Największy system oświetlenia LED wspomaga uprawę pomidora malinowego w Polsce

Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Największy system oświetlenia LED wspomaga uprawę pomidora malinowego w Polsce
Największy system oświetlenia LED wspomaga uprawę pomidora malinowego w Polsce  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. signify.com

Patrycja Rapacka

21.04.2021 Źródło: Własne

Zalety płynące z oszczędnego oświetlenia LED-owego dostrzegają także producenci pomidorów malinowych. Jeden ze światowych liderów na rynku oświetlenia dostarczył system LED do kolejnej szklarni w Polsce, w której uprawiany jest pomidor malinowy. Jest to pierwszy, wielkopowierzchniowy projekt o tak dużej mocy oświetleniowej w Polsce i w regionie Europy Środkowej.

Instalacja LED produkcji Signify została zamontowana w 2-hektarowym kompleksie szklarniowym, który jest już doświetlany systemem LED na poziomie do 250 umol/s/m2. Właścicielem szklarni jest Gospodarstwo Ogrodnicze VegaPol Piotr Kociszewski. W efekcie uprawa pomidora będzie możliwa do realizacji w ciągu całego roku. Pierwsze testy systemu zostały przeprowadzone w 2019 r. na powierzchni 1 ha. Producent pomidora koncentruje się na ekologicznej uprawie roślin, na którą pozwalają nowoczesne technologie jak właśnie oświetlenie LED, ale także szkło dyfuzyjne, dzięki któremu światło wędruje głębiej w łan szklarni.

Całoroczna uprawa jest możliwa tylko i wyłącznie przy pomocy sztucznego światła. Powszechnie stosowane są lampy sodowe – HPS, które konsumują znaczne ilości energii elektrycznej. Jest to szczególnie niekorzystne w dobie rosnących cen energii elektrycznej, która odbija się na rachunkach za energię polskich przedsiębiorców. Systemy LED-owe są odpowiedzią na wysokie koszty związane z oświetleniem. Według ekspertów ich instalacja pozwoli oszczędzić nawet do 50 proc. energii w porównaniu do lamp sodowych. Co najważniejsze, oświetlenie jest też bardziej ekologiczne.
Właściciele szklarni wskazują także na inne korzyści płynące z zastosowania lamp LED. Emitują o wiele mniej ciepła, co nie powoduje przegrzewania szklarni. W efekcie klimat panujący w zamkniętej przestrzeni jest optymalny dla uprawy roślin.

Zalety oświetlenia LED-owe dostrzegają nie tylko właściciele szklarni, ale samorządy. W wielu miastach w Polsce i na świecie realizowana jest masowa wymiana tradycyjnego oświetlenia na LED-owe. Przykładowo w styczniu przedstawiciele Urzędu Miasta Warszawa sygnowali umowę na wymianę ok. 40 tys. opraw oświetleniowych w całym mieście. Decydenci stolicy liczą na efekty ekologiczne, ale i mniejsze rachunki za energię elektryczną.


Źródło:
Własne

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.