Wynik wyszukiwania - "odzysk energii" - Wiadomości

Zielone budownictwo i transformacja energetyczna

Nieruchomości na terenie Unii Europejskiej odpowiadają aż za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych i 40 proc. zużycia energii. Jak wypadamy na tle krajów Europy Zachodniej pod względem zielonego budownictwa? Jakie zmiany - również finansowe - czekają nas na rynku nieruchomości w związku z wprowadzaniem coraz bardziej restrykcyjnych wymogów?
21.12.2023

Sukces partnerstwa publiczno-prywatnego. PreZero świętuje 10 lat ITPOK w Poznaniu

Minęło już 10 lat od zawarcia pomiędzy Miastem Poznań a spółką PreZero Zielona Energia śmiałej umowy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w ramach której w mieście powstała nowoczesna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). Podczas jubileuszowej konferencji przedstawiano rolę zakładu w systemie gospodarowania odpadami oraz strategię skutecznej współpracy z samorządem.
20.11.2023

NCBR pokazało ekologiczny budynek w Mysłowicach

Przy ulicy Karola Miarki w Mysłowicach powstaje najnowocześniejszy w Polsce społeczny budynek wielorodzinny. Dzięki nowatorskiej technologii opracowanej przez firmę DMDmodular p.s.a. oraz zaangażowaniu miasta Mysłowice, Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej już wkrótce powiększy swoje zasoby o 29 nowoczesnych i w pełni wykończonych mieszkań.
01.08.2023

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków coraz bliżej

25 maja br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni rozpocznie się trzecia edycja Trójmiejskiego Dnia Zielonych Budynków – konferencji poświęconej tematyce odpowiedzialności ekologicznej ze szczególnym wskazaniem na branżę budowlaną oraz projektową.
24.05.2023

Innowacje z obszaru diagnostyki i pozyskiwania wodoru wśród Polskich Produktów Przyszłości [WIDEO]

Projekty związane z wytwarzaniem wodoru, przetwarzaniem odpadów czy innowacyjną diagnostyką chorób – to tylko część nagrodzonych w tegorocznym konkursie Polski Produkt Przyszłości, który PARP i NCBR organizują już od 25 lat. Do jubileuszowej edycji zgłoszono prawie 150 nowatorskich projektów, stworzonych przez polskie uczelnie i przedsiębiorców, które mają potencjał, aby podbić polski i globalny rynek i stać się polską wizytówką za granicą.
26.04.2023

Reaktor W2H2 – wynalazek z PG Polskim Produktem Przyszłości

Stworzony na Politechnice Gdańskiej innowacyjny reaktor do pirolizy niesortowanych odpadów przemysłowych i komunalnych otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę specjalną Ministra Edukacji i Nauki w XXV edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości. Wynalazek umożliwia bezpieczną utylizację odpadów oraz odzysk energii w postaci syngazu, a w dalszym procesie także wodoru o czystości wystarczającej do zastosowania np. w autobusach komunikacji miejskiej i karbonizatu do celów grzewczych.
24.04.2023

Ekspert: instalacji do spalania odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, jest ciągle za mało [WYWIAD]

Z odpadów, których nie da się poddać recyklingowi, można uzyskać energię; ale instalacji, które by to umożliwiały jest w Polsce ciągle za mało - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.
17.04.2023

Kolej przesiada się na OZE. Prąd ma być produkowany na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych obok torów i obiektów kolejowych

Wzrost cen energii i rosnący nacisk na ograniczanie emisji powodują, że również kolej – która pod tym względem i tak jest już najbardziej ekologicznym środkiem transportu – musi myśleć o przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Prąd z OZE ma być produkowany m.in. na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, powstających w pobliżu torów i innych obiektów kolejowych. Takie plany ma również SKM Warszawa, która chce zainwestować w fotowoltaikę i magazyny energii w swojej bazie na warszawskich Szczęśliwicach. – Zastanawiamy się też na
22.03.2023

Przedstawiciel PreZero Przewodniczącym 3. Komitetu – Odzysk energii w Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami FEAD

Szymon Cegielski, Członek Zarządu PreZero Zielona Energia i Dyrektor ITPOK w Poznaniu został wybrany na Przewodniczącego 3. Komitetu – Odzysk energii w Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami FEAD. Na to stanowisko został zarekomendowany przez Polską Izbę Gospodarki Odpadami (PIGO).
21.03.2023

Do 2025 roku 65% opakowań ma być poddawanych recyklingowi

Narastające składowiska odpadów stają się coraz większym problemem. Zgodnie z celami określonymi w Dyrektywie 2018/852 Unii Europejskiej o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, kraje członkowskie mają do 2025 roku poddawać recyklingowi 65% odpadów opakowaniowych. Wymagania mogą zostać spełnione tylko przy wykorzystaniu gospodarki o zamkniętym obiegu oraz przez wywarcie zmian na producentach.
06.03.2023

Ekologiczny transport i efektywne ogrzewanie z odpadów. Spin-off z licencją na technologię z PG

Na Politechnice Gdańskiej powstał innowacyjny reaktor do pirolizy odpadów przemysłowych i komunalnych. Umożliwia ona bezpieczną utylizację odpadów oraz odzysk energii w postaci syngazu, a w dalszym procesie wodoru o czystości wystarczającej do zastosowania np. w autobusach komunikacji miejskiej i karbonizatu co celów grzewczych. Twórcy technologii prof. dr hab. inż. Bogusław Kusz i dr inż. Bartosz Trawiński są współzałożycielami spółki W2H2, która na mocy umowy licencyjnej nabyła prawa do komercyjnego wykorzystania i rozwoju tech
16.01.2023

Katowicka budowa energooszczędnych biurowców na półmetku

System skojarzonej produkcji prądu, ciepła i chłodu, fotowoltaika, szklana elewacja z powłoką z jonów srebra, odzyskujące energię windy – to niektóre rozwiązania wykorzystane w powstających w Katowicach energooszczędnych biurowcach. Ich budowa osiągnęła półmetek.
28.11.2022

Rozwój nowoczesnych pojazdów energetycznych, oficjalna premiera GWM HAVAL H6 PHEV

28 września oficjalnie wprowadzono na rynek model HAVAL H6 PHEV, co stanowi kolejne osiągnięcie koncernu GWM w zakresie nowych gałęzi przemysłu energetycznego.
10.10.2022

NFOŚiGW: mamy zbyt mało spalarni, by zredukować masę składowanych odpadów komunalnych

Mamy za mało spalarni, by zredukować masę składowanych odpadów komunalnych. Na budowę brakujących instalacji potrzeba 16 mld zł. Produkowana przez nie energia mogłaby ogrzać co dziesiąte mieszkanie w Polsce - ocenił w poniedziałek wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk.
12.07.2022

Odpady komunalne – alternatywne paliwo w dobie kryzysu energetycznego. Polska powinna budować więcej spalarni

„Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona” – pod tym hasłem w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz online odbyła się (22 czerwca br.) konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania i wykorzystywania w ciepłownictwie. W spotkaniu dla przedsiębiorców i samorządowców uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, administracji rządowej, branżowych izb i organizacji oraz eksperci i praktycy z sektora odpadowego, ciepło
28.06.2022

Veolia Południe złożyła raport środowiskowy dla planowanego Zakładu Odzysku Energii w Chrzanowie

Veolia Południe złożyła raport o oddziaływaniu na środowisko planowanej budowy Zakładu Odzysku Energii (ZOE) w Chrzanowie (Małopolskie). Według przedstawicieli spółki wnioski jednoznacznie wskazują, że ZOE będzie bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.
15.02.2022

Rusza polsko-chiński projekt w celu stworzenia biopaliwa z osadów ściekowych

Spotkanie inaugurujące polsko-chiński projekt badawczy, mający na celu opracowanie technologii wytwarzania biopaliwa z osadów ściekowych odbyło się w czwartek online – poinformował uczestniczący w badaniu Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
16.07.2021

Przemysł cementowy w Polsce podąża droga neutralności klimatycznej

Od 2021 roku branża cementowa w Polsce staje przed nowymi wyzwaniami. Właśnie rozpoczęła trzy dekady przemian w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Zmaga się także z problemami, które - oprócz pandemii COVID-19 - występują w otoczeniu biznesowym m.in. rosnące koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, rosnące ceny energii i brak ich rekompensat czy rosnący lawinowo import cementu do Polski spoza Unii Europejskiej. „Po niższej sprzedaży spowodowanej długą i mroźną zimą, rok 2021 może zakończyć się 1,8% spadki
29.04.2021

NCBR: trzech wykonawców w projekcie „oczyszczalni przyszłości”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło do I etapu konkursu na technologię oczyszczalni ścieków przyszłości trzech wykonawców. Budżet programu finansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 27 mln zł.
28.04.2021

W Bełchatowie powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów

PGE Energia Ciepła planuje budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii niedaleko Elektrowni Bełchatów. Realizacja pierwszego tego typu przedsięwzięcia w woj. łódzkim ma zakończyć się w 2024 r. Obiekt ma przetwarzać rocznie 180 tys. ton odpadów komunalnych.
23.03.2021

Hillebrand wdraża nowoczesne metody odzysku i recyklingu flexitanków

Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze branży beverage, wdraża procesy recyklingu swoich opakowań i środków transportu.
26.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.