Inwestycja w duchu eco-thinking - najciekawsze rozwiązania

24.04.2023 11:27 Źródło: Newseria
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura Inwestycja w duchu eco-thinking - najciekawsze rozwiązania

Partnerzy portalu

Inwestycja w duchu eco-thinking - najciekawsze rozwiązania - ZielonaGospodarka.pl

Troska o środowisko w budownictwie wykracza już poza fotowoltaikę i segregację odpadów, a wprowadzane rozwiązania nie ograniczają się wyłącznie do budynków mieszkalnych i biurowców. Branżą, w której wysoki poziom komfortu, elegancji i innowacyjność powinny iść w parze ze zrównoważonym rozwojem, jest hotelarstwo.

Dyrektywy Unii Europejskiej, mówiące o tym, że do 2050 roku wszystkie budynki powinny być bezemisyjne, a także wzrost świadomości ekologicznej, zarówno inwestorów, jak i całego społeczeństwa sprawiają, że coraz więcej inwestycji powstaje w zgodzie z naturą. Zielone budynki to nie tylko wykorzystywane materiały czy zastosowane rozwiązania, ale również komfort użytkowników.

Na czym polega budownictwo ekologiczne?

Budownictwo ekologiczne to szereg rozwiązań z zakresu inwestycji budowlanych, na które składają się: ekologia (oddziaływanie na środowisko), ekonomia (oszczędność w zużyciu mediów), a także aspekt społeczny (zapewnienie komfortu użytkownikom). Istotny jest nie tylko efekt końcowy procesu budowlanego, lecz także wykorzystane materiały i ich pozyskanie.

Jak podaje raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, przemysł budowlany jest odpowiedzialny za około 38 proc. wszystkich światowych emisji dwutlenku węgla. Ponadto w regionie, w którym działa Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) budynki są odpowiedzialne za ponad 43 proc. emisji gazów cieplarnianych[1]. Wskazane liczby pokazują skalę zanieczyszczeń, którą można złagodzić poprzez dekarbonizację budynków i budownictwo ekologiczne.

Promocją ekobudownictwa zajmują się w głównej mierze dwa systemy certyfikacji zielonych inwestycji – BREEAM i LEED. Ich uzyskanie pozwala inwestorowi nazywać swoje budynki zrównoważonymi, czyli takimi, które mają jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko w całym cyklu życia. Raport PLGBC z roku 2022 wskazuje, że powierzchnia certyfikowanych obiektów w Polsce wynosiła 28,6 mln mkw., co daje aż 24 proc. wzrostu w ciągu roku. Liderem w budownictwie ekologicznym są biurowce – stanowią one 47,5 proc. wszystkich certyfikowanych budynków. Następna na liście plasuje się branża nieruchomości logistycznych, osiągając 29 proc. Nieruchomości handlowe stanowią 13 proc. certyfikowanych obiektów, obiekty mieszkalne to zaledwie 9 proc., natomiast hotele – tylko 1,5 proc [2].

Proekologiczne rozwiązania w budownictwie

Chcąc obniżyć koszty użytkowania budynku, coraz więcej deweloperów i inwestorów prywatnych decyduje się na rozwiązania ekologiczne już na etapie planowania budowy. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są panele fotowoltaiczne, które skutecznie obniżają rachunki za prąd, a pozyskana energia jest czysta, wydajna i tania. W celu ogrzania budynków stosuje się także gruntowe pompy ciepła, które nie emitują szkodliwych dla środowiska spalin. Kolejnym rozwiązaniem jest energooszczędne oświetlenie. Lampy LED stają się standardem w budynkach wszelkiego typu, ponieważ pobierają mniej prądu i rzadziej trzeba je wymieniać. W budownictwie ekologicznym ważne jest również naturalne doświetlenie budynków, poprzez ich odpowiednie umiejscowienie względem stron świata i zastosowanie dużych przeszkleń.

Coraz popularniejsze staje się zbieranie i magazynowanie wody deszczowej, która wykorzystywana jest do nawadniania terenów zielonych. Wśród systemów zmniejszających zużycie wody i prądu stosowane są m.in. energooszczędne elementy wyposażenia, systemy sterowania światłem, perlatory czy ekologiczne spłuczki.

Innymi rozwiązaniami stosowanymi przez inwestorów są ładowarki do samochodów elektrycznych, a także przemyślane gospodarowanie odpadami. Coraz częściej na terenie inwestycji pojawia się bujna roślinność, domki dla ptaków i owadów czy rośliny na ścianach i dachach budynków oraz ekologiczne, naturalne nawierzchnie przepuszczające wodę opadową.

- Troska o środowisko będzie miała ogromny wpływ na funkcjonowanie branży budowlanej w kolejnych latach. Dbanie o ekologię stanie się nie tyle trendem, ile standardem – komentuje Adam Michańków, współtwórca konceptu Zakolovers, realizującego ekoinwestycję Cyrhla Villas. - Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ekologicznym, utrzymanie części wspólnych w budynkach jest tańsze o ok. 10 proc. Najbardziej spadają koszty oświetlenia – nawet o 70–80 proc., dzięki energooszczędnej technologii LED oraz instalowanym sensorom ruchu i zmierzchu. Tańsze utrzymanie budynków jest możliwe także za sprawą odpowiedniej izolacji termicznej oraz fotowoltaice i gruntowym pompom ciepła. Choć początkowy koszt jest wysoki, to ma on szansę zwrócić się po kilkunastu latach – dodaje Michańków.

Ekologia wkroczyła do resortów i hoteli

Rozwiązania ekologiczne są coraz popularniejsze w branży hotelowej, a eksperci przewidują, że przejście na "zieloną stronę mocy" będzie wyraźnym trendem w 2023 roku[3]. Obecnie hotele posiadające certyfikację stanowią zaledwie 1,5 proc.[4], więc jest to dla obiektów okazja do wyróżnienia się i dostosowania do oczekiwań konsumentów nastawionych na ekologię.

Do najpopularniejszych, zrównoważonych rozwiązań branży noclegowej należy segregacja odpadów, montaż paneli fotowoltaicznych, czy systemów oszczędzania energii oraz wody w pokojach. Standardem staje się zasada niewymieniania ręczników, jeśli gość odwiesił je na wieszak, a także zmiana pościeli co trzeci dzień pobytu lub na życzenie gościa, co ma wpływ na optymalizację zużycia wody i środków czystości.

Przykładem inwestorów wdrażających politykę zrównoważonego rozwoju jest koncept Zakolovers budujący w najwyżej położonej części Zakopanego osadę Cyrhla Villas.

– W inwestycji zostają zastosowane rozwiązania ekologiczne, jak m.in. stacje ładowania elektrycznych pojazdów, magazyny wody opadowej, systemy zmniejszające zużycie wody i prądu, fotowoltaika czy gruntowe pompy ciepła. Ponadto zadbamy o ograniczenie ilości odpadów i nadawanie drugiego życia produktom, będziemy też stosować neutralne środki czystości, a apartamenty zostaną wyposażone w ekologiczne i antyalergiczne kosmetyki – tłumaczy Adam Michańków. – Z pełnym poszanowaniem dla górskiego środowiska tworzymy resort, w którym zachowane będzie jak najwięcej naturalnego piękna lokalnej przyrody. Projektujemy wiaty grillowe jako przedłużenie naszych łąk, stawiamy na ekologiczne, naturalne nawierzchnie przepuszczające wodę opadową oraz ściągamy rośliny z całego Podhala, by goście mogli poznać drzewa, krzewy i byliny typowe dla tatrzańskiego ekosystemu. Ważne są dla nas również zwierzęta – planujemy ustawienie paśników, domków dla jeży i karmników dla ptaków – dodaje Michańków.

Nowoczesne hotele i resorty to coś więcej niż luksusowe budynki. To także zastosowane rozwiązania ekologiczne i troska o otaczający je ekosystem. Aby w przyszłości pojawiało się więcej takich miejsc, niezbędna jest odpowiedzialna i świadoma postawa inwestorów oraz zaangażowanie w kulturę regionu.

[1] https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2021/06/Mapa-drogowa-dekarbonizacji-2050.pdf

[2] https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/Zrownowazone-certyfikowane-budynki-2022.pdf

[3] Tamże.

[4] https://blog.pressreader.com/hotels/hotel-trends-2023] [3: plgbc.org.pl]


Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.