Alarmujące dane: stężenie gazów cieplarnianych rośnie pomimo działań proklimatycznych

31.10.2021 11:45 Źródło: Własne
Strona główna Klimat, Edukacja Alarmujące dane: stężenie gazów cieplarnianych rośnie pomimo działań proklimatycznych

Partnerzy portalu

Alarmujące dane: stężenie gazów cieplarnianych rośnie pomimo działań proklimatycznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała niepokojące dane dotyczące koncentracji emisji gazów w 2020 roku. Pomimo zamrożenia gospodarczego wywołanego COVID-19, emisje gazów wzrosły do rekordowego poziomu w 2020 roku.

Ilość dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu wzrosła o więcej niż średnia roczna w ciągu ostatnich 10 lat. Jak przewiduje WMO, przełoży się to na wzrost globalnej temperatury powietrza, który będzie większy niż poziom wskazany w Porozumieniu Paryskim. Eksperci organizacji obawiają się również, że równolegle wzrosną emisje gazów cieplarnianych pochodzących ze źródeł naturalnych.

Dane opublikowane przez WMO pojawiły się tuż po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził, że "nie ma pewności", czy zbliżająca się konferencja klimatyczna COP26 doprowadzi do porozumienia niezbędnego do walki ze zmianami klimatycznymi.

- Ten szczyt będzie niezwykle. Bardzo się martwię, bo może nie przynieść rozstrzygnięć przez co nie będziemy mogli uzyskać potrzebnych nam porozumień, które są na wyciągnięcie ręki. Będzie to bardzo trudne, ale myślę, że da się tego dokonać - powiedział w szef rządu brytyjskiego.

Przed nami szczyt klimatyczni COP26

Szczyt klimatyczny COP26, który odbędzie się w listopadzie w Glasgow, jest postrzegany jako kluczowy z punktu widzenia okiełznania zmian klimatycznych. Blisko 200 państw zostanie poproszonych o przedstawienie swoich planów redukcji emisji, co może doprowadzić do poważnych zmian w naszym codziennym życiu.

- Przy obecnym tempie wzrostu stężenia gazów cieplarnianych, do końca tego stulecia zobaczymy wzrost temperatury znacznie przekraczający cele Porozumienia Paryskiego, wynoszące od 1,5 do 2C powyżej poziomu z epoki przedprzemysłowej - powiedział sekretarz generalny WMO prof. Petteri Taalas. - Jesteśmy daleko poza trajektorią osiągnięcia tego celu – dodał.

Stężenie rośnie pomimo spadku emisji. Dlaczego?

Spowolnienie gospodarcze spowodowane przez COVID-19 nie miało żadnego zauważalnego wpływu na koncentrację poziom gazów cieplarnianych i tempo ich wzrostu, chociaż nastąpił tymczasowy spadek nowych emisji spadek emisji CO2 na świecie o 5,6 proc. Pojawia się zatem uzasadnione pytanie dlaczego mimo redukcji emisji najnowsze dane Światowej Organizacji Meteorologicznej nie uwzględniają tego spadku? Wiąże się z tym wiele czynników.

Około połowa emisji pochodzących z działalności człowieka jest pochłaniana przez drzewa, lądy i oceany. Ich zdolność do absorbcji może być jednak rożna, w zależności od temperatury, opadów i innych czynników. Ponadto, nie należy pomijać faktu, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat obserwowany jest stopniowy wzrost emisji CO2. Wobec czego nawet jeżeli emisje spadły w ubiegłym roku, to i tak ich poziom był wyższy niż średnia w latach 2011-2020.

Jak wynika z corocznego raportu WMO Greenhouse Gas Bulletin, poziom stężenia CO2 osiągnął w ubiegłym roku poziom 413,2 na milion cząsteczek. To o 149 proc. więcej niż stężenie notowane w epoce przedprzemysłowej. W przypadku metanu stężenie tego gazu jest o 262 proc. większe, a tlenku diazotu o 123 proc. w porównaniu do poziomu z 1750 roku, kiedy to działalność człowieka zaczęła zakłócać naturalną równowagę Ziemi. To alarmujące i złe wiadomości dla procesu powstrzymania globalnego ocieplenia.

- Dwutlenek węgla utrzymuje się w atmosferze przez stulecia, a w oceanie jeszcze dłużej. Ostatni raz Ziemia doświadczyła porównywalnego stężenia CO2 3-5 milionów lat temu, kiedy temperatura była o 2-3°C wyższa, a poziom morza o 10-20 metrów wyższy niż obecnie. Ale na Ziemi nie mieszkało wówczas 7,8 mld ludzi - powiedział prof. Taalas.

- Wiele krajów wyznacza obecnie cele neutralność klimatycznej w kwestii emisji dwutlenku węgla. Można żywić nadzieję, że w trakcie COP26 nastąpi gwałtowny wzrost zobowiązań redukcji emisji. Musimy przekuć nasze zobowiązania w działania, które będą miały wpływ na stężenie gazów wpływających na zmiany klimatu. Musimy dokonać przeglądu naszego przemysłu, sektora energetycznego i transportu oraz całego stylu życia. Potrzebne zmiany są ekonomicznie przystępne i możliwe technicznie do zrealizowania. Nie ma czasu do stracenia - stwierdził sekretarz generalny WMO.

Jak podkreślają przedstawiciele Światowej Organizacji Meteorologicznej  tak długo, jak długo będą emitowane gazy cieplarniane, temperatura na świecie będzie rosła. Biorąc pod uwagę długi czas utrzymywania się CO2, obserwowany już wysoki poziom temperatury będzie utrzymywał się przez kilka następnych dekad, nawet jeśli emisje zostaną szybko zredukowane do zera. Wzrost temperatury oznaczać będzie więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym intensywne upały i opady, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz i zakwaszanie oceanów, czemu towarzyszyć będą daleko idące skutki społeczno-gospodarcze.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.