RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Strona główna Energetyka, OZE RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore?

Partnerzy portalu

RWE - czy nowy akt delegowany UE zablokuje produkcję H2 z offshore? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. rwe.com

Nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających dla producentów i nabywców zielonego wodoru, jeśli chodzi o wykorzystanie energii elektrycznej do jego produkcji - stwierdziło RWE w komentarzu do proponowanego aktu delegowanego UE, który do 2026 roku, po krótkim okresie przejściowym, zezwoli na wytwarzanie zielonego wodoru wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej z nowo wybudowanych, niesubsydiowanych farm wiatrowych i słonecznych.

Według RWE oznaczałoby to w praktyce, że nie będzie możliwe produkowanie zielonego wodoru w dużych ilościach przed 2030 rokiem, nawet jeśli przyspieszone zostaną procesy planowania i zatwierdzania nowych projektów w zakresie energii odnawialnej.

"Problematyczna jest również propozycja, aby elektrolizery mogły produkować wodór tylko wtedy, gdy energia elektryczna jest niemal jednocześnie wytwarzana przez nowe farmy wiatrowe i słoneczne. Taka korelacja czasowa oznacza, że elektrolizery musiałyby stać bezczynnie podczas każdego dłuższego okresu spokoju. Skutkiem tego byłby niepotrzebny wzrost ceny wodoru ze względu na bardziej skomplikowane operacje, a zapewnienie ciągłych dostaw dla przemysłu stałoby się prawie niemożliwe" –  czytamy w komunikacie RWE z 23 maja.

Akt delegowany "stoi w znacznej sprzeczności" z celami zwiększenia ekspansji odnawialnych źródeł energii i przyspieszenia rozwoju rynku wodoru w ramach inicjatywy REPowerEU.

"Zamiast przyspieszyć rozwój gospodarki wodorowej, rozporządzenie nakłada na nią niepotrzebne ograniczenia" – podaje  niemiecki deweloper energii odnawialnej w informacji.

Zdaniem spółki nie powinno być żadnych kryteriów ograniczających wykorzystanie energii elektrycznej do produkcji ekologicznego wodoru, a państwa członkowskie powinny uwzględnić dodatkową energię elektryczną potrzebną do zwiększenia mocy elektrolizerów w swoich krajowych celach dotyczących rozwoju odnawialnych źródeł energii.

"Oddzielny dowód ze strony społeczności zajmującej się zieloną energią elektryczną nie byłby już wtedy potrzebny. Obecna rewizja dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii RED II (przypis red. dyrektywa RED II dotyczy promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych) daje taką możliwość, a jeśli zostanie ona wdrożona, pozwoli na dalsze uwolnienie potencjału wodoru".

RWE dodaje, że wraz z wieloma innymi firmami jest gotowe zainwestować miliardy euro w ekologiczny wodór i że wiele gałęzi przemysłu chce przekształcić swoje procesy produkcyjne. Jednak aby to umożliwić, potrzebna jest pewność, że zielony wodór będzie dostępny tak szybko, jak to możliwe, w wystarczającej ilości i po rozsądnych kosztach.

Jeśli chodzi o plany dotyczące zielonego wodoru – związane z morską energią wiatrową, RWE prowadzi kilka projektów, a jednym z najnowszych ogłoszonych projektów jest H2opZee, który firma rozwija wspólnie z Neptune Energy. Projekt zakłada wykorzystanie morskiej energii wiatrowej do produkcji wodoru w holenderskiej części Morza Północnego oraz wykorzystanie istniejącej infrastruktury do transportu H2 na ląd.

CZYTAJ: Neptune Energy i RWE rozwijają projekt produkcji zielonego wodoru na morzu

W maju 2021 roku RWE i BASF przedstawiły propozycję budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 2 GW, która zasilałaby zakłady chemiczne BASF w Ludwigshafen w Niemczech i umożliwiała bezemisyjną produkcję wodoru bez emisji CO2.

W grudniu ubiegłego roku RWE podpisało umowę z firmą Jacobs na zbadanie możliwości zainstalowania elektrolizera o mocy 100 MW na terenie elektrowni Pembroke w Walii (Wielka Brytania) w celu produkcji ekologicznego wodoru z lokalnej energii odnawialnej podłączonej do sieci. Projekt ten może potencjalnie osiągnąć skalę kilku gigawatów, w połączeniu z pływającymi morskimi elektrowniami wiatrowymi na Morzu Celtyckim, i stałby się jedną z największych brytyjskich elektrowni produkujących ekologiczny wodór – poinformowało RWE.

W ubiegłym roku firma zawarła również porozumienie z Shell w sprawie zbadania możliwości stworzenia zintegrowanych projektów produkcji ekologicznego wodoru z wykorzystaniem morskiej energii wiatrowej – w skali GW – w regionach przemysłowych północno-wschodniej Anglii, takich jak Teesside i/lub Humberside.

RWE i Shell mają już za sobą współpracę w ramach projektu NortH2 w Holandii oraz AquaVentus w Niemczech.


Źródło: rwe.com


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.