GDDKiA: infrastruktura na A2 będzie zasilana energią odnawialną

zk

30.09.2022 13:58 Źródło: PAP
Strona główna Transport, Elektromobilność GDDKiA: infrastruktura na A2 będzie zasilana energią odnawialną

Partnerzy portalu

GDDKiA: infrastruktura na A2 będzie zasilana energią odnawialną - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Kończą się przygotowania dokumentacji przetargowej na poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowy pas ruchu - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do zasilania infrastruktury na tym odcinku A2 ma być wykorzystana energia odnawialna.

"Jesteśmy na ostatniej prostej z przygotowaniami dokumentacji przetargowej na poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowy pas ruchu. Jednym z ważnych elementów tej dokumentacji jest opis naszych oczekiwań związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej do zasilania infrastruktury na tym odcinku autostrady" - napisano w przesłanym w piątek komunikacie GDDKiA.

Zarządca dróg krajowych i autostrad informuje, że w przetargu na opracowanie dokumentacji związanej z poszerzeniem A2 znajdzie się zapis o zastosowaniu odnawialnych źródeł energii (OZE). Zadaniem projektantów będzie opracowanie minimum dwóch wariantów instalacji do pozyskiwania energii odnawialnej, z wykorzystaniem magazynów energii. Przedstawią również szczegółową analizę ekonomiczną, pozwalającą na optymalny wybór instalacji zarówno pod względem rodzajowym, materiałowym, jak i lokalizacyjnym. Analiza będzie musiała uwzględniać koszty realizacji zadania, późniejszą eksploatację instalacji oraz jej utrzymanie.

GDDKiA spodziewa się rozwiązań, które zapewnią jak największe pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną z odnawialnych źródeł; w dokumentacji projektowej muszą zostać ujęte optymalne miejsca posadowienia instalacji OZE oraz dokładnie określony ich układ.

Wspomniana dokumentacja projektowa obejmie również modernizację lub budowę nowego oświetlenia drogowego, wykorzystującego jako źródło światła lampy LED. Zastąpią one dotychczas stosowane oświetlenie sodowe i pojawią się na obszarze węzłów Łódź Północ, Łowicz, Skierniewice, Wiskitki, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, a także na MOP-ach i obwodach utrzymania autostrady.

"W nowym oświetleniu wymagamy zastosowania rozwiązań technicznych umożliwiających efektywne sterowanie oświetleniem drogowym, np. przy zmniejszonym natężeniu ruchu pojazdów i zmianie jasności otoczenia" - podkreśla zarządca A2 w komunikacie.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, poszerzenie 89 km autostrady A2 pomiędzy węzłami Łódź Północ i Konotopa o dodatkowy pas ruchu ma poprawić przepustowość i bezpieczeństwo użytkowników drogi, ale też doprowadzić do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i pozyskiwania jej w dużej mierze z odnawialnych źródeł energii. Rozwiązania zastosowane na tym odcinku autostrady będą wprowadzane przy budowie lub rozbudowie innych odcinków dróg zarządzanych przez GDDKiA.

Tagi:
GDDKiA, a2, oze

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.