Wynik wyszukiwania - "topnienie " - Wiadomości

Nagłe topnienie wiecznej zmarzliny intensyfikuje emisje CO2 z gleby i napędza zmiany klimatyczne

Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie bardziej intensywne na obszarach, na których doszło do topnienia wiecznej zmarzliny, niż na terenach, na których jest ona nietknięta - informuje czasopismo „Nature Geoscience”. To kolejne badanie, które potwierdza działanie jednego ze znanych klimatycznych sprzężeń zwrotnych.
06.05.2024

Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem

Temperatury w Europie rosną mniej więcej dwukrotnie szybciej niż średnia światowa – poinformowały w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i agencja klimatyczna UE Copernicus, ostrzegając przed konsekwencjami, które będą miały wpływ m.in. na zdrowie ludzi i topnienie lodowców.
23.04.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju rozpoczyna się już dziś!

Stawkę rozpoczynającej się w czwartek w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich konferencji klimatycznej ONZ – COP28 są losy Ziemi i przyszłych pokoleń - komentują media. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
30.11.2023

Czy globalne ocieplenie ożywi "wirusy zombie" z wiecznej zmarzliny na Syberii?

Pradawne patogeny, które zachowały się przez tysiąclecia w wiecznej zmarzlinie na Syberii mogą na nowo się zaktywizować wraz z globalnym ociepleniem, tworząc ryzyko całkowicie nowych chorób - powiedział portalowi The Moscow Times francuski naukowiec Jean-Michel Claverie.
08.11.2023

Przez globalne ocieplenie góry w Nepalu straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat

Z powodu globalnego ocieplenia nepalskie Himalaje straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres po wizycie w okolicy Mount Everest.
31.10.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
20.06.2023

Koalicja Klimatyczna: Dyrektywa metanowa nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. To szansa na modernizację górnictwa

Kontrowersyjna dyrektywa metanowa, która od kilku tygodni wywołuje w Polsce górnicze protesty, prawdopodobnie już w maju br. będzie głosowana w Parlamencie Europejskim. Jej celem jest przede wszystkim ograniczenie emisji metanu, który na efekt cieplarniany wywiera dużo większy wpływ niż CO2. – Rozporządzenie metanowe nie oznacza rychłego zamknięcia wszystkich kopalń. Jest to szansa na modernizację tego sektora. Dlatego górnicy zamiast protestować, powinni zwrócić się do polskich decydentów i wywrzeć na nich presję, żeby zaczęli p
04.04.2023

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach. Skutki zmiany klimatu stają się coraz bardziej dramatyczne

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.
08.11.2022

Zmiana klimatu zagraża lodowym jaskiniom w Austrii

Zmiana klimatu zagraża jaskiniom lodowym w Austrii, dotyczy to przede wszystkim mniejszych jaskiń – informują naukowcy w piśmie „Scientific Reports”.
02.10.2022

Ocean Południowy pochłania najwięcej ciepła

Na łamach popularnego magazynu naukowego Nature Communications pojawiły się wyniki badań przeprowadzonych za pomocą modelu cyrkulacji ciepła w oceanach. Olbrzymie zbiorniki wody pochłaniają najwięcej ciepła - bez nich zmiany klimatyczne postępowałyby o wiele szybciej. Według naukowców najwięcej ciepła pochłania Ocean Południowy.
20.09.2022

Władze grenlandzkiego miasta chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Władze miasta Ilulissat na Grenlandii zamierzają ograniczyć i kontrolować liczbę turystów, aby chronić środowisko naturalne i nie doprowadzać do jeszcze szybszego topnienia lodowców. Każdego dnia obserwujemy skutki zmiany klimatu - powiedział burmistrz Palle Jeremiassen.
19.08.2022

Woda z lodu, który stopniał na Grenlandii w jeden weekend, zapełniłaby ponad 7 mln basenów olimpijskich

Kilka dni nietypowo wysokich temperatur w północnej Grenlandii wywołało gwałtowne topnienie pokrywy lodowej wyspy; woda uwolniona w ten sposób tylko w miniony weekend wystarczyłoby do zapełnienia ponad 7 mln basenów olimpijskich - poinformowała stacja CNN.
21.07.2022

Ocieplenie klimatu to dłuższy sezon żeglugowy w Arktyce

Arktyka się systematycznie ociepla, co przekłada się m.in. na wydłużenie sezonu żeglugowego w regionie.
09.07.2022

Czy w Polsce w XXII wieku będą plaże? Badacz morza o tym, jak globalne ocieplenie zmieni polskie Wybrzeże

W związku z podnoszeniem się poziomu wód sztormy częściej przelewać się będą przez nabrzeża w Polsce. Z czasem coraz więcej trzeba będzie inwestować w odnawianie plaż, betonowanie wydm czy instalację bram na rzekach - opisuje oceanograf prof. Jacek Piskozub.
08.07.2022

Glacjolog z UAM: topnieją lodowce górskie w europejskim sektorze Arktyki

Stan lodowców górskich w europejskim sektorze Arktyki jest generalnie zły. Szczególnie fatalny jest on w wielu miejscach Svalbardu/Spitsbergenu i na rosyjskiej Nowej Ziemi, co grozi wytopieniem wielu z nich już w ciągu ok. 30 lat - informuje dr Jakub Małecki z UAM po analizie danych nt. kilkuset lodowców.
09.06.2022

Szybkie działanie w zakresie redukcji emisji metanu może pomóc ocalić letnią arktyczną pokrywę lodową i zapobiec negatywnym skutkom globalnego ocieplenia

Sezonowo wolna od lodu Arktyka może wytworzyć tyle samo ciepła, co 25-letnia emisja CO2 spowodowana przez człowieka (przy obecnym poziomie emisji). Najnowszy raport „The Value of Early Methane Mitigation in Preserving Arctic Summer Sea Ice” wskazuje, że natychmiastowe działania mające na celu zmniejszenie emisji metanu mogą pomóc w zachowaniu letniej arktycznej pokrywy lodowej.
15.03.2022

Arktyczne wybrzeże Rosji zmniejsza się rocznie o 7 tys. hektarów

W nowym badaniu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) szacuje się, że około 7 tys. hektarów ziemi w rosyjskiej Arktyce jest corocznie wymywanych do morza z powodu zmiany klimatu - podał norweski portal Barents Observer.
03.01.2022

Poziom gazów cieplarnianych w atmosferze bije kolejne rekordy

Wzrost obecności dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu w powietrzu nie wykazuje oznak spowolnienia, przyspieszając globalne ocieplenie, jak twierdzi Światowa Organizacja Meteorologiczna.
14.11.2021

W dekadę stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii

Jak informuje czasopismo naukowe "Nature Communications", w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21% w ciągu ostatnich 40 lat.
05.11.2021

Alarmujące dane: stężenie gazów cieplarnianych rośnie pomimo działań proklimatycznych

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała niepokojące dane dotyczące koncentracji emisji gazów w 2020 roku. Pomimo zamrożenia gospodarczego wywołanego COVID-19, emisje gazów wzrosły do rekordowego poziomu w 2020 roku.
31.10.2021

UE będzie dążyć do wprowadzenia zakazu eksploatacji złóż w Arktyce

Unia Europejska będzie dążyć do wprowadzenia zakazu eksploatacji nowych złóż ropy, węgla i gazu w Arktyce, aby chronić region poważnie dotknięty skutkami zmian klimatu - wynika z komunikatu opublikowanego przez Komisję Europejską.
16.10.2021

Coraz częstsze anomalie pogodowe stanowią problem dla kraju

Według raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), działającego przy ONZ, działalność ludzi spowodowała wzrost globalnej średniej temperatury o ok. 1˚C w stosunku do okresu sprzed epoki przemysłowej.
02.09.2021

Ciepło geotermalne roztapia lodowiec Thwaites na Antarktydzie

Pochodzące z wnętrza Ziemi ciepło to jedna z przyczyn szybkiego topnienia ogromnego antarktycznego lodowca Thwaites na Antarktydzie Zachodniej – informuje pismo “Nature Communications Earth & Environment”.
22.08.2021

Polska strategia energetyczna wymaga poprawek

Najnowszy raport naukowców w ramach IPCC, przestrzegający przed postępującym coraz szybciej globalnym ociepleniem, ma wymusić na politykach przyspieszenie tempa reform klimatycznych. – To nie przypadek, że został on opublikowany kilka miesięcy przed COP26 w Glasgow, czyli listopadowym szczytem klimatycznym ONZ – mówi Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
17.08.2021

Raport IPCC o kryzysie klimatycznym: Clean Arctic Alliance wzywa do ograniczenia emisji z żeglugi

Odpowiadając na publikację raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) dotyczącą zmian klimatycznych, Clean Arctic Alliance wezwał Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do natychmiastowych cięć emisji z węgla z żeglugi w Arktyce, a także do pilnego zmniejszenia emisji z węgla na całym świecie.
11.08.2021

ONZ: świat niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych

Świat jest niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych jednoznacznie wywołanych przez człowieka i dlatego należy podjąć działania natychmiast - zaapelował w ogłoszonym w poniedziałek raporcie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).
09.08.2021

Przez falę upałów pokrywa lodowa Grenlandii topnieje dwa razy szybciej niż zwykle

Ostatnia fala upałów, podczas której temperatura jest o ponad 10 stopni wyższa od średniej, spowodowała bardzo szybkie topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii. Od środy topnieje około 8 mld ton lodu dziennie, dwa razy więcej niż normalnie w okresie letnim - podaje w sobotę AFP.
02.08.2021

Hiszpania. W Światowym Dniu Ochrony Środowiska kampania na rzecz odbudowy ekosystemów

Obchodzony 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska w tym roku poświęcony jest odbudowywaniu ekosystemów. Ustanowiony w 1972 roku przez ONZ dzień jest co roku okazją do podjęcia akcji ekologicznych w ponad 100 krajach świata, w tym w Hiszpanii.
05.06.2021

Topnienie Antarktydy może przyspieszyć

Topnienie Antarktydy może znacznie przyspieszyć, jeżeli zaczną na jej obszarze występować opady deszczu – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.
04.06.2021

Zrozumieć lodowce

„Początek końca?” – to tytuł książki Julity Mańczak i glacjologa – dr. Jakuba Małeckiego, którzy postanowili zabrać czytelnika w daleką podróż do odległych krain, by przekonać się jak wygląda życie lodowca. Przystępnie wyjaśniają co oznacza topnienie lodu i jaka przyszłość czeka nas za 10, 20, 30 lat, jeśli nic nie zrobimy z postępującą zmianą klimatu. To jedna z tych lektur, po które warto sięgnąć, gdy za oknem szaro, a śnieg zimą powoli pozostaje wspomnieniem starszego pokolenia.
02.02.2021

Topnienie lodowców przyspiesza w rekordowym tempie

Tempo topnienia globalnych pokładów lodu w ciągu ostatnich 23 latach wzrosło. W latach 1994 - 2017 Ziemia straciła jego ilość odpowiadającą powierzchni Wielkiej Brytanii i grubości 100 metrów - wynika z badania zespołu z University of Leeds.
27.01.2021

10 klimatycznych i pogodowych zdarzeń rekordowego 2020 roku

Rok 2020 z wielu powodów był nieprzewidywalny i anormalny. Pandemia COVID-19 wpłynęła na życie ludzi na całym świecie, ale ekstremalne zdarzenia klimatyczne i pogodowe również były dotkliwie. Przyjrzyjmy się najważniejszych z nich.
21.01.2021

Torfowiska - tykająca bomba węglowa nieuwzględniona w modelach klimatu

Torfowiska zmieniają się z obiektów pochłaniających CO2 w jego emitenta. Uwalniają teraz do atmosfery od 5 do 10 proc. rocznego antropogenicznego ładunku tego gazu cieplarnianego. A jednak wciąż nie uwzględniono ich w modelach zmian klimatu - zwracają uwagę naukowcy - również z Polski.
04.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.