POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Analiza PKEE: jak oszczędzić prawie 300 zł na rachunkach za prąd podczas pracy zdalnej?

zk

18.08.2022 14:04 Źródło: PKEE
Strona główna Energetyka, OZE Analiza PKEE: jak oszczędzić prawie 300 zł na rachunkach za prąd podczas pracy zdalnej?

Partnerzy portalu

Analiza PKEE: jak oszczędzić prawie 300 zł na rachunkach za prąd podczas pracy zdalnej? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Ilość prądu pobieranego przez telewizor, laptop czy źródła światła stała się szczególnie ważna wobec zmian na rynku energii. Przed wyborem nowych urządzeń warto zastanowić się nad naszymi potrzebami i nawykami, by podejmowane decyzje przełożyły się na konkretne oszczędności w domowym budżecie. Pomogą w tym dane z analizy przygotowanej dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.

Istnieje wiele sprzętów elektrycznych, które jednostkowo mogą pobierać niewiele prądu, ale korzystamy z nich regularnie oraz długo. Należą do nich między innymi żarówki, które pobierają prąd przez wiele godzin w ciągu doby. Choć jedna żarówka pobiera stosunkowo mało prądu, to w wielu domach oświetlenie odpowiada za znaczną część rachunku. Dlatego jednym z najłatwiejszych sposobów na obniżenie opłat za energię elektryczną jest wymiana używanych żarówek na oświetlenie LED.

Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., wymieniając lampy halogenowe na nowoczesne źródła światła typu LED możemy zaoszczędzić ponad 220 zł rocznie. Warto również pamiętać o kilku prostych zasadach, które w znaczy sposób wpływają na wysokość rachunków i nasz komfort:
- Włączenie światła to decyzja zakupowa jak każda inna. Zamiast produktu decydujesz się na zakup energii elektrycznej. Nasze roztargnienie i brak uwagi sprawiają, że często zostawiamy włączone światło nawet w kilku pomieszczeniach, które w danej chwili są nieużywane. Powoduje to zdecydowany wzrost poboru energii, co przekłada się na rachunek, który dostajemy pod koniec miesiąca. Warto o tym pamiętać szczególnie latem, kiedy do późnych godzin wieczornych możemy korzystać ze światła dziennego.
- Jeśli czytasz książkę lub pracujesz przy biurku, zapal małą lampkę, która da światło punktowe, zamiast używać dużej lampy oświetlającej całe pomieszczenie.
- Jeśli szukasz źródła światła podobnego do żarowego, wybierz takie o temperaturze barwowej 2700-3000 K. Jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalne białe światło, podobne do światła dziennego, wybierz źródło światła o wartości 3500-4000 K.Jak mądrze korzystać z laptopa?

Coraz częściej pracujemy zdalnie, przez co wzrosły nam rachunki za energię elektryczną. Najbardziej „prądożerne” w laptopie jest uruchomienie systemu operacyjnego, ale na zużycie prądu wpływ mają również nasze nawyki. Żeby zauważyć zmianę na plus – wystarczy proste odłączenie laptopa od zasilacza, kiedy jest on w pełni naładowany. Porównując pobór prądu przez 200 dni w roku laptopa podłączonego non stop do sieci przez 8 godzin z laptopem ładowanym w ciągu dnia przez 4 godzinny, jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 28 zł.

Aby jeszcze więcej zaoszczędzić wystarczy, że:
- Odchodząc od komputera, wprowadź go w stan wstrzymania, bądź hibernacji. Nie musisz za każdym razem robić tego manualnie, możesz ustawić automatyczną opcję oszczędzania energii w odpowiedniej zakładce w systemie operacyjnym. Pamiętaj także, że zamiast utrzymywać laptop w permanentnym stanie uśpienia, co jest niekorzystne dla jego żywotności, warto sprzęt wyłączać.
- Zmniejszenie jasności ekranu minimalizuje pobór prądu oraz przedłuża czas pracy na baterii o 15-30 minut względem maksymalnego rozjaśnienia.

Telewizor a jego wpływ na rachunki

Telewizor dla wielu Polaków jest domowym centrum rozrywki. Oglądając mecz czy kolejny sezon swojego ulubionego serialu nie zastanawiamy się nad tym, jak sposób korzystania z tego urządzenia przekłada się na realne zużycie prądu, a co za tym idzie – wysokość rachunków za energię elektryczną. Ile więc kosztuje nas oglądanie telewizji? Zależy to nie tylko od konkretnego modelu telewizora, ale również od wielkości ekranu. Więcej energii pobierają telewizory o dużych przekątnych. Warto więc dobrze wybrać jego rozmiar. Różnica pomiędzy 32 a 50 calami przy codziennym używaniu telewizora przez 4 godziny, to ponad 29 zł rocznie. Dlatego przy wyborze telewizora warto wziąć pod uwagę odległość, z jakiej domownicy będą go oglądać. Zalecana odległość wynosi od 2,5 do 3,5 x rozmiar telewizora. Zatem dla telewizora 50-calowego zaleca się odległość 3,2 - 4,40 m. Optymalne wrażenia podczas oglądania uzyskasz, gdy ekran będzie zajmował około 40% pola widzenia.

Ponadto warto pamiętać, że:
- W trybie HDR telewizor jest w stanie uzyskać głębsze, bardziej żywe kolory, a obraz wydaje się bardziej naturalny. Zużycie energii jest jednak wyższe w trybie HDR, niż w trybie SDR.
- Zalecana wysokość ustawienia telewizora to poziom oczu, aby siedząc nie nadwyrężać szyi, ani oczu patrząc pod kątem w górę lub w dół.

Więcej informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania energii można znaleźć na www.LiczySieEnergia.pl – stronie kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której głównym celem jest zbudowanie świadomości społeczeństwa na temat czynników kształtujących ceny energii oraz możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.