Lampy LED prosto z Gdyni podbijają świat

zk

01.09.2021 09:34 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Klimat, Edukacja Lampy LED prosto z Gdyni podbijają świat

Partnerzy portalu

Lampy LED prosto z Gdyni podbijają świat  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gdynia.pl

Portman Lights – firma z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia nie zwalnia tempa. Trudny, pandemiczny czas wykorzystała na rozwój i podbija świat nowymi lampami scenicznymi, które powstają w naszym mieście. Mantis, bo tak nazywa się najnowszy produkt gdyńskiej firmy, już jest sprzedażowym hitem. Lampy mają nowy wzór i są jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie niż poprzednie produkty.

Lampy zaprojektowane przez Portman Lights, czyli firmę z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, pokochał cały sceniczny świat. Oświetlały scenę m.in. podczas tegorocznej gali rozdania nagród Grammy. Towarzyszyły też wielu międzynarodowym artystom podczas koncertów. W ich blasku występowały gwiazdy, takie jak: Sting, Cher, Ed Sheeran, Miley Cyrus czy Prodigy. Gdyńskie oświetlenie pojawiło się też na wielu festiwalach, np. Roskilde czy Glastonbury. Skorzystano z niego również podczas finałów konkursu Eurowizji.

Jednak właściciele Portman Lights dopiero się rozkręcają. Trudny rok, kiedy branża eventowa stanęła, wykorzystali na zmiany i rozwój. Stworzyli nowy produkt – lampy Mantis. Po miesiącu od premiery oświetlają one już sceny i studia telewizyjne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, krajach Beneluksu, Francji, Niemczech i oczywiście w Polsce. Co ważne, najnowszy hit gdyńskiej firmy powstaje w całości w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. To w Gdyni lampy są projektowane, prototypowane i montowane.

    – W czasie, kiedy branża eventowa stanęła, my działaliśmy. Postawiliśmy na rozwój. Na początku tego roku zaczęliśmy uruchamiać montownię na miejscu, tutaj w Gdyni. Dzięki dobrej współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym to się udało. Dostaliśmy nową powierzchnię, weszliśmy tam w maju, dostosowaliśmy ją do swoich potrzeb i od tego momentu ruszyliśmy z produkcją nowych lamp – mówi Dominik Zimakowski, dyrektor zarządzający Portman Lights.

Wcześniej produkcja była zlecana tylko na zewnątrz. Teraz lampy Mantis oraz część innych produktów firma wytwarza u siebie, na własnej linii montażowej. Dzięki temu może sprawniej realizować swoje zadania i co najważniejsze kontrolować jakość na każdym etapie produkcji. Wciąż jednak zamierza współpracować z zewnętrznymi kontrahentami. Jak mówią właściciele, zamówień jest sporo, więc nie obędzie się bez zlecania produkcji również na zewnątrz.

    – Gdyńscy przedsiębiorcy już nieraz udowadniali, że mają kreatywne pomysły i świetnie reagują na aktualne potrzeby rynku. To niezwykle cenne i ważne, że firmy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia wykorzystują swój potencjał, wiedzę, infrastrukturę oraz umiejętności i starają się odpowiedzieć na pojawiające się wyzwania – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Mantis – gwarancja wysokiej jakości

Lampy Mantis to zupełnie nowa jakość, która już została dostrzeżona. Nowy produkt zadebiutował w czerwcu podczas pierwszego wydarzenia z cyklu Olivia Stars, którego głównym punktem był koncert Krzysztofa Zalewskiego. Po oficjalnej premierze zaczęła się lawina zamówień i lampy ruszyły świat.

Czym wyróżniają się lampy Mantis?

– Najnowsza lampa to mocny skok technologiczny i zupełnie nowy wzór. Produkt jest w całości oparty o mocne źródła LED z pełną emulacją charakterystyki klasycznych źródeł wolframowych. Kiedy je ściemniamy robią się cieplejsze, a kiedy rozjaśniamy – zimniejsze. Kiedy świecimy lampą, trudno rozpoznać czy mamy do czynienia z LED-em czy z halogenem – tłumaczy Zimakowski.

Portman Lights

Firma Portman Lights powstała w Gdyni w 2016 roku i jest już widoczną marką w branży dekoracyjnego oświetlenia scenicznego. Obecnie ma 31 dystrybutorów w 45 krajach świata oraz ogromne portfolio spektakularnych koncertów i programów telewizyjnych, w których korzystano z jej oświetlenia.

Za sukcesem polskiej marki stoją: Łukasz Sztejna, light designer i szef techniki oraz Dominik Zimakowski, odpowiedzialny za stronę biznesową przedsięwzięcia.

Firma co roku odwiedza m.in. targi w Las Vegas, Londynie, Paryżu, Amsterdamie czy Frankfurcie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25625,00 $ tona 0,39% 19 wrz
 Cynk 2476,00 $ tona -0,64% 19 wrz
 Aluminium 2174,00 $ tona 0,46% 19 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.