Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji II generacji biopaliw

kw

29.09.2023 09:29
Strona główna Energetyka, OZE Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji II generacji biopaliw

Partnerzy portalu

Ekotrend szuka inwestora dla swojej wyjątkowej technologii produkcji  II generacji biopaliw - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ekotrend

Polska firma Ekotrend, dysponująca wyjątkową na skalę światową technologią produkcji II generacji biopaliw w oparciu o katalityczną depolimeryzację biomasy, szuka partnera do dalszego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. Oferuje unikalny know-how, nowoczesny zakład produkcyjny gotowy do produkcji oraz własne centrum badawczo-rozwojowe biopaliw II generacji.

Biopaliwa II generacji to takie, do produkcji których nie wykorzystuje się surowców spożywczych, w przeciwieństwie do I generacji, które powstają z tych samych roślin co żywność. Zwiększony popyt na biopaliwa I generacji wywindował ceny żywności powodując, że w wielu przypadkach zamiast ją produkować, bardziej opłacało się wytwarzać surowce do produkcji biopaliw.

Dlatego też Unia Europejska (UE) od wielu lat pracuje nad przejściem na zaawansowane biopaliwa produkowane z surowców zrównoważonych. W dyrektywie z 2009 roku zobowiązała kraje członkowskie do promowania biopaliw II generacji, wytwarzanych z produktów nieżywnościowych, najlepiej resztek i odpadów. Dyrektywa RED II ustanowiła nadrzędną politykę promowania i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w Unii Europejskiej. Do 2030 roku UE ma nastąpić zwiększenie udziału energii odnawialnej w transporcie do co najmniej 14%, w tym minimalnego udziału zaawansowanych biopaliw do 3,5%. Kraje członkowskie UE są zobligowane do nałożenia na producentów paliw obowiązku zapewniającego osiągnięcie tego celu.

W ten trend i rynkowe potrzeby wpisuje się polska firma Ekotrend, która opracowała wyjątkową na skalę światową technologię produkcji II generacji biopaliw w oparciu o proces katalitycznej depolimeryzacji  biomasy. Głównym surowcem wykorzystywanym w produkcji jest biomasa (np. słoma, trociny drzewne, łupiny orzechów). Co obiecujące, istnieje też potencjał do wykorzystania tej technologii w przyszłości do przetwarzania w produkcji biopaliw odpadów RDF (ang. Refuse Derived Fuel), czyli frakcji kalorycznej odpadów o dużej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu.

Naszym celem jest dalszy rozwój i zwiększanie skali działalności w zakresie produkcji tzw. „advanced biofuels”, czyli de facto biopaliw II generacji. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej RED II wszystkie kraje członkowskie będą musiały spełniać jej wyśrubowane normy, a to oznacza, że w roku 2030 udział „advanced biofuels” w transporcie drogowym ma wynosić już co najmniej 3.5%! Większość biopaliw, które obecnie są produkowane w Polsce i Europie to biopaliwa I generacji, które nie zaliczają się do „advanced biofuels”. Kto zatem obecnie oferuje te zaawansowane biopaliwa? W Europie niewielu jest takich producentów. Na pewno prędzej można znaleźć instalację do produkcji zaawansowanego bioetanolu, ale firm takich jak Ekotrend, oferujących zaawansowanego biodiesla powstającego z biomasy odpadowej, praktycznie nie ma. I to jest nasza szansa i przyszłość. – mówi Marek Kłaptocz, Plant Manager w spółce Ekotrend.


Niska temperatura procesu oraz specjalny rodzaj katalizatora powodują, że technologia ta jest przyjazna dla środowiska, a jakość produkowanego paliwa jest znacznie lepsza niż jakość standardowego oleju pirolitycznego. Co niezwykle ważne, wyprodukowane biopaliwo swoimi właściwościami jest bardzo zbliżone do zwykłego oleju napędowego (EN-590). Dzięki temu taki biodiesel może być wykorzystywany tam, gdzie inne, także ekologiczne rozwiązania, nie wchodzą w grę, na przykład w transporcie morskim czy drogowym ciężarowym. Dodatkowo, może być też wykorzystany jako olej opałowy – nowoczesne filtry montowane przez ciepłownie powodują, że spalanie takiego biopaliwa jest praktycznie zeroemisyjne i nie szkodzi środowisku naturalnemu.

Trzy kluczowe zalety technologii stosowanej przez Ekotrend to: po pierwsze - temperatura procesu, która jest znacznie niższa niż w przypadku standardowej pirolizy (300-350°C w Ekotrend wobec 600°C w pirolizie), dzięki czemu uwalnianych jest dużo mniej lotnych substancji szkodliwych; po drugie - możliwość ciągłej pracy instalacji, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności praco- i kosztochłonnego czyszczenia reaktorów, jak ma to miejsce w klasycznym procesie pirolizy; wreszcie sama technologia i instalacja jest łatwa w obsłudze – faktyczna konfiguracja wymaga tylko jednego operatora sterowni i dwóch pracowników produkcyjnych, co znacząco zmniejsza koszty operacyjne.

Marek Kłaptocz dodaje: Generalnie obowiązek wykorzystania biopaliw zaawansowanych będzie spoczywał na producentach paliw silnikowych. To oni będą musieli martwić się tym, aby zakupić gdzieś biopaliwo II generacji lub je samemu wyprodukować. I to jest przestrzeń do zagospodarowania dla Ekotrendu i naszej technologii. Prowadzimy obecnie rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy mogą wykorzystać tę rynkową niszę o ogromnym potencjale monetyzacji.

Ekotrend od 2015 roku należy do The Wonderful Company, prywatnej amerykańskiej (USA) firmy generującej obroty na poziomie 5 mld USD, która jest m.in. wiodącym na świecie producentem pistacji, największym w Ameryce Północnej plantatorem cytrusów i największym na świecie podmiotem oferującym dostawę kwiatów.

Doradcą transakcyjnym spółki Ekotrend jest firma Azimutus, wiodący niezależny doradca w procesach fuzji i przejęć (M&A) w Polsce, działający na skalę europejską, z biurami w Warszawie, Genewie, Brukseli oraz Oxfordzie.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.