Wynik wyszukiwania - "red II " - Wiadomości

MRiRW: konieczne jest określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych na paliwa

Konieczne jest jak najszybsze określenie poziomów emisji gazów cieplarnianych z upraw rolnych przeznaczonych na cele paliwowe - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po spotkaniu z branżą biopaliwową. Dodano, że potrzebne jest też określenia kierunku rozwoju tej branży.
29.02.2024

PGE Energia Ciepła uruchomiła innowacyjną instalację Hybrydowego Węzła Ciepła

PGE Energia Ciepła uruchomiła pilotażową instalację Hybrydowego Węzła Ciepła w Zgierzu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce zrealizowany przez PGE Energia Ciepła w budynku mieszkalnym wielolokalowym we współpracy z TBS.
22.11.2023

W niedzielę wchodzą przepisy ustawy o OZE m.in. dotyczące klastrów energii biometanu

Wsparcie odnawialnych źródeł energii zarówno na rynku energii elektrycznej jak i rynku ciepła, promocja klastrów energii, a także wykorzystania biometanu - przewidują przepisy nowelizacji ustawy o OZE, które w niedzielę wchodzą w życie.
01.10.2023

Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji II generacji biopaliw

Polska firma Ekotrend, dysponująca wyjątkową na skalę światową technologią produkcji II generacji biopaliw w oparciu o katalityczną depolimeryzację biomasy, szuka partnera do dalszego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. Oferuje unikalny know-how, nowoczesny zakład produkcyjny gotowy do produkcji oraz własne centrum badawczo-rozwojowe biopaliw II generacji.
29.09.2023

Minister Buda: szersze wykorzystanie OZE w blokach przyniesie oszczędności finansowe

Dostosowaliśmy istniejącą już formę prosumenta energii odnawialnej do potrzeb wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych; szersze wykorzystanie OZE w blokach przyniesie oszczędności finansowe - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda. Parlament zakończył w czwartek prace nad nowelizacją ustawy o OZE.
18.08.2023

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE, w tym pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku źródeł na jednym przyłączu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
18.08.2023

Senat uzupełnił nowelę ustawy o OZE o cable pooling

Senat uzupełnił w piątek nowelizację ustawy o OZE o pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku OZE na jednym przyłączu. Senackie poprawki rozpatrzy teraz Sejm.
29.07.2023

Zielona paliwa coraz popularniejsze i dostępniejsze w branży morskiej

SEA-LNG, wspólna inicjatywa w branży morskiej powołana w celu wykazania komercyjnych i środowiskowych korzyści płynących z inwestycji w alternatywne paliwa, podzieliła się analizą rynku bunkrowania zielonego LNG, która pokazuje, że jest on obecnie dostępny w prawie siedemdziesięciu portach na całym świecie. Dane dotyczące zwiększonej dostępności bio-LNG jako paliwa żeglugowego zostały ujawnione w aktualizacji koalicji do internetowego narzędzia Bunker Navigator, które dostarcza informacji na temat dostępności bunkrowania zielonyc
28.07.2023

Senat. Połączone komisje za poprawkami do noweli ustawy o OZE

W czwartek komisje senackie zaproponowały ponad 20 poprawek m.in. doprecyzowujących do noweli ustawy o OZE. Nowe przepisy - jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska - zawierają fundamentalne rozwiązania dla rozwoju OZE w Polsce m.in. w kwestii klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
20.07.2023

Sejm znowelizował ustawę o OZE o przepisy dla m.in. biometanu, klastrów, offshore

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o OZE. Zawiera ona rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
07.07.2023

Sejm. Bez poprawek w drugim czytaniu projektu nowelizacji ustawy o OZE

Posłowie nie zgłosili w piątek w drugim czytaniu poprawek do projektu nowelizacji ustawy o OZE. Projekt zawiera rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii. Będzie głosowany na następnym powiedzeniu Sejmu.
19.06.2023

Producenci biopaliw i biopłynów będą musieli rejestrować zapasy i transakcje w unijnej bazie danych

Producenci biopaliw i biopłynów będą musieli rejestrować zapasy i transakcje w unijnej bazie danych - przypomina Krajowa Izba Biopaliw. muszą też przekazywać informacje o właściwościach biopaliw i biopłynów, w tym o emisjach gazów cieplarnianych.
04.02.2023

Zielony wodór w świetle nowelizowanej dyrektywy RED II

Wodór w polityce energetyczno-klimatycznej UE
29.01.2023

Metacon AB i Lasy Państwowe planują inwestycję wodorową

Coraz częściej słyszymy o wodorze jako źródle czystej energii. Tymczasem wodór mieni się wieloma kolorami. Tylko 4% jego światowej produkcji stanowi tzw. wodór zielony, czyli wytworzony przy użyciu energii z OZE. Budowę własnego źródła zielonego wodoru zainicjowały właśnie Lasy Państwowe w ramach projektu „Las Energii”.
05.12.2022

Czy w 2030 roku offshore będzie się nadal opłacać?

Najnowsze holenderskie badania wskazują, że morska energetyka wiatrowa nie we wszystkich przypadkach będzie opłacalna w 2030 roku.
18.11.2022

PGNiG przygotowuje się do świadczenia usług magazynowania wodoru w kawernach

PGNiG przygotowuje się do świadczenia usług magazynowania wodoru w kawernach solnych, spółka będzie chciała zaoferować różne modele biznesowe - poinformował w poniedziałek wiceprezes ds. rozwoju PGNiG Arkadiusz Sekściński.
14.06.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o rozwoju fotowoltaiki

Rozwój sektora fotowoltaiki w Polsce to główny temat rozmów podczas konferencji nt. publikacji raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 maja 2022 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
25.05.2022

RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji - stwierdziło RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.
24.05.2022

Zyska: osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności energetycznej przez Polskę ma wymiar strategiczny

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
28.03.2022

Magazynowanie energii przy jej odnawialnych źródłach – zwiększenie udziału OZE, alternatywne nośniki energii.

Europa postawiła sobie bardzo ambitne cele dekarbonizacji gospodarki i od wielu lat przestawia się systematycznie na odnawialne źródła energii (OZE). Należy jednak przypuszczać, że dynamika tej zmiany się zwiększy z uwagi na tragiczne wydarzenia w Ukrainie. Udział OZE w zasilaniu sieci elektroenergetycznych wszystkich krajów Europy będzie wzrastał. Nieuchronnie wraz ze zwiększonym udziałem OZE pojawią się nowe wyzwania i problemy, a zarazem szanse dla inwestorów z branży energetycznej.
18.03.2022

Minister Klimatu i Środowiska skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o OZE wspierającej m.in. rozwój biometanu i klastrów energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw [1]. Jego celem jest m.in. wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych [2], tzw. RED II. Projekt zawiera również propozycje rozwiązań dotyczące m.in. obszaru biometanu i klastrów energii.
26.02.2022

KIB: pilnie jest potrzebna "mała nowelizacja" ustawy biopaliwowej

Branża biopaliwowa z powodu przedłużających się prac nad prawem wdrażającym dyrektywę RED II może nie zrealizować jej celów w latach 2023-2024. To także problem dla URE. Potrzebna jest pilnie "mała nowelizacja" ustawy biopaliwowej - poinformowała PAP Krajowa Izba Biopaliw.
23.02.2022

Lewiatan: firmy czekają w tym roku istotne zmiany legislacji w ochronie środowiska i OZE

Rok 2022 przyniesie istotne zmiany prawa w obszarze klimatu, energii i ochrony środowiska w Polsce i na poziomie UE. Powinny one ułatwić przedsiębiorcom "zieloną transformację" - oceniła Konfederacja Lewiatan we wtorkowym komentarzu.
04.01.2022

SBF POLSKA PV: regulacje zmieniające system prosumencki są sprzeczne z przepisami krajowymi i europejskimi

Dyskusja wokół zmiany zasad rozliczenia właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych jest obecnie skoncentrowana na czynnikach ekonomicznych. Niemniej jednak dogłębna analiza prawna uchwalonej ustawy wskazuje szereg problemów prawnych zarówno na gruncie prawa krajowego, jak i europejskiego.
02.12.2021

Wodorowa strategia UE może wpaść w poślizg

Europejska Strategia Wodorowa zakłada uruchomienie produkcji zielonego wodoru na poziomie 6 GW do 2024 roku oraz 40 GW do 2030 roku. W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego ICIS, realizacja tych celów może być znacznie opóźniona przez zasadę dodatkowości oraz niewystarczającą dostępność źródeł i dojrzałość projektów.
28.11.2021

KE pracuje nad pakietem wodorowo-gazowym

Gaz – jako paliwo przejściowe w okresie transformacji – będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w polskim miksie energetycznym. Zwłaszcza w ciepłownictwie, które kogenerację opartą na paliwie gazowym postrzega jako najlepszą obecnie alternatywę dla węgla.
17.11.2021

Grupa Orlen: do 2023r. powstanie za ok.127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME

Na terenie zakładu spółki Orlen Południe w Trzebini do 2023 r. powstanie za ok. 127,5 mln zł instalacja do produkcji i destylacji UCO FAME, która z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych będzie produkować 30 tys. ton estrów drugiej generacji oraz 7000 ton gliceryny technicznej rocznie.
04.11.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje rozwiązania, które zwiększą udział OZE w krajowym systemie m.in. w zakresie biometanu i klastrów energii

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad projektem „nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Celem nowych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii. Mają za zadanie także dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.
27.09.2021

Unijny pakiet „Fit for 55" to szansa dla polskiego sektora OZE

14 lipca Komisja Europejska przedstawi propozycje zmian w kluczowych dyrektywach dotyczących klimatu i energii. Zapowiadana jest m.in. znacząca rewizja unijnych przepisów dotyczących odnawialnych źródeł energii.
30.06.2021

UE zwiększa cele klimatyczne

Komisarz UE ds. Energii Kadri Simson oświadczyła, że cele dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii zostaną zwiększone w ramach pakietu Fit for 55, który zostanie przedstawiony Komisji już w lipcu.
30.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.