Za unijne pieniądze powstanie aż 20 instalacji produkujących energię z odnawialnych źródeł w gminie Bytów i sąsiadującej gminie Studzienice. Umowę z burmistrzem Bytowa Ryszardem Sylką 22 grudnia 2020 r. podpisali marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski.
Całkowita wartość projektu to 4,1 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi prawie 2,7 mln zł.
Nowe instalacje wykorzystujące energię słoneczną
Do końca grudnia 2021 roku na budynkach użyteczności publicznej w gminach Bytów i Studzienice zostanie zamontowanych 19 instalacji fotowoltaicznych oraz jedna pompa ciepła. W instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii zostaną wyposażone cztery remizy strażackie (w Gostkowie, w Pomysku Wielkim, w Sierznie i Płotowie) oraz trzy sale wiejskie (w Niezabyszewie, w Sierznie i w Ząbinowicach). Ponadto OZE wykorzystywać będą Wodociągi Miejskie Bytów na swoich obiektach w Przyborzycach, Mokrzynie, Pomysku Wielkim i Rekowie oraz gmina Studzienice zamontuje panele fotowoltaiczne na oczyszczalni ścieków w Ugoszczy.
Dodatkowo Zakład Zagospodarowania Odpadów Sierzno i Kompleks Basenowo-Rekreacyjny w Bytowie wybudują instalacje fotowoltaiczne na potrzeby działań zakładów. A Fundacja Jana Pawła II postawi instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła o mocy 88,6 kW. Dzięki realizacji projektu dodatkowa zdolność wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych przez nowo zainstalowane urządzenia wyniesie 753 kW.
Unijna dotacja na OZE
Projekt realizowany przez gminy Bytów i Studzienice jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Finansowane są projekty, które polegają na wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej (słońca, wody, biomasy, biogazu, energii ziemi) w celu produkcji energii elektrycznej i/lub cieplnej. Wsparciem objęta jest budowa lub modernizacja źródeł produkujących energię z OZE, przede wszystkim zakup niezbędnych urządzeń do jej produkcji. Wymienione przedsięwzięcia prowadzone są w celu poprawy zarówno bezpieczeństwa jak i bilansu energetycznego poprzez wykorzystanie istniejącego potencjału energii odnawialnych. O środki w konkursie mogły ubiegać się nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale także m.in. organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy.
Projekt gminy Bytów nie jest jedynym zadaniem, które otrzymało dofinansowanie w konkursie. Łącznie wsparcie dostało 27 projektów. Wartość wszystkich projektów wynosi 192 929 319,40 PLN, a kwota dofinansowania to 143 469 430,23 PLN. W ramach zadania zainstalowane zostaną urządzenia o zdolności wytwarzania energii odnawialnej na poziomie prawie 45 MW. Efektem działań będzie roczny spadek emisji gazów cieplarnianych szacowany na poziomie 30 tys. ton równoważnika CO2.
Energetyka, OZE
Gospodarka odpadami, Recykling
Ekologia, Ochrona środowiska
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
EkoDom, EkoBudownictwo
EkoRolnictwo, BioŻywność
Prawo, Administracja, Konsulting
WMO: gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur
Trwa poszerzanie plaży w Brzeźnie; zniknie hałda piasku po wcześniejszych pracach
Zielona transformacja do 2050 roku może wygenerować dla światowej gospodarki ponad 10 bilionów dolarów
Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku
Regulacje prawne UE dotyczące procedur OOŚ
Naukowcy zbadali, czy gleba małopolskich parków krajobrazowych jest wolna od WWA
Ropa brent | 64,38 $ | baryłka | 0,00% | 21:58 |
Cyna | 25550,00 $ | tona | 0,79% | 1 cze |
Cynk | 2270,00 $ | tona | 1,93% | 1 cze |
Aluminium | 2280,00 $ | tona | 1,15% | 1 cze |
Pallad | 2680,00 $ | uncja | 0,00% | 21:57 |
Platyna | 1191,10 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Srebro | 25,11 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Złoto | 1731,30 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |