlen

W trasę po Polsce wyrusza #IGNACYteam, który odwiedzi 31 miejscowości. To projekt PKN Orlen dla dzieci i młodzieży, którego celem jest pokazanie zmian cywilizacyjnych od czasu wynalezienia lampy naftowej do epoki odnawialnych źródeł energii oraz zachęcanie do działań ekologicznych.
20.09.2022

Holandia. Wysokie ceny gazu skłaniają wielu Holendrów do ogrzewania domów lampami naftowymi

Ze względu na wysokie ceny gazu, coraz więcej Holendrów zamierza ogrzewać mieszkania przy pomocy turystycznych lamp naftowych, które służą nie tylko do oświetlenia, ale i ogrzania pomieszczenia, informuje portal NU. „Znacznie wzrósł popyt zarówno na lampy jaki i samą naftę” – twierdzi rzecznik Obelink, sieci sklepów sprzedających akcesoria kempingowe.
14.09.2022

Samorządy boleśnie odczuwają wzrost cen energii. Rośnie zainteresowanie inwestycjami w modernizację oświetlenia i budynków

W samorządach koszty energii elektrycznej odpowiadają za ok. 60 proc. ogólnych kosztów. Kilkusetprocentowe wzrosty cen mocno uderzają więc w budżety gmin. Aby nie przerzucać w całości tych kosztów na mieszkańców i podwyżki różnego rodzaju usług, coraz więcej samorządów szuka oszczędności. Część decyduje się na gaszenie oświetlenia ulicznego nocami, inne inwestują w jego modernizację. Wymiana lamp na LED-owe i zintegrowanie ich z inteligentnymi systemami zarządzania mogą przynieść ok. 30–40 proc. oszczędności. Coraz więcej jest ta
30.08.2022

Analiza PKEE: jak oszczędzić prawie 300 zł na rachunkach za prąd podczas pracy zdalnej?

Ilość prądu pobieranego przez telewizor, laptop czy źródła światła stała się szczególnie ważna wobec zmian na rynku energii. Przed wyborem nowych urządzeń warto zastanowić się nad naszymi potrzebami i nawykami, by podejmowane decyzje przełożyły się na konkretne oszczędności w domowym budżecie. Pomogą w tym dane z analizy przygotowanej dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.
18.08.2022

TAURON instaluje nowoczesne oświetlenie w kolejnych miastach

TAURON modernizuje oświetlenie drogowe w jurajskich gminach Olsztyn i Ogrodzieniec. Stopniowo przestarzałe oprawy lamp sodowych zostają zastępowane nowoczesnymi ledami. Koszt oświetlenia to aż 60% wszystkich wydatków ponoszonych przez samorządy z tytułu zużycia energii elektrycznej. Dlatego samorządowcy coraz częściej decydują się na modernizację sieci oświetleniowych, zastępując energochłonne oprawy sodowe efektywnymi ledami.
05.05.2022

Gazowe światło – wczoraj i dziś

Gaz to nie tylko źródło ciepła i energii potrzebnej do ogrzania domu, czy napędzania silników. Od początku XIX służy on także do oświetlania ulic wielu europejskich i amerykańskich miast. Choć czas i moda biegną nieubłaganie, nadal w wielu miejscach świata, także w Polsce, możemy spotkać gazowe latarnie. To nie tylko piękne i użyteczne rozwiązanie, ale także nie lada atrakcja turystyczna. Warto więc poznać miejsca, w których czas nieco się zatrzymał i dzięki gazowym latarniom doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery minionych lat.
31.01.2022

Co dziesiąta latarnia Taurona na południu Polski jest ledowa

Co dziesiąty spośród około miliona punktów oświetlenia ulicznego obsługiwanych przez Grupę Tauron w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim ma oprawę typu LED - poinformował w czwartek Tauron, który tylko w ub. roku wymienił 19,5 tys. ulicznych lamp sodowych na ledowe.
14.01.2022

Tauron zmodernizował prawie 20 tys. latarni; zaoszczędzi to do 70 proc. energii

Nawet 70 proc. oszczędności energii przynosi wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. W 2021 roku Tauron zmodernizował niemal 20 tys. punktów świetlnych – podała spółka w czwartek w komunikacie.
13.01.2022

Mława testuje energooszczędne latarnie hybrydowe - wkrótce pojawią się kolejne

Mława testuje latarnie hybrydowe - wyposażone w panele fotowoltaiczne i siłownie wiatrowe, a także akumulator kumulujący energię i uwalniający ją po zmroku. Lampy tego typu działają już na dwóch ulicach, a wkrótce pojawią się na dwóch kolejnych.
06.01.2022

Grupy finansowa Erste pożyczy Tauronowi 500 mln zł na "zielone" projekty

Tauron pozyskał od grupy finansowej Erste 500 mln zł kredytu na "zielone" inwestycje służące zmianie miksu wytwórczego Grupy, a także projekty z obszaru dystrybucji zwiększające efektywność energetyczną czy wspierające czysty transport - poinformowała spółka w środę.
16.12.2021

Słoneczne huby

Wychodzisz na wieczorny spacer do parku leśnego, odetchnąć po całym dniu pracy. Już z daleka widzisz jasność wydobywającą las z mroku. Okazuje się, że to huby świecą na drzewach. Spokojnie, to nie halucynacje wywołane przemęczeniem. To organiczne lampy od Mozi zainstalowane w ramach rewitalizacji Oksywia.
23.10.2021

Cronimet PL wspiera neutralności pod względem redukcji emisji CO2

Na przełomie ostatnich paru lat zrealizowano kilka inwestycji wpływających na ograniczenie CO2 do atmosfery.
08.10.2021

Lampy LED prosto z Gdyni podbijają świat

Portman Lights – firma z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia nie zwalnia tempa. Trudny, pandemiczny czas wykorzystała na rozwój i podbija świat nowymi lampami scenicznymi, które powstają w naszym mieście. Mantis, bo tak nazywa się najnowszy produkt gdyńskiej firmy, już jest sprzedażowym hitem. Lampy mają nowy wzór i są jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie niż poprzednie produkty.
01.09.2021

Orlen Charge - ładowarki do e-aut na słupach oświetleniowych w ramach

Budowana przez PKN Orlen, w ramach Orlen Charge, sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych powiększy się o innowacyjne ładowarki na słupach oświetleniowych instalowane przez spółkę Energa Oświetlenie – poinformowała w czwartek Energa, należąca do Grupy Orlen.
20.08.2021

Thermo Fisher Scientific dąży do zerowej emisji netto do 2050 r.

Wcześniej firma postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 roku.
01.08.2021

Rozwiązania Taurona mają ograniczyć zużycie energii w parkach miejskich

Tauron Nowe Technologie zainstalował w parkach miejskich w Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie (woj. opolskie) innowacyjne oświetlenie. Jak poinformowało w piątek biuro prasowe spółki, dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe jest zaoszczędzenie do 90 proc. energii.
28.05.2021

Amsterdamskie lotnisko Schiphol zamierza produkować panele z trawy

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie, największe w Holandii i jedno z największych w Europie, ogłosiło na stronie internetowej, że wspólnie z firmą ECOR zamierza wykorzystać trawę, która znajduje się między sześcioma pasami startowymi. Będzie z niej produkować panele sufitowe, a nawet meble i lampy.
14.05.2021

Największy system oświetlenia LED wspomaga uprawę pomidora malinowego w Polsce

Zalety płynące z oszczędnego oświetlenia LED-owego dostrzegają także producenci pomidorów malinowych. Jeden ze światowych liderów na rynku oświetlenia dostarczył system LED do kolejnej szklarni w Polsce, w której uprawiany jest pomidor malinowy. Jest to pierwszy, wielkopowierzchniowy projekt o tak dużej mocy oświetleniowej w Polsce i w regionie Europy Środkowej.
21.04.2021

W Nowym Sączu będzie energooszczędne, ledowe uliczne oświetlenie

Władze Nowego Sącza podpisały umowę z firmą, która wymieni stare sodowe lampy uliczne na nowoczesne oświetlenie LED. W pierwszym etapie zastąpionych będzie ponad 2,3 tys. źródeł światła na 38 ulicach. Docelowo wymienione zostaną wszystkie lampy w mieście.
29.03.2021

Jaśniej i bezpieczniej dla podróżnych na peronach. Setki nowych energooszczędnych lamp LED

Dla podróżnych jasne światło LED zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfort. Korzyści z „nowego" światła na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach to mniejsze zużycie energii elektrycznej, ograniczenie emisji CO2 , dłuższa praca.
18.03.2021

Rolnictwo w kontenerze

Kontener morski wykorzystali do całorocznej uprawy warzyw i ziół naukowcy z Uniwersytetu Rolniczegow Krakowie razem z partnerami przemysłowymi. O wielkości plonu decyduje światło lamp LED; wody potrzeba tam znacznie mniej, niż w tradycyjnym systemie szklarniowym lub gruntowym.
08.03.2021

Pomorskie: Energa Oświetlenie zmodernizuje lampy uliczne w Tczewie

Energa Oświetlenie zmodernizuje oświetlenie uliczne w Tczewie (Pomorskie). Spółka zależna Energi z Grupy Orlen wymieni ponad 1650 sztuk, działających w mieście, opraw sodowych na nowoczesne oprawy LED.
02.03.2021

CNN: Norwegia, Kanada i Wielka Brytania nie są obrońcami klimatu

Wielka Brytania i Kanada zamierzają zredukować emisje CO2 do zera do 2050 roku, zaś Norwegia ma to osiągnąć do 2030 roku. Portal CNN twierdzi jednak, że kraje te przyczyniają się w znacznym stopniu do emisji gazów cieplarnianych na świecie oraz nie podejmują kroków, by faktycznie z tym skończyć.
17.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.